Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролните цени стигнаха 11-годишно дъно

Дръпнаха леко надолу и борсовите индекси в Европа

17 коментара
Петролните цени стигнаха 11-годишно дъно

Световните стокови пазари отбелязаха спад в сряда, след като покачилите се предишния ден цени на петрола отново паднаха този път до 11-годишно дъно, намалявайки инвеститорския апетит към рискови сделки и поразявайки акциите на минните и енергийните компании, предаде Ройтерс.

Обръщането на възходящият ръст на петролните цени от предишния ден дойде след обявяването на данните за петролните запаси в САЩ, които изненадващо показаха ръст от 2.9 млн. барела при очаквания на инвеститори и анализатори за спад на запасите с около 1 млн. барела.

В резултат поскъпването с 3 процента на нефта от вторник заради прогнозираното по-студено време в Северна Америка бе изядено и на Лондонската борса по обяд февруарските фючърси на американския лек суров петрол паднаха с 2.61 на сто до 36.88 долара за барел, а при петрола сорт Брент поевтиняването бе 1.83 на сто до 37.1 долара.

Така от началото на годината американският лек петрол загуби 29 процента от цената си, а Брент – 34 на сто.

Поредното поевтиняване от своя страна доведе до лек спад на основните индекси на водещите фондови борси в Европа леко в началото на последната търговска сесия за 2015 година, предаде Франс прес.

Франкфуртският DAX остана стабилен, като отстъпи едва с 0.04 на сто в днешната съкратена търговия, която се очертава като спокойна.

В Париж САС 40 започна последната си пълна сесия за годината със спад от 0.24 на сто, продължавайки да следва котировките на петрола. Те са единствен ориентир при иначе спокойния дневен ред.

Лондонският FTSE-100 се сви с 0.27 на сто на предпазлив пазар, лишен от значими новини в края на годината.

Според анализатори, въпреки че запасите на суров петрол в САЩ все още стоят на нива, невиждани от осем десетилетия насам, през последните няколко месеца се забелязва свиване на производство, което дава слаба надежда за бавно затихване на проблема със свръхпредлагането. Но според общата прогноза за 2016 година, глобалното нарастване на търсенето ще остане далеч зад очаквания ръст на предлагането и това ще продължи да държи под натиск цените на "черното злато".

Тази прогноза е по-очевидна с оглед на липсата на решение за доставките от страна на ОПЕК, като по същото време западните санкции спрямо Иран вероятно ще бъдат вдигнати през първото тримесечие на следващата година. Поради това ние очакваме нови върхове в общото производство на ОПЕК, които да спомогнат за продължаващо поддържане на голям физически излишък, заяви Тим Евънс, който е анализатор в Citigroup Futures. Говорейки за телевизия CNBC, той прогнозира, че петролните цени са изправени пред риск за по-нататъшен спад през първата половина на 2016-а година.

Относно търсенето (потреблението) на петрол от Китай, то вероятно ще остане във възходящ тренд, макар и с по-бавно темпо, тъй като страната ще продължава да се възползва от ниските петролни цени, за да попълни стратегическите си резерви и местните рафинерии ще се възползват от евтиния суров петрол. През ноември, износът на Китай на рафинирани петролни продукти се е повишил с 68% спрямо същия период година по-рано, докато вносът е намалял с 21%, което подчерта за наличието на пренасищане на рафинирани продукти в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ген. Иван Колев
    #17

    Честита Нова Година, другарю путлер!

  2. Илиев Пешо
    #16

    Наминаващ, виж как отговаряш - от тип "а пък в Африка ....." (само за сведение - и там положението не е цветущо, някои държави като Алжир намалят спонсорирането на горивата, което пък води до поскъпването им).

  3. Наминаващ
    #15

    "Илиев Пешо" - "Наминаващ, интересно, пак сменяш темата. Типично..." Статията е за цената на нефта и отражението й на икономиката, за което и аз съм писал, но пак не си разбрал. Типично...

  4. Miau
    #14

    Тука админът, който е много толерантен към руския трол и го оставя да слага какви ли не линкчета за детска порнография, доноси за ЛИЧНИЯ ЖИВОТ на Иво Инджев, на мен ми е изтрил като не по темата съобщението, че Зетят на Путин е получил преференциален държавен заем в размер на 2 милиарда долара с ниска лихва, за да развива проект, в който той и дъщерята на путин, скрита под името Тихонова, има дялове! А пък партизанското име Тихонова, нито е Путина, нито е името на мъже и!.ТОВА Е РУСКАТА КЛЕПТОКРАЦИЯ ЗА КОЯТО ТРОЛЪТ ИЛИЕВ ПЕШО/Станимир Петров/ НЕ КОМЕНТИРА.

  5. Илиев Пешо
    #13

    "Если Саудовская Аравия со своим резервным фондом без проблем переживет период низких цен на нефть" И вдигането на цените на бензина, тока, водата, замразяване на някои проекти там е показател, че всичко си им е наред.

  6. Илиев Пешо
    #12

    Наминаващ, интересно, пак сменяш темата. Типично... Темата е за нефта, а тук - Мони едно знае, едно бае, "мони" пак си троли - друго не може, а и ти ... И то Мони ръси малко измислици - сорт "Уралск" няма - има "Уралс", който си се търгува съвсем открито. Загрижили сте се за Русия? Реално ми е интересно - преди при цена на нефта 40 зелени, бензина тебе 1.30 и тогава се виждаше много. Сега - около 2 лева и ни казват, че е евтино.

  7. Наминаващ
    #11

    #2 "Илиев Пешо" - "на мен ми е интересно - как върви добива на шистовите газ и нефт в САЩ". На мен пък ми е интересно какъв процент от брутния вътрешен продукт на САЩ формира производството на шистов газ и нефт и какъв процент от БВП на Русия формират добивът на нефт и газ (цената на който е свързана с цената на нефта) и за кого е по-благоприятна ниската цена на нефта - на най-големия потребител или на вторият по големина производител.

  8. ivancho ivanov
    #10

    Размишлениятя на путинида Станимир Петров са системно в поддръжка на Путин следователно не може да бъде българин. Марксизмо-ленинзмът рухна като политическа сила даже и при Путин; логично е да заключим, че е праволинеен човек на руско заплащане! При тази агентура няма критични отклонения!

  9. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #9
  10. Бивши комунисти НЯМА!
    #8

    Тук пък като тарикати плащаме най-скъпия бензин в света за да се возим по най-закърпените пътища в света. Вместо това да се промени премиерчето измества фокус казвайки че знаел за лошото качество на бензина. Новата магистрала Марица почна да се кърпи...нали знаете логиката им ниско качество на висока цена = повече причини за надути разходи по ремонти на пътища за Доган АД. Една не дебатирана политическа програма генерираща черна дупка за чести разходи замазани с лентички и пари от ЕС звучи като повод за редактиран вот на избори и нови соц.проучвания от познати

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.