Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината от българите живеят в крайни лишения

За пет години бедността у нас се е увеличила и е обхванала още жители на страната

26 коментара
Половината от българите живеят в крайни лишения

Половината от населението на България е живяло в риск от бедност през 2012 г., сочат годишните данни на статистическата служба на Европейския съюз Евростат. С 49 процента от населението, намиращо се в риск от бедност и социално изключване, България и тази година е на първо място в черната статистика за целия Евросъюз.

През 2011 г. делът на хората в риск от бедност в страната беше 49.1 на сто, а през 2008 г. - 44.8 на сто.

с по-добри показатели от нашите, но също на опашката, през миналата година са били Румъния с 42 процента, Латвия - 37%, и Гърция - 35 процента.

Най-малък е бил броят на бедните в Холандия и Чехия - по 15%, Финландия (17 процента), Швеция и Люксембург (по 18 процента).

Социолозите разглеждат три елемента, водещи до увеличаването на риска от бедност и социално изключване – крайни лишения, подоходна бедност и ниска работна интензивност.

Според изнесените данни, 44 процента от българите живеят в крайни лишения. Страната ни запазва стойностите от 2011 година и продължава да води по този показател със стабилна преднина пред второто място, на което е северната ни съседка Румъния с 30 процента. Латвия и Унгария се нареждат на трето с по 26 на сто живеещи в лишения.

В някои държави процентът на хората в мизерия е много нисък - в Люксембург и Швеция (под 1 процент), Холандия (2 процента), Дания и Финландия (по 3 процента), Австрия (4 процента).

10 процента от населението на целия Европейски съюз е живяло при крайни лишения през 2012 година, което означава, че са имали лоши условия на живот, не са можели да си позволят да си плащат сметките, да отопляват достатъчно дома си или да отидат на почивка поне за една седмица.

България е сред водещите държави и по показателя за доходна бедност (след социалните трансфери). Хората у нас, живеещи с доход под определената за страната линия на бедността, която през 2012 година беше 236 лв., са били 21 процента. Толкова са и в Хърватия, с която делим третото място в класацията, оглавена от Гърция и Румъния с равен дял от по 23 процента. На втора позиция е Испания с 22 процента на хората, живеещи с по-малко от линията на бедността.

През 2011 заплашените от бедност поради нисък доход у нас бяха 22 на сто и споделяхме първото място по този показател с Румъния.

Най-ниските стойности отново са в Чехия и Холандия - по 10 процента, както и в Дания, Словакия и Финландия - по 13 на сто. Доходно бедните в Европейския съюз са 17 процента от цялото му население.

Коефициентът на живеещите в риск от бедност е относителна мярка, а линията на бедността доста варира в различните държави членки и с времето, припомнят обаче експертите на Евростат. В някои държави номиналната стойност на линията падна през последните години вследствие на икономическата криза.

Страната ни не е сред първите позиции само по отношение на ниската работна интензивност. От данните на Евростат става ясно, че 10 на сто от населението на ЕС на възраст между 0 и 59 години е живяло в домакинства, където възрастните са реализирали само 20 процента от трудовия си потенциал през 2012 година (учащите не влизат в сметката). Най-много домакинства с ниска работна интензивност се наблюдават в Хърватия (16 процента), Испания, Гърция и Белгия (по 14 процента), а най-малко – в Люксембург и Кипър (по 6 на сто).

124.5 млн. души или 24.8 процента от населението на ЕС са живели на ръба на бедността и социалното изключване през 2012 година. Процентът е нараснал спрямо предишната година, когато е бил 24.3 на сто. През 2008 г. бедните в Евросъюза бяха 23.7 процента.

Намаляването на броя на хората в риск от бедност или социално изключване е една от ключовите цели на стратегията "Европа 2020".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    Ей,грамотни "патриоти",защо сте хванали с действието "деление".То е най-трудно въобще и особено при пазарна икономика без пазари! Нали знаете или поне сте чели,че Икономиката прави политиката!!! Идеологемите си ги пазете у вас.Време е да викнете "Вместо по кофите, всички на запустелите собствени ниви!" и край на