Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почина легендарният физик Стивън Хокинг

6 коментара
Стивън Хокинг

На 76-годишна възраст почина световноизвестният физик Стивън Хокинг, съобщи семейството му, цитирано от ББС. Той става популярен в научните среди със своите проучвания на черните дупки, а сред широката публика с книгите си и най-вече с "Кратка история на времето".

В изявлението на неговите деца Люси, Робърт и Тим се казва:

"Той беше велик учен и изключителен човек, чиято работа и наследство ще живеят още много години". Te възхваляват неговите кураж, упоритост, брилянтност и чувство за хумор, които са вдъхновявали хората по целия свят.

"Той каза веднъж: "Тази вселена нямаше да е нещо особено, ако не бяха хората, които обичаш". Ще ни липсва вечно", пишат децата ми.

Стивън Хокинг е роден в Оксфорд на 8 януари 1942 година, точно 300 години след смъртта на Галилео Галилей. През 1959 г. е приет в Оксфордския университет, където не е възможно да учи математика, както е искал, затова записва физика, въпреки желанието на баща му да учи медицина.

През 1963, докато учи магистратура в Кеймбридж, Хокинг бива диагностициран с амиотрофична латерална склероза и остава прикован на инвалидна количка. Болестта е неличима и прогнозата е, че ще живее само още няколко години. Хокинг е сред най-дълго живелите със заболяването. През 1985 г. за него е конструиран специален апарат, за да може да комуникира. Компютърът, инсталиран в инвалидната му количка, позволява освен да говори, и да пише, като разчита жестовете, които лицето му може да извършва.

През март 1966 г. той получава своята докторска степен по приложна математика и теоретична физика.

Хокинг е един от най-младите членове на Английското Кралско общество (1971), Командор на ордена на Британската империя(1982) и на други британски кралски отличия и награди за научноизследователска дейност. Въпреки че Хокинг е атеист, той е член на Папската академия на науките, която е под пряката защита на папата.

Главните интереси на Хокинг са свързани в космологията, квантовата механика и теорията на струните. През 1971 заедно със сър Роджър Пенроуз дават математическо доказателство, подкрепящо теорията на Големия взрив: те показват, че ако теорията на относителността е вярна, то тогава трябва да съществува една сингулярна точка във Вселенското пространство-време (точка с нулев обем и безкрайна плътност).

Хокинг също така предполага, че веднага след Големия взрив са се образували първични черни дупки, които са се изпарили почти моментално. По-късно той показва, че ако пренебрегнем ефектите на квантовата механика, то хоризонтът на събитията на черна дупка може само да се увеличава, но не и да намалява. Изчислява максималното количество енергия, което две черни дупки могат да отделят при сблъсъка си, както и че една черна дупка не може да се раздели на две по-малки.

През 1974, той доказва, че черните дупки всъщност не са абсолютно черни, а излъчват енергия под формата на елементарни частици, докато изчерпят енергията си окончателно. Това явление е известно като лъчение на Хокинг, и е първото явление, за чието описание се комбинират законите на гравитацията (общата относителност), квантовата механика и термодинамиката. През 1981 той изказва предположението, че въпреки че Вселената няма граница, тя има краен размер в пространство-времето, а математическо доказателство, за тази теория е дадено през 1983 г.

Проблемите, които до самия край вълнуваха Стивън Хокинг, като опасността от развитието на изкуствения интелект, бяха многократно коментирани от него. Ученият твърдеше, че заплахата от мислещите машини е неизбежна, при сегашния ръст на технологиите. Той съветваше човечеството да не търси контакти с извънземни раси и даваше за пример срещата между Колумб и местното население в Америка. Според него, в случай на междупланетен контакт, човечеството би имало нещастната участ на индианците.

Хокинг твърдеше, че неотложна задача пред науката и технологиите е човешкия вид да напусне земята. Заради опасностите от ядрената война, глобалното затопляне и създаването на генетични вируси, той предвиждаше, че човечеството разполага максимум с 600 години, ако остане на родната си планета.

Сред изказалите съболезнования по повод кончината на гениалния астрофизик е Тереза Мей, която определи Хокинг като "брилянтен и необикновен ум" и "един от великите учени на своето поколение". Лидерът на лейбъристите Джеймс Корбин припомни страстта, с която ученият е защитавал каузите на здравеопазването в Англия.

Американската космическа агенция НАСА сподели в туитър, че теориите на Хокинг, който е прославен физик и посланик на мира, са открили вселена от възможности за изследване пред целия свят.

"Неговата кончина оставя интелектуален вакуум. Но това е вакуумна енергия, която се просмуква в тъкънта на пространство-времето, отвъд всякакви познати представи." споделя д-р Нийл Деграс Тайсън. Астрофизикът и телевизионен водещ, сочен за наследник на Карл Сейгън,  е популярен с новата версия на телевизонната поредица "Вселената". В предаванията си Тайсън обръща сериозно внимание върху теориите на Хокинг.

"Погледни нагоре към звездите, а не надолу към краката си". С този цитат на Стивън Хокинг университетът в Кеймбридж изпраща бившия си студент.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Realist
    #6

    Знаменателни случайности: Роден на датата на смъртта на Галилей, починал на рождената дата на Айнщайн! Отписан от живота на 21 години, доживял до 76; считан за най-великият физик на съвремието ни, останал без Нобелова награда. Съдба?...

  2. Коментарът е изтрит в 16:28 на 14 март 2018 от автора.
    #5
  3. Realist
    #4

    Неговата кратка история на времето завърши; сега започва неговата вечност. R.I.P.!

  4. Vidco91
    #3

    Поклон пред паметта на големия физик и хуманист! На тази дата преди 139 години е роден Алберт Айнщайн.

  5. fantom
    #2

    Тази статия вероятно е лош превод. В българския език няма понятия като "теоретичен физик", "учи магистратура", "обща относителност" и др.

  6. Велик! Поклон!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.