Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полиграфическият комбинат прехвърлен от Пеевски към оръжеен търговец

Сделката е осъществена чрез несъществуващи вземания от КТБ, твърдят "Ние, гражданите" в сигнал до прокуратурата

2 коментара
Полиграфическият комбинат прехвърлен от Пеевски към оръжеен търговец

Дружеството "СФ-БТ", което до миналата есен бе част от структурите на "Булгартабак", е продало сградата на Полиграфическия комбинат за 25 млн. евро на "Алнуаими груп", притежавана от иранеца с български паспорт Муханнед Наджим Абдуллах ал Нуаими, съобщи "Капитал". Той е собственик и на оръжейния търговец "Аполо инженеринг", който за 2014 - 2016 г. има общо над 900 млн. лв. приходи и 150 млн. лв. печалба.

За сделка от края на октомври 2017 г. става ясно от сигнал до прокуратурата на неправителствената организация "Ние, гражданите".


В сигнала се изтъква, че има очевидна измама с разпределението на осребреното от синдиците на КТБ имущество на банката и по тази причина атакуват публично всяка сделка, ощетила вложителите на КТБ. Случаят много прилича на "делото за 102 млн. лв." за сградата с централата на КТБ на пл."Гарибалди" в София.

Внезапна поява в списъка с кредиторите на КТБ

Преди година "Аполо инженеринг" изненадващо се появява в списъка за разпределение на първите 534 млн. лв. от масата на несъстоятелността на КТБ като обезпечен кредитор с вземане за 3.94 млн. лв.

Дружеството изпреварва останалите кредитори благодарение на мистериозен договор за срочен заем от далечния 1 юли 2009 г., като като към него е сключен договор за залог на вземания на 7 юни 2014 г. - само 13 дни преди поставянето на КТБ под специален надзор.

Този договор за особен залог обаче не е вписан в Централния регистър на особените залози (ЦРОЗ) и срещу него е имало възражение, което е уважено от Фонда за гарантиране на влоговете, което на свой ред се обжалва от "Аполо".

Перманентни сделки с Полиграфическият комбинат

Построената през 50-те години на миналия век, сградата на бившия Полиграфически комбинат беше мястото, в което съжителстваха редакциите на почти всички централни български вестници. След това сградата премина към собствеността на медийната група на ВАЦ, която преди няколко години се оттегли от България и продаде вестниците си. След тези рокади в собствеността Полиграфята остана под контрола на Венелина Гочева.

През 2014 г. комплексът беше продаден на "Карано пропъртис - България", собственост на едноименна лихтенщайнска фирма. Още тогава индикациите бяха, че зад сделката стои депутатът от ДПС Делян Пеевски, тъй като сградата беше отдадена под наем на "Благоевград БТ", част от свързвания с депутата "Булгартабак холдинг".

За имота купувачът плати на собствениците "Вестникарска група България" и "Медийна група България холдинг" 15 млн. евро. От тях 7 млн. евро бяха собствени средства на учредената едва половин година по-рано "Карано пропъртис", а останалите 8 млн. евро - заем от Търговска банка Д.

Впоследствие сградата беше прехвърлена поетапно в "Благоевград БТ", в "София БТ" и последно в основаното преди година дъщерно дружество "СФ-БТ". То стана собственик и на сградата на софийската фабрика на цигарения холдинг, която впоследствие бе съборена, като общо за двата имоти плати 61 млн. лв. на майка си.

Извън централната сграда на бившите редакции, в сделката за Полиграфическия комбинат влиза и бившата "Печатница София" (страничното дясно крило на комплекса). През май 2016 г. то бе продадено отново от дружество на Венелина Гочева на компанията "А. Е. Бест съксес сървисис България", отново свързвана с Пеевски. Имотът бързо е прехвърлен срещу 10 млн. лв. на "София БТ". Оттам следват същите премествания като при централния корпус.

Самото "СФ-БТ" малко след основаването си напусна "Булгартабак холдинг" заедно с имотите. "София БТ" продаде срещу неизвестна сума първо 53%, а после и останалите 47% от дружеството на дубайското Bulgartabac Trade FZE. То е посочено като свързано лице извън групата в отчетите на "Булгартабак холдинг". Кой е собственикът му не се разбира от документите, но неговият директор Уалид Абделсеид Мохамед Ахмед е и член на борда на цигарения холдинг. При сделка с такова заинтересовано лице за над 2% от активите трябва да има одобрение на общото събрание на "Булгартабак", но такова така и не бе поискано, и Комисията за финансов надзор не видя проблем в сделката.

