Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планетата от днес живее на екологичен кредит

9 коментара
Планетата от днес живее на екологичен кредит

За седемте месеца на 2017 г. човечеството е изразходвало повече естествени ресурси, отколкото планетата е способна да възобнови и предостави за година и така от 2 август планетата започва да живее на екологичен кредит, предупреди в сряда международната природозащитна организация WWF.

Анализът се прави ежегодно от организацията Фуутпринт нетуърк, която мери отпечатъка на човечеството върху планетата. Данните показват, че денят на надхвърлянето (overshoot day) настъпва все по-рано. Това означава, че хората използват все повече екологични ресурси и услуги - гори, вода, рибни запаси, които природата успява да възстанови само частично. Със сегашните темпове на потребление се нуждаем от 1.7 планети, за да задоволим консумацията си, отбелязват от WWF България.

Организацията припомня, че има редица начини, по които всеки може да помогне за по-устойчиво потребление на природните ресурси, и информация за тях е достъпна в спецсайтове.

Рибен буквар 2.0 информира потребителите как да изберат устойчива морска храна и така да помогнат за спирането на безогледното унищожаване на рибните ресурси на планетата.

Хората могат да научат също така как да помогнат за опазването на най-големите сладководни риби - есетровите, наричани често Динозаврите на Дунав. Оцелели 200 милиона години, днес те са на изчезване заради унищожаване на местообитанията им и незаконен риболов.

Ръководство на организацията учи как да се разпознават незаконните сечи и какво да се направи за ограничаването им, тъй като гората осигурява чист въздух и вода, дом е на застрашените видове.

За проблема с унищожаването на чистите горски потоци заради построяването на водноелектрически централи също има онлайн данни, а също такака могат да се подават сигнали за замърсявания на реките.

Опазването на националния парк "Пирин" също може да бъде подкрепено витруално. Защитените територии в България са едва 4% от територия на страната, но тези красиви, чисти места, със съхранена дива природа, са под заплаха от застрояване и унищожаване, алармират природозащитниците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #9

    Кофти ми е да го кажа, ма, наистина само с кл...цане и непресметнато возпроизводство далеко нема да я стигнеме. Требе повеке да се бачка, преди тва да се и УЧИ, па после да си гудим поколения... За справка, вж. Чайна-та, с една-две крути "антиродилни" мярки си оправиха софрата. Действат според китайската си чергица. А она е баят голема и мноо е видела. Па и помни, що не е изгорела из пепелищата на Хисторията.

  2. lz2gkk
    #8

    Nikola Nikolov, точно това се канех да напиша, след като ресурсите не могат да се увеличат, то населението трябва да се намали.

  3. Nikola Nikolov
    #7

    Решението отдавна е дадено от ... МАЛТУС !!!!!

  4. анита хегерланд
    #6

    Да си купим ковчези?!

  5. Нещо повече, богатите нации празитират всякчески по-бедните! 25% от световните ресурси се изразходват от 4% от населението-това в САЩ!

  6. Herr Mamul
    #4

    Е и? Нали за това има ГМО и възобновяема енергетика. Също и контрол на раждаемостта.

  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  8. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #2

    Интересна статистика: Общата стойност на внесеният Нефт в ЕС пада от $449 милиарда през 2012г. до 167 милиарда през 2016г., като 29% от нефта е внесен от русия. Потребителите на газ в ЕС плащат $45-50 милиарда по-малко за руски газ през 2016г. отколкото през 2012г. Световната конкуренция сваля цените!

  9. dimitardi100
    #1

    Ако алчноста и болното желанието за слава и пари не се променят, човечеството не го чака добро бъдеще !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.