Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината хора може да изгубят инвалидните си пенсии при преосвидетелстване

2 коментара
Половината хора може да изгубят инвалидните си пенсии при преосвидетелстване

Половината от хората, които сега получават инвалидна пенсия, може да я изгубят при последващо преосвидетелстване, ако бъдат приети предлагани от Министерството на здравеопазването пормени в наредбата за медицинската експертиза. Промените са публикувани за обществено обсъждане и според ведомството с тях се премахва различният подход при оценяването на заболявания от един и същ клас и ще се ограничат максимално проявите на субективизъм.

Според работещи в ТЕЛК лекари и хора с увреждания обаче промяната цели да ореже броя на хората, получаващи инвалидни пенсии.

“Ако промените бъдат приети, вече ще се дава процент намалена работоспособност само за основното заболяване, а 85% от хората, които минават през ТЕЛК, са с повече от едно заболяване. Защото например един инсулинозависим диабет води до усложнения при сърцето и т.н“, обясни пред Mediapool д-р Боряна Холевич, председател на Сдружението на лекарите от ТЕЛК в София.

Основното заболяване според наредбата е това, което носи най-висок процент инвалидност.

Хората масово ще получат по-ниски проценти инвалидност

“Ако се определя процент намалена работодспобност само за основното заболяване, това означава половината от хората, които сега получават инвалидна пенсия, при преосвидетелстване да получат под 50% намалена работоспособност и пенсията им да бъде отнета. 90% от останалите ще получат по-ниска група инвалидност и за тях ще отпадне и възможността лекарите да определят чужда помощ “, обясни Холевч.

В момента хората с решения на ТЕЛК минават на преосвидетелстване от една до три години и при последващо преосвидетелстване половината вероятно ще получат по-ниски проценти по новите правила.

“Например за човек с инсулинозависим диабет с усложнения, прекарал инфаркт, с исхемична болест на сърцето, досега определяхме 75% намалена работоспособност за диабета, да речем – 50-60% според тежестта на сърдечното заболяване. Ако човекът има дискова херния, да речем, още 30% и да кажем още 30% или 50% за заболяване на щитовидна жлеза. Този човек досега отиваше в първа група. Сега ще изпадне във втора група и от над 90% ще получи само 70% намалена работоспособност и няма да бъде компенсиран за придружаващите си заболявания. Този човек би запазил правото си на инвалидна пенсия, но друг с по-нисък процент ще я изгуби“, обясни Холевич.

“Днес имахме човек с психично заболяване, скочил от шестия етаж с тежка травма на гръбнака и тазобедрената става. Досега това момче е получавало над 90% и му е определяна и чужда помощ за контрол на поведението, защото то е с тежки психични отклонения. Сега ще получи само 60% и няма да има чужда помощ. Това, че той има фрактура на гръбнак и т.н. няма да бъде включено в процентите“, даде друг пример Холевич.

Фиксирани проценти инвалидност за едно заболяване

Предлаганите от здравното министерство промени предвиждат и премахване на съществуващите диапазони за оценка на трайно намалената работоспособност и се фиксира един процент, който ще бъде поставян на хора с еднакви диагнози.

В примера с шизофренията, даден от Холевич, документът на МЗ предвижда, че 60% намалена работоспособност получават само хора със съхранени социални умения, които могат сами да се грижат за себе си, имат възпитано поведение и добър външен вид и могат да се справят с определен тип работа. Хората с тази диагноза, които са със значителни затруднения в социалната адаптация или с тежки отклонения ще получават между 80% и 100%.

За хората с инсулинозависим захарен диабет са предвидени между 60% и 80% намалена работоспобност в зависимост от броя на усложненията.

При злокачествените заболявания както и досега ще се дават между 70% и 100% намалена работоспособност и в последствие след петата година без рецидив – 50%.

Според Холевич не е подходящо да се фиксира един процент за едно и също заболяване вместо да се работи както досега с диапазони, тъй като заболяванията протичат по различен начин при различните хора и то именно в зависимост от придружаващите заболявания.

“Например за един човек с шизофрения и диабет е много по-трудно да регулира диетата си и при него диабетът протича много по-тежко“, посочи тя.

Протест срещу реформата

По данни на НОИ около 500 000 души получават основна инвалидна пенсия и още около 400 000 души втора инвалидна пенсия, най-често социална, като разходите за тях са около 1.7 млрд. лева годишно. В момента на дневен ред освен промените на здравното министерство е и концепция на социалното министерство за реформа в експертизата на работоспособността, която най-общо предвижда занапред медицинската експертиза да не води автоматично до социални придобивки като инвалидни пенсии и др., а допълнително да се оценява каква подкрепа да получи човек според това дали може да работи или не.

Тя обаче търпи критики от лекари от ТЕЛК и хора с увреждания, които смятат, че с нея се орязват права и се усложнява пътят на пациента, който вече ще минава през две комисии вместо през една. За 11 април е насрочен национален протест на хората с увреждания на площад “Независимост“ в София.

Според Холевич цялата концепция за реформа в експертизата на работоспособността цели приравняване на броя на хората с ивалидни пенсии механично към възможностите на НОИ и нищо повече.

“Тя по никакъв начин не е обвързана с осигуряване на приспособени работни места за тези хора, по никакъв начин не е обвързана с някакви мерки, така че човекът да може да достигне до работното си място. Когато се приема един закон той трябва да е за всички, а не само за хората в София или големия град, където средата също не е приспособена, ами и за човек от родопско село, докъдето няма път“, посочи тя

Други промени в работата на ТЕЛК

С промените на здравното министерство се премахва ограничаващото изискване лекарите от ТЕЛК да са на пълен работен ден, като същевременно се дава възможност да се определят лекари – резервни членове. По този начин на ръководителите на лечебни заведения, към които са разкрити ТЕЛК, се осигурява свобода за избор на специалисти, с които да сключат договор за осъществяване на медицинската експертиза. Това ще гарантира гъвкавост в работата на комисията и ще даде възможност да се разкрият нови ТЕЛК, включително и към лечебните заведения в по-малките градове. Чрез измененията ще се осигури по-голяма достъпност на лицата, подлежащи на освидетелстване, както и ще се съкратят сроковете за получаване на експертно решение.

С промените отпада изискването лекарите от ТЕЛК да работят на трудов договор. Това ще даде възможност да се привлекат повече специалисти в състава на ТЕЛК. Тази промяна е в съответствие с измененията в Закона за здравето, според които лекарите в ТЕЛК могат да упражняват своята лекарска професия извън дейността си в комисията. Регламентират се и условията, при които лекар не може да участва при извършване на медицинска експертиза.

По този начин се осигурява механизъм за предотвратяване на конфликти на интереси и евентуални корупционни практики.

С промените се дава възможността комисията да се произнася предимно въз основа на предоставена медицинска документация и само при необходимост да се осъществява клиничен преглед или да се назначават допълнителни изследвания и консултации със специалисти. По този начин, в случаите когато медицинската документация е напълно достатъчна за произнасяне на ТЕЛК, ще се намали прякото ангажиране на хората, свързано с разход на средства и време, и отсъствие от работа. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2
  2. karabenanhel
    #1

    Как ви се струва решение на ТЕЛК - "100% неработоспособност с право на работа". Този "трудоустроен" заема работно място на пълноценен работник, и не може да бъде съкратен при оптимизация, може да ползва известен брой "планирани" болнични дни и се натиска да работи и след пенсионна възраст. Но, както се казва, не е виновен този, който лапа от осигурителната ни система, а онези от ТЕЛК.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.