Реална ли е цената?

Какви са плановете на новия собственик не е ясно, като за няколкото месеца от сделката не се вижда активизация около сграда и тя продължава да стои празна, отбелязва "Капитал".

В имотния бранш определят цената за въпросните 5200 кв. м като висока предвид факта, че имотът е празен и се нуждае от сериозен ремонт. При това положение платените 25 млн. евро не е ясно колко време биха се изплащали от наеми, макар поне, съдейки по оборотите и печалбите на "Аполо инженеринг", финансирането не би трябвало да е проблем.

Според "Ние, граждание" е възможно "да е бил оказан натиск конкретно в случая с "Аполо инженеринг" ООД - да закупят горепосочените недвижими имоти по завишена цена, която би могла да покрие корупционната такса", за да се окаже по-напред в списъка на кредиторите на КТБ.

Друго тяхно подозрение е, че договорите с банката са антидатирани. Към сигнала са приложени редица документи, сред които подписани от трима от четиримата изпълнителни директори и двама членове на надзорния съвет твърдения, че такъв залог не е сключван.

По устава на банката, ако има такъв договор, той трябва да е бил разглеждан и на управителен съвет и да е подписан от поне двама директори. Също така са приложени и справки от Централния регистър на особените залози, че залогът не е бил вписван там.

От документите става ясно още, че Фондът за гарантиране на влоговете е уважил възражения срещу привилегирования ред на "Аполо" (както и на друга компания "Ардастрой" с 8.3 млн. лв. вземане). Двете компании обжалват решението на ФГВБ.

Какво е известно за "Аполо" и Ал Нуаими

Самият оръжеен търговец е собственост на две дружества - "Бългериън милитъри манюфекчъринг груп" и "Балкан агрикалчарал". И двете обаче на свой ред са еднолично притежавани от "Евро инвестмънт холдинг", в което 100% от акциите държи Ал Нуаими, който публично не е известна фигура в България.

"Алнуаими груп" до лятото на 2017 г. е директно собственост на бизнесмена, когато и то е прехвърлено в "Евро инвестмънт холдинг".

Дружествата от групата се обслужва юридически от адвокат, работещ за "Химимпорт" - Велислава Балтова, като в борда на новия холдинг има и друго лице, свързвано с публичната компания - Стойчо Георгиев.

От 2013 г. "Аполо" има регистриран консорциум със свързваната с Пеевски "Техноекспортстрой". По това време обаче оръжейният търговец е малък играч с около 10 млн. лв. оборот, докато през следващата 2014 г. оборотът му нараства 20 пъти до над 200 млн. лв., а в следващите година и над 300 млн. лв.

Интересно е, че след имотната сделка текат мениджърски рокади в дружества от групата. В първите дни на 2018 г. Ал Нуаими излиза от управлението на "Бългериън милитъри манюфекчъринг груп" и на негово място е назначен неизвестният 60-годишен Петър Панайотов, който няма други фирмени участия по регистрите.

В началото на февруари Ал Нуаими напуска и "Аполо инженеринг" заедно с другия управител Румен Райков. На тяхно място като управител влиза Даниел Цветанов Димитров. Той има само участие във фирма без дейност заедно с брат си Ивайло, който е управител на българските дружества на швейцарската фирма за опаковъчни машини Multivac. Въпреки новите лица в Търговския регистър няма вписана промяна в собствеността на "Евро инвестмънт холдинг" и дружествата под шапката му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    Докато патриотите правят циркове по границата с Турция за няколко дущи, които искат да преминат през България, колко ли такива "оръжейници" от Близкия Исток са вече натурализирани в България и допринасят за родната корупция? Не че е нещо ново, имаше ги още от Тошово време такива, да пробиват арабските пазари за нашите оръжия, но доколко държавата ни печели от такива "посредници" не знам...

  2. Nikola Nikolov
    #1

    Опа-а-а-а-а-а! А ние можем да продължаваме да си ...... лаем - керванът си върви !!! КОЙ керван ли ? Ами , този - на комуноидите и дс-юмрука им !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.