Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти всички незаконни разрешения за подслушване са на Софийския градски съд

Шефовете на ДАНС и ДАТО не контролират подчинените си

0 коментара
Почти всички незаконни разрешения за подслушване са на Софийския градски съд

Общо 96% от незаконните разрешения за тайно следене са издадени от бившото ръководството на Софийския градски съд, гласят данните от доклада на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (СРС) за 2014 година. Документът е внесен за обсъждане в Народното събрание и ясно показва, че има нужда от строги мерки за увеличаване на контрола по всички нива на веригата.

Извън проблемите в Софийския градски съд, които изплуваха за първи път покрай аферата "Червей" , бюрото отчита пълната липса на контрол на началниците в ДАНС върху подчинените им. Отсъствие на контрол е отчетено и в Държавната агенция "Технически операции" (ДАТО), която прилага технически специалните разузнавателни средства.

Положителна тенденция, отчетена в доклада е, че за последните четири години значително намалява броят на подслушаните хора. През миналата година "на контрол" са били поставени 4202 души, докато преди три години службите са следили тайно двойно повече хора – 8184. Въпреки това контролът върху държавния репресивен апарат остава много занижен, сочи докладът на институцията за контрол на СРС.

Като цяло най-много се следи и подслушва за наркотици – за това са 1/3 от приложените разузнавателни средства. Следват организираните престъпни групи, за които са издадени 1/5 от разрешенията. Любопитно в доклада е, че службите са следили общо 594 шпиони на българска територия.

Незаконните действия

Специалните служби и прокуратурите са подали до съдилищата общо 334 незаконни искания за прилагане на СРС през 2014 година. Съдиите са успели да "хванат" 150 от тях и не са издали разрешения. В останалите 184 случая обаче разрешения са дадени и спецслужбите са провели напълно незаконни "мероприятия" по подслушване, наблюдение и тайно проследяване.

Тук статистиката е достатъчно категорична – общо 176 от тези 184 незаконни разрешения са издадени от Софийския градски съд. Това показва, че като цяло окръжните съдилища в страната налагат някакъв контрол върху СРС, докато в София цари почти пълно беззаконие. Председател на градския съд през миналата година беше Владимира Янева, но тя беше отстранена от позицията точно заради свързаната със СРС-та афера "Червей".

Още преди месец Mediapool написа, че тази афера е само капка в морето от нарушения в СГС, както и че незаконни разрешения са подписвани и от нейните заместници. И досега Висшият съдебен съвет не е предприел дисциплинарни мерки срещу отговорните съдии, които и в момента правораздават.

Бюрото за контрол на СРС изрично посочва, че Софийският градски съд е твърде важна част от контролната верига върху подслушването. Близо половината от исканията на службите и прокуратурата се правят до този съд. Така нарушенията на съдиите в София оказват огромно влияние върху цялостния вид на системата.

Нарушения обаче се правят и другаде. Бюрото за контрол на СРС е установило четири случая на незаконни СРС-та, дадени за разкриване на купуване на гласове. Нарушените процедури са опорочили делата срещу обвиняемите. Има и дадени две разрешения за подслушвания и проследяване при пълна липса на данни за престъпление. ДАНС и прокуратурата явно имат навика да използват разузнавателни средства за по-дълъг срок от разрешеното по закон, както показа аферата "Червей". Сега става ясно, че има и други подобни на "Червей" случаи, но докладът на бюрото не влиза в подробности.

Общо пет окръжни прокуратури на свой ред са нарушили закона, като не са унищожили в срок неизползваната информация от СРС.

Липса на контрол

Бюрото показва и друг голям проблем в системата - ръководствата на ДАТО и ДАНС "не са упражнили контрол за правомерност за използването на СРС, каквито задължения имат по закон", сочи докладът.

"Тяхната пасивност е съпричинила неправомерното прилагане на СРС за престъпления, за които това е недопустимо и извън регламентираните срокове", пише в документът. Шефът на ДАНС Владимир Писанчев вече напусна своя пост заради "Червей".

Общата тенденция е службите да искат от съдилищата разрешения за много повече СРС-та, отколкото реално им трябват за разкриването на престъпленията. През 2014 година е поискано прилагането на близо 20 000 способа за тайно проследяване срещу заподозрените – подслушване, проследяване, наблюдение, белязане на пари и други. За всеки един от тези способи се иска специално съдебно разрешение. В крайна сметка се оказва, че близо половината от разрешените способи не са използвани. Службите не са уведомили съда защо се е случило така. Бюрото за контрол на СРС също не е получило ясен отговор.

Гражданите са подали 27 жалби до Бюрото за контрол на СРС, а в два случая институцията се е самосезирала по материали от медиите. При осъществяването на четири от тези проверки службите са отказали всякакво съдействие на проверяващите.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.