Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България подписа с "Уестингхаус" за нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"

Споразумението трябва да бъде одобрено от следващия кабинет, а сега се бърза заради нотификацията на проекта пред ЕК

22 коментара
Сн. БГНЕС

Акционерното споразумение между американската компания "Уестигхаус" (Westinghouse) и АЕЦ "Козлодуй" за изграждането на нов реактор беше подписано в петък без финансов модел и обвързващи клаузи. За да влезе в сила, споразумението трябва да бъде потвърдено и от следващите правителства, се казва в официални изявления на АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус". Същото заяви и министърът на икономиката и енергетиката в оставка Драгомир Стойнев, който "изпързаля БСП" по думите на депутат от левицата, след три дни на увъртане и противоречива информация за предстоящото подписване.

В споразумението се предвижда дяловото участие в проектната компания АЕЦ "Козлодуй Нови мощности" да бъде в пропорция 70% за АЕЦ "Козлодуй" и 30% за "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company LLC).

Планирано е проектът да се финансира основно от експортни кредитни агенции, имащи опит в енергетиката на България, както и с други международно приети финансови инструменти, се казва в съобщението на АЕЦ "Козлодуй". От "Уестигхаус" твърдят, че няма да се искат държавни гаранции за банковия заем.

Не са дискутирани държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия, е посочено още в съобщението на АЕЦ "Белене".

Реакторът ще е готов до 2022 г., каза Драгомир Стойнев. По думите му "той е важен за българската ядрена енергетика, тъй като до 2020 г. другите реактори 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй" трябва да бъдат изведени от експлоатация".

Подписването на споразумението стана възможно след решение на кабинета в оставка на последното му редовно заседание на 30 юли. Решението е било последното необходимо условие, за да може да се задвижи процедурата по нотификтацията на проекта пред Европейската комисия, става ясно от публикувания финансов отчет на АЕЦ "Козлодуй Нови мощности" в Търговския регистър на 30 юли.

Другите две - за избор на технология и на площадка - са изпълнени отдавна. Не е ясно дали правителството е изпратило вече в Брюксел документацията на проекта за получаване на съгласие.

Политическият риск - най-големият пред проекта

Най-големият риск за реализацията на новия ядрен реактор е политическият, е посочено във финансовия отчет на проектаната компания АЕЦ "Козлодуй Нови мощности" за 2013 г. "Политическият риск за дейността на дружеството е висок, защото може да доведе до изменение на приоритетите и развитие на отрасъла при промяна на политическата конюктура", е посочено в отчета.

От "Уестигхаус" обявиха, че са подписали акционерното споразумение след съгласуване с всички български политически партии, но от БСП възразиха, че това не е направено с тях и не са дали подкрепа.

Преговорите с "Уестингхаус" за новата ядрена мощност започнаха още по времето на кабинета на ГЕРБ през 2012 г. Драгомир Стойнев ги продължи, а изненадващо след подаването на оставаката на кабинета на Пламен Орешарски президентът на американската корпорация Даник Родерик дойде на посещение в страната. Така на практика споразумението беше подписано в период на предаване на властта. 

Според Стойнев "едно такова споразумение ще е знак на приемственост между правителствата". "Това е първата стъпка от един дълъг маратон", допълни той в петък пред БНТ. Според него фактът, че споразумението би влязло в сила след одобрение от един следващ кабинет, е достатъчно доказателство, че се търси приемственост в политиката.

Спорните моменти по споразумението с американската компания са начинът за избора на технология, което стана без конкурс; прекалено високата цена на реактора; липсата на публично защитени разчети за необходимостта от изграждане на нови мощности.

За цената – "не става въпрос за колиба, а за ядрен реактор"

В споразумението няма избран финансов модел, кредитираща институция, лихвен процент, при който ще бъде взет заема, твърди Драгомир Стойнев.

От съобщението на американската компания се разбира, че това не е точно така, но не могат съобщят тези данни заради изискванията за поверителност.

