Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политиката спрямо ВЕИ застрашава селските евросредства

Всяка седма малка слънчева централа е във фалит, всяка пета – с блокирани средства

13 коментара
Политиката спрямо ВЕИ застрашава селските евросредства

Заради водената от правителството политика срещу възобновяемите енергийни източници и решението за драстично орязване на цената на изкупуваната слънчева енергия, всяка седма малка фотоволтаична централа, изградена с пари от Програмата за развитие на селските райони, е във фалит. Всяка пета има блокирани банкови сметки заради дългове към НОИ и НАП, а повече от половината такива проекти имат проблеми с изплащането на кредитите си.

Всичко това застрашава европейските средства по селската програма, тъй като дадената за слънчевите проекти субсидия има условие за устойчивост на направените инвестиции и може да се наложи страната ни да връща 100 млн. лв. на Брюксел заради собствените си действия срещу ВЕИ-проектите. Това заяви Павлина Цанева, член на Българската фотоволтаична асоциация и собственик на такъв проект пред БНР В сряда.

Проблемът се очаква да бъде обсъден и в подкомисията в парламента за усвояване на евросредствата.

По думите на Цанева петстотин български фирми са получили през 2009 г евросубсидии за слънчеви централи и са теглили кредити за да осигурят задължителния собствен капитал от 50 процента. Голяма част от изградените слънчеви централи, включително и нейната, обаче са присъединени три години по-късно към мрежата. Така при разчети в бизнес плана при цена на слънчевия ток от 755 лв. за мегаватчас, централите започват работа с тарифи от 565 лв. Това обърква разчетите за приходите и рентабилността на проектите, но по-лошото идва с решенията от миналата година за драстично поевтиняване на тока от фотоволтаиците до около 100 лв./МВтч и решението за отчисления във фонда за сигурност на електроенергийната система.

"От тези петстотин фирми 15% са обявили несъстоятелност, а други 20% имат блокирани банкови сметки от НОИ и НАП, тъй като нямат възможност да се платят осигуровките, ДДС. Още около 60% са с проблемни кредити. Банките влизат на опис, защото кредитите са срещу заложено лично имущество", посочи Цанова. Нейният проект засега работел благодарение на заеми от близки и приятели и се чакало решението на Европейската комисия по тяхна жалба срещу действията на българското правителство.

Самото то обаче може да се окаже губещо в резултат на своите решение. Причината е, че при отпускането на евросубсидиите за слънчевите централи, изискването на Брюксел е те да са в експлоатация десет години. Което за голяма част от предприятията няма да се случи

"Ако е момента Европейската комисия дойде да провери и направи мониторинг как Държавен фонд "Земеделие" си върши работата, държавата ще бъде санкционирана и всички средства, които тя е похарчила за изграждането на фотоволтаични централи – 100 млн. лв., ще трябва да бъдат върнати", каза Цанова. Тя смята, че така е поставена под въпрос цялата селска програма, по която всъщност влизат най-много европари у нас.

Според нея така се обричат на фалит 500 фирми и "всъщност сме взели едни европейски средства, за да фалираме тези фирми и тези европейски средства потъват някъде, което предполагам ще бъде недопустимо за Европейския съюз". В същото време политически партии натрупали дивидент от войната с ВЕИ-сектора. По думите на Цанова общество е подведено, че възобновяемите източници са виновни за лошото финансово състояние, за да се скрие истината за разходите по проекта за АЕЦ "Белене" и хидровъзела "Цанков камък". "По-лесно беше да се посочат много на брой и малки фирми за виновни", посочи тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Генката
    #13

    Запознат съм доста с темата. Единствената вина на тези малки фирмички е, че са повярвали на държавата. В периода 2007-2009 държавата създаде законово преференциални условия за вятър и фотоволтаици, без никакъв механизъм, който да ограничава инвестиционния бум. Същевременно от фонд Земеделие пуснаха субсидии за малки фотоволтаични централи в селските райони, за да изпълняват по-ударно усвояването на евро средства. Естествено стотици малки фирми и хора по страната си направиха сметката и решиха да

  2. Invincible
    #12
  3. Проданов
    #11

    Добре би било, да се посочи какъв е процентът на фалиралите ВЕИ ,спрямо общия брой фалирали фирми , а още по добре какъв е дялът на тези фирми, които са фалирали, заради скъпия ток от ВЕИ -та.Че къде има по сладък бизнес -продукцията ти се изкупува на 100% ,при високи цени.Няма конкуренция .Затова мнозинството депутати са собственици ,явно или тайно на такива централи.

  4. Invincible
    #10

    Не разбирате ли как ви манипулират политиците?! Удариха малките семейни централки, които са 0.00001% от електропроизводството и се бият в гърдите. Ефектът от това, че в момента ги фалират за НЕК и за държавата е 0. Същевременно огромните централи, които ги виждате по плодородните полета си работят на високите цени и никой не ги закача...

  5. Владимир Павлов
    #9

    Нито въглища, нито газ плащат, нито заплата и осигуровки на огняра или турбиниста. Каквото и да хитруват, дикиш не хваща.А "европейските средства" и тяхните кредити би трябвало да са там-на полето (освен ако не са откраднали по-голямата част с фактури за фалшиви или завишени разходи).

  6. И какво от това
    #8
  7. Vladi
    #7

    по-добре 100 милиона глоба, отколкото 250 милиона за стоеж на склад за софтуер за лични карти и паспорти, по-добре от магистрала с дължина 60 километра и цена 1 милиард!!! Поне Брюксел ще похарчи парите целево за други проекти в други страни!

  8. Димитър Мавров
    #6

    Не разбирам от "енергетика",но все пак имам претенции да разбирам от аритметика.През първият си мандат Б.Б.изтърси една много голяма умност според,която инвестицията в 1 МW ВЕИ е 1 млн лв./евро/ сега точно не мога да го цитирам,а инвестицията в 2000 MW в AЕЦ"Белене" струва окончателно около 20 млд.евро.От това му изявление излизаше,че е много-по ефективно да се строят ВЕИ-та,а не "Белене".Не мога да разбера защо сега тези собственици на БЕИ-тата се оплакват и искат по-високи цени на този ток,който

  9. alexdbalexdb
    #5
  10. Калико Джо
    #4

    Друго си е "гори от комини да пушат към небето" като по татово време! Ех каква индустриална нация бехме тогава.... КПСС! БКП! КПСС! БКП!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.