Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината българи живеят в бедност и тежки лишения

Тревожно е, че 1/3 от тях работят, особено тежко е положението на възрастните

17 коментара
Половината българи живеят в бедност и тежки лишения

Почти половината (49,3%) от населението на България живее под прага на бедността, със сериозни материални лишения или с неспособност за реализация на пазара на труда. Това поставя страната ни на първо място по бедност в Европейския съюз, сочи съвместно изследване на Фондация "Фридрих Еберт" и Института за икономика и международни отношения, обявено в понеделник.

Според авторите на проучването особено тревожно е това, че една трета от бедните българи са работещи, бедни са и 27.9 на сто от работещите на непълен работен ден, което показва, че у нас работата не е гаранция за стабилно социално положение.

Сериозен фактор за изпадане в състояние на бедност е и семейното положение. Най-бедни са семействата с двама възрастни и три или повече деца - почти 61% от съответната група през 2012 г. Този тип семейно положение е характерен за ромската етническа група.

Много висок е процентът на бедност при самотните възрастни хора - 60-70%.

Сред основните причини за бедността се сочат недоброто образование, липсата на мобилност в търсене на работа и етническата и регионална принадлежност.

Сравнителният анализ показва, че България е страната с най-висок процент на населението, живеещо в риск от бедност или социално изключване в рамките на ЕС и влизането на страната в Евросъюза не е променило негативните факти. В годините преди присъединяването (2005 - 2006 г.) в риск от бедност са живеели 18.4% от населението, година по-късно под прага на бедността са 22% от хората, през 2011 г. – 22.3%, а през 2013 г. – 20.8% от населението на страната.

Показателно е и разслоението на бедността по региони. Понастоящем под линията на бедността е 10.3% от населението на Югозападния регион до 28.6% от живеещите в Северозападния регион.

В тези два района, плюс Североизточния, Югоизточния и Южния централен регион, положението е най-драматично, тъй като населението в риск от бедност или социално изключване надхвърля 50% за всяка година от анализирания период.

Авторите на изследването отбелязват още, че въпреки помощта от фондовете на Европейския съюз, провежданата социална и икономическа политика в България не довежда до желания резултат по отношение на съществено намаляване на бедността и неравенството. Не е постигнат устойчив растеж на икономиката, стимулиране на заетостта, увеличаване на доходите и насърчаване на социалната интеграция.

Част от този проблем е ниският брутен вътрешен продукт, произведен у нас, който не надвишава 47 на сто от средноевропейските нива. Това е и най-ниската производителност на труда на човек от населението в целия Евросъюз.

В доклада се критикува политиката на държавата в образуването на цената на електроенергията чрез потискането на ръста на тарифите, което е в полза на заможните хора, съчетано с липсата на политика за подпомагане на енергийно бедните. Високите косвени данъци, които удрят най-тежко хората с по-ниски доходи, също имат своя сериозен принос за бедността в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #17

    Чакай бре. Нали им построихме (упс! черна неблагодарност! -- генерал Борисов им построи) магистрали през всичките тия региони. С едничката цел да им се вдигне благосъстоянието.

  2. Филка Русофилка
    #16

    44 Latvia,
    45 Malaysia,
    46 Argentina,
    47 SaudiArabia,
    48 BULGARIA,
    49 Brazil,
    50 CROATIA,
    51 Thailand,
    52 Mongolia,
    53 Belarus,
    54 China,
    55 Kazakhstan,
    56 Vietnam,
    57 Uzbekistan,
    58 Belize,
    59 GREECE,
    60 ROMANIA,
    61 Jamaica,
    62 SriLanka,
    63 Ukraine,
    64 Mexico,
    65 MONTENEGRO,
    66 Colombia,
    67 Philippines,
    68 RUSSIA,
    69 MACEDONIA,
    70 Paraguay,
    71 Indonesia,
    72 DominicanRepublic,
    73 Ecuador,
    74 Kyrgyzstan,
    75 Botswana,
    76 Nicaragua,
    77 SERBIA,
    78 Peru,
    79 Azerbaijan,

  3. Филка Русофилка
    #15
  4. Филка Русофилка
    #14
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  6. Филка Русофилка
    #12
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  9. Филка Русофилка
    #9
  10. Филка Русофилка
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.