"Споразумението се регулира от разпоредбите на поверителност. При все това, най-важните параметри са цената и условията, формиращи базата на всеки конкурентен проект, който би могъл да привлече атрактивно финансиране. Тази информация не е достъпна за публично разгласяване, но ако в крайна сметка условията на настоящето споразумение не могат да обезпечат един конкурентен проект, просто проектът няма да продължи", посочват от "Уестингхаус".

В споразумението ще бъде записана индикативната стойност на проекта от 5.3 млрд. долара за новата ядрена мощност, потвърдиха шефът на атомната централа Иван Генов и енергийният министър Стойнев.

"Твърденията, че тя е висока, са спекулативни. Тук не става въпрос да изграждаме колиба, става въпрос за ядрен реактор", защити цената Стойнев. Като аргумент изтъкна, че това е най-сигурният реактор в света и във Великобритания вече има подписани договори за изграждане на три такива реактора.

Резервация на площадката на АЕЦ "Козлодуй" за американците

Договорът се подписва, защото с него се дават изключителните права на "Уестингхаус", само американската компания да работи на площадката на АЕЦ "Козлодуй", смята Румен Овчаров.

Той допълни, че това означава не само VII блок, а въобще на площадката, на която може да бъде изграден и VIII блок. "Ето това е изключителността и затова се прави сега", подчерта Овчаров, който е защитник на спрения проект АЕЦ "Белене". Изграждането на нов реактор на площадката на първата ядрена централа прави тотално безсмислено строителство на втора АЕЦ.

Експерти от бранша обясниха, че обикновено строителството на атомните реактори върви по двойки, защото така се постигат по изгодни параметри и има компенсираща мощност в случай, ако едната излезе временно от строя.

В момента България е една от петте страни в ЕС, която е тотално зависима от руско ядрено гориво. Сделката с американската компания "Уестингхаус", която е най-големият световен производител на ядрено гориво, постига пробив в това отношение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. andrei_deactivated_1414012191
    #22
  2. нЕкой
    #21
  3. andrei_deactivated_1414012191
    #20

    Тролове да не ми коментират постингите, не съм ги питал. САМО България и Словакия са 100% енргийно зависимо от Русия в ЕС.Това е неоспорим факт във всички доклади на ЕС.Време беше американци да стъпят в българската енергетика.Това се нарича диверсификация.

  4. Vasil Georgiev
    #19

    да им дадът 49 % от бъдещата мощност и да строят и после да печелят ...., а и на руснаците в белене също, ..... ама не , нали комисионни трябва да се вземат, кой ти базари държавата...

  5. t_o_m_o_v
    #18

    Що не вземеме да построиме и АЕЦ Белена, и 7 рекатор в Козлудуи, и Бургас Алексендрополис, и Южен Поток. Не е нужно да работят..просто ей така, като паметници на културата - нещо като по-голяма версия на чинията на БСП. Така ще може да избегнеме всякакви проблеми от ЕС, но и не само това - при тия проекти нали данакоплатците няма да дадът и лев за строежа. Нали парите ще се връщат от това което минава по тръбите и това което се продава като ток, следователно като не работят, а стоят като паметници нищо няма да връщаме.

  6. нЕкой
    #17
  7. Николай Иванов
    #16

    Цената е по-ниска от Белене - около 4 милиарда евро (5.3 милиарда $) срещу около 10 милиарда евро за Белене. Не това е проблемът. Проблемът е за какво ни е нова ядрена централа когато инсталираните мощности са около 3 пъти повече от средното потребление.

  8. нЕкой
    #15
  9. andrei_deactivated_1414012191
    #14

    Крайно време беше американци да влязат в българската енергетика, тотално зависима от Русия! И днес в анализ на Блумбърг се казва,че България 100% зависи енергийно от Русия и се припомя,че България бе ЕДИНСТВЕНАТА от бившите соцстрани, която не разкритикува Русия за анексирането на Крим. Така България препотвърди печалната си слава на най-верен съветски сателит дори и 25 години след падането на комунизма!

  10. Dr. Web Browsing
    #13

    Правилно, мъдро и прозорливо решение е подписването на акционерно споразумение за разширяване на ядрените мощности в АЕЦ "Козлодуй" с перспективни технологии, каквито предлага американската енергийна компания Уестингхаус.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.