Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти 0.5% от българския БВП се осигурява от ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово"

8 коментара
ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово"

Сочената като един от виновниците за високата цена на тока у нас, заради дългосрочния договор за изкупуване на енергията, ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово, реално е осигурила 0.44 процента от брутния вътрешен продукт на България и 0.51% от брутната добавена стойност на страната за 2013 г. Това сочи последното изследване на икономиста Красен Станчев и екипа на компанията му КС 2, което се изготвя на всеки две години от началото на проекта, който замени старите въглищни мощности на държавната ТЕЦ "Марица Изток 1" и нови модерни и отговарящи дори на предстоящите да влязат в сила през 2016 г. в нови европейски екологични изисквания за бранша.

Споменаваната от лидера на "Атака" Волен Сидеров сред "колониалистите" и "източващите зад граница български пари" компания е платила пряко към държавния бюджет под формата на данък печалба и общ доход, акцизи, ДДС и социални осигуровки са в размер на над 30 млн. евро за 2013 г. Общият фискален ефект надвишава 40 млн. евро и включва плащанията на 720 доставчици и подизпълнители, на които "Ей И Ес Гълъбово" осигурява поръчки и работа. Освен това американската централа е основен клиент на доставчици на варовик и на държавните "Мини Марица-Изток”, като изкупува около една четвърт от добитите въглища. Сключените с тях 15-годишни договори гарантират дългосрочна перспектива за бизнеса им.

Според изследването, инвестицията от 1.3 млрд. евро в изграждането на модерна въглищна централа, която е най-голямото вложение в България след 1989 г., продължава да създава икономически ползи за страната. След започването на експлоатация през 2011 г. проектът запазва значителния си принос както за икономиката на страната и бюджета, така и за заетостта и развитието на местния бизнес.

Само за периода на строежа на новите мощности от 2006 г. до края на 2009 г. нетните инвестиции на компанията в страната достигат близо 980 млн. евро, или 3.9% от общите чуждестранни инвестиции за периода. Проектът осигурява 2000 преки работни места и още 800 в свързани дейности. Общо 88.5 млн. евро са платените от компанията данъци и осигуровки за периода. Строителството на централата има сериозно значение и в местен мащаб, като формира близо една трета от преките чуждестранни инвестиции в Старозагорския регион, осигурява заетост на 1.8% от работната сила и създава бизнес за 400 български доставчици на стоки и услуги.

На фона на общия спад на преките чуждестранни инвестициите в България, които през 2012 и 2013 г. достигат 2.9% от БВП, или едва една десета от дела им през 2007 г., "Ей И Ес Гълъбово допринася за ограничаване на негативната тенденция и осигурява близо 0.5% от икономическия растеж през тези две години, сочи анализът. В периода на висока безработица компанията е и сериозен фактор на заетост, като значението ѝ дори нараства след влизането в експлоатация на централата. Това се дължи главно на работните места, които централата осигурява непряко в добивната индустрия – над 3500 по данни за 2013 г., които са базирани на последната окончателна икономическа статистика. Пряко заети в дружеството в момента са над 450 души.

Данните показват още, че независимо от спада на инвестициите и пряката заетост, осигурявана от компанията, след приключване на строителството приносът на "Ей И Ес" към бюджета не само не намалява, но дори се увеличава. Основната причина за това е значителният ръст на данъците и осигуровките, плащани от доставчиците, тъй като формираният около централата "икономически клъстер” до голяма степен включва дейности, свързани с голям брой работни места.

ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово” има важно значение за енергийната стабилност. Фактът, че работи с местни лигнити въглища, намалява енергийната независимост на страната с 1%, а зависимостта ѝ от внос на въглища – с 4-5%. Тя е и една от най-ефективните централи за балансиране на мрежата.

Изграждането на централата след повече от 30 години без ново строителство на подобни обекти и с ограничено въвеждане на иновации подобрява възрастовата структура на топлоелектроцентралите в България и на екологичните показатели.

По оценки на НЕК преди реализацията на проекта 91% от ТЕЦ-овете в страната са били на възраст над 15 години, а 28% от тях – над 35 години. Използваните нови технологии и ноу-хау правят ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово” най-модерната електроцентрала в своя клас в Югоизточна Европа, отговаряща не само на действащите екологични стандарти, но и на изискванията на Директива 2010/75/ЕС, които влизат в сила от 2016 г. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #8
  2. И какво от това
    #7

    До №6! Местни въглища използва и ТЕЦ-Марица 2-държавната! Каква е цената на тока от държавната Марица 2, и на честните офшорни частници-Марица 1 и 3? Последните взимат 12% лихва за инвестицията си, слагат си и 10% годишна печалба, и продават на тройни цени спрямо държавната ТЕЦ Марица 2! Сега държавата взима дълг при 2-3%!

  3. Стефан Новьхристовь
    #6

    Ясно защо Сидеров е срещу нея. Защото е ефективна и защото използва местни источници.

  4. И какво от това
    #5

    Косотов агитираше за изграждане на частни ТЕЦ-ове в Маришкия басейн:"ще ги построим, ще изнасяме за Турция, и ще печелим"-иначе казано-частник ще изгради, държавата щяла била да печели?! След построяването цената се оказа ВИСОЧКА за Турция, та българският потребител плаща сметката. Точно както и Румен Овчаров агитираше за"Белене":"Да я направим, за да печелим". Ако"Белене" беше построена, пак държавата и потребителите щяха да плащат! И някой щеше да се хвали, че 4% от БВП на Българията се била произвеждала в Белене

  5. И какво от това
    #4

    до №2 А ти знаеш ли, че България е най-бедната страна от ЕС, и освен това е с най-нисък растеж! Най-неконкурентна икономика! И най-престъпните политици! И най-много собственици с НЕДОКАЗАН ПРОИЗХОД НА КАПИТАЛА! В Румъния нямаше мутри! А в Полша над половината от първите милионери са в затвора! Тук говорим за НЕКАДЪРНИЦИ, които съществуват в икономиката само и единствено заради гарантираното от държавата изкупуване. Държавата взима заеми при 2-3% лихва, те си слагат 17% доходност-същите офшоркаджии от Марица 1 и 3.В Румъния десетки висши политици са в затвора. Тук колко са в затвора? Колко капиталисти са пратени зад решетките за далавери? Дори един Цветан Василев не искат да го доведат!

  6. И какво от това
    #3
  7. Аслан Юриев
    #2

    1, знаете ли че у нас плащаме най-ниския ток в целия ЕС? Сменете си ника с "Руснаци против България", така е по-честно :)

  8. И какво от това
    #1

    Те са паразити! Щом бедняците трябва чрез цената на тока да пълнят гушите на офшорните им собственици! Ако могат-да ходят на свободен пазар! Демокрацията-най-висша форма на корупция и паразитизъм!Вземи от най-бедните в Европа, за да храниш офшоркаджии! Които биха фалирали на свободен пазар! По същата логика 5% от БВП на България е от субсидирана електро енергия?ВЕИ-"високоефективно"! МВФ поставяше условия да се спрат субсидиите за населението и държавните предприятия, но няма нищо против субсидии за частници офшорки!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.