Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролната война между Русия и Саудитска Арабия

Конкуренцията за петролни пазари е опасен скрит мотив в близкоизточната политика на Путин

18 коментара
Владимир Путин и кралят на Саудитска Арабия Салман Абдулазиз разговорят чрез преводач на срещата на Г-20 в Брисбейн (Австралия) през 2014 г.

Докато руският президент Владимир Путин се опитва да възстанови ролята на Русия като голям играч в Близкия Изток, Саудитска Арабия предприема настъпление в традиционното руско поле на дейност, предлагайки по-евтини доставки на суров петрол за Полша, пише в свой анализ агенция "Блумбърг".

На инвестиционен форум, проведен миналата седмица, Игор Сечин, директор на най-голямата руска нефтена компания "Роснефт", се оплака от саудитското навлизане на полския пазар. Не е ли това първа стъпка към преразпределяне на западните пазари, запита и Николай Рубченков, директор на руската компания "Татойл". Той постави въпроса не трябва ли енергийната стратегия на правителството да съдържа мерки за защита на руските интереси, установени сега на западните пазари.

Европейски търговци и рафинерии потвърждават, че Саудитска Арабия предлага своя петрол със значителни отстъпки, правейки го по-привлекателен от руския. Макар че повечето източноевропейски рафинерии в момента са технологично зависими от руския суров микс, руските нефтопроизводители има от какво да се притесняват.

През 1970-те Саудитска Арабия изпращаше половината от своя петрол в Европа, но тогава Съветският съюз построи експортни тръбопроводи от своите отдалечени петролни полета в Западен Сибир, а саудитците се преместиха на азиатските пазари, където търсенето растеше и можеха да се постигнат по-добри цени. Делът на саудитския петрол на европейския пазар продължи да намалява. През 2009 г. той съставляваше 5.9%, докато делът на руския нефт се повиши до 34.8% през 2011 г. В последните години Саудитска Арабия бавно повишава своя дял – до 8.6% през 2013 г., но никога не е опитвала късмета си в Полша, коментира "Блумбърг".

Както повечето страни от Централна и Източна Европа, Полша дълги години беше клиент на руски петролни компании. Миналата година около три четвърти от полския внос на гориво беше от Русия, останалото – от Казахстан и европейските страни. Полша обаче играе централа роля в усилията за намаляване на зависимостта на Европейския съюз от руски енергийни източници. Откакто Путин анексира Крим от Украйна миналата пролет, Полша, която граничи с Украйна, увеличи разходите си за отбрана и предприе допълнителни усилия за гарантиране на сигурността си. Преди седмица бе обявено споразумение между Полша и трите балтийски републики – Литва , Латвия и Естония за изграждане на газопровод от и за балтийските страни, който да гарантира бъдещата им независимост от руски газови доставки.

В този контекст появата на нов и надежден доставчик е добре дошла. От гледна точка на Саудитска Арабия, това е начин за разширяване на пазара извън Азия, където търсенето намалява.

Кремъл и представителите на руския газов и петролен бизнес отдавна усещат апетита на Европа за енергийна диверсификация и търсят нови пазари. До 2000 г. почти целият руски износ на горива отиваше към Европа. От миналата година този дял вече е по-малко от две трети.

Русия стана сериозен конкурент на Саудитска Арабия на азиатските пазари. През май доставките на руски суров петрол в Китай дори временно изпревариха саудитските. Сега Саудитска Арабия води безмилостна ценова война за пазарен дял – не само с производителите на шистов петрол в САЩ, но с всички доставчици, които не са членове на ОПЕК- навлизайки на традиционни за Русия пазари.

Този процес може да се прерасне в по-активен сблъсък между двамата най-големи износители на петрол в света, които в момента са в конфликт за войната в Сирия.

Към момента ОПЕК и Международната енергийна агенция предвиждат умерено нарастване на търсенето догодина, но ако китайската икономика продължи да показва по-лоши резултати от очакваните, пазарът може да стане твърде малък за руснаците и саудитците. И двете икономики са изключително зависими от износа на горива и удържането на пазарни дялове е въпрос на оцеляване.

Конкуренцията за петрола е опасен скрит мотив в близкоизточната политика на Путин. Руският лидер се надява, че когато неговият съюзник Иран отново се завърне на петролните и газовите пазари, Русия някак ще споделя неговите печалби, може би чрез нови тръбопроводи през Сирия. Путин също така иска да попречи на Саудитска Арабия да изгради експортни маршрути в Сирия.

Сега, когато под въпрос се оказа и енергийното върховенство на Русия в Европа, готовността на Путин да реши сирийския конфликт при своите условия може само да расте, заключава "Блумбърг".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един Чичо
    #18

    Весело е,че някои се правят по католици от папата, та отричат и публикациите на тяхните любимци, а истината е друга според тези "любимци": "До $50 млн в месец получава «ИГ» от продажбите на нефт от кладенците контролирани от тях в Сирия и Ирак, информира иракското разузнаване." Тези данни съвпадат с оценките на американските специалисти, се казва в съобщението на Associated Press.

  2. Nikola Nikolov
    #17

    Е, не се сдържа и се появи едно нещо, което се хвърли в защита на агресорчето путлер и, разбира се, да заклеймява... "кой ли купува петролът от ид?" Какво да се прави - тролювска работа и все пак надницата трябва да се заработи.Лошото е, че се намират нормални хора, като Kitko, с нормални аргументи и въпроси, които принуждават кухоглавите да гледат типично, втренчено и дълго...

  3. Kitko
    #16

    До Коментар№15 от Sonny

    Май в руската тролска фабрика не ви учат на основни понятия. Вземи прочети какво значи дъмпинг. За твое улеснение ще го цитирам "Дъмпинг в икономиката е вид подбиване на цените, особено в контекста на международната търговия. Възниква, когато една страна изнася стоки на цени по-ниски от националните или на цени под разходите за производство"
    Та доколкото си спомням цената на която добиват петрол в Саудитска арабия е към 18$ барела. А сега иди питай трол майстора, как да отговориш.

  4. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #15
  5. Мони_deactivated_1480055728
    #14

    МОЖЕ ДА СТАНЕ ДОБРЕ ЗА НАС-нЕФТОХИМ С ПО-ЕВТИН НЕФТ ОТ АЗИЯ Россия готовится к запрету поставок нефти в Европу Минэнерго РФ готово к снижению добычи нефти в России и введению санкций Евросоюзом на поставки российской нефти в Европу, заявил замминистра энергетики Алексей Текслер после обсуждения энергостратегии РФ до 2035 г. в аналитическом центре правительства.

  6. Nikola Nikolov
    #13

    Ама къде са се свряли нашите майкопродавци-рубладжии, та мълчат като неми, вместо да се хвърлят в защита на любимия им ситнеж путлер?!Явно информацията за развитието на енергийните пазари сериозно ги притеснява.А как ли се чувства ситният агресор-милитарист путлер??!!

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #12

    С.Арабия има огромни непродадени запаси -за 15 години напред!!!Увеличиха отстъпките-дъмпинг, където се продава руския.Освен на полския пазар пробива и в Азия. Goldman Sachs, поради горното, от вчера:Кредитният рейтинг на “Газпром” вече е "боклук" .Това означава ,че банките ще му дават кредити с голяма лихва или въобще не! От вчера Иран ги шантажира с рязко увеличение на експорта с 500 000 барела на ден. Британская BP и китайская CNPC объявят о создании стратегического альянса для разработки месторождений в Ираке и других странах во время визита президента Китая Си Цзиньпина в Великобританию 19-23 октября, пишет Reuters

  8. Entdecken
    #11

    Тези от Блумберг на кьорави ли се правят толкова време, та още мотива за петрола и газа им се струва скрит, след като дори в този форум това бе коментирано от читателите преди повече от три месеца ...

  9. Entdecken
    #10

    Джуджето от Кремъл : - Ще вкараме Саудитска арабиа в ОНД и ще ги направим правослалвни християни. Тогава ще се оправят нещата.

  10. Kiril Kovatchev
    #9

    Колкото повече маленкий Пу се прави на велик, толкова повече халтавата му империйка се плъзка по пързалката. Велики са силите които градят съюзи със страни които имат международно значение. Пу си изгради съюз на лузърите и по този начин си мисли че може да постигне каквото и да е. Маленкий Пу се изпокара първо със запада а сега със Сирийската авантюра успя да предизвика и най-големия прозводител на петрол. Имайки предвид че износа не енергоносители е най-голямото перо в руския бюджет, как ще му се отрази последната путинова авантюра? Човек не трябва да е голям специалист за да предвиди края на путиновата империя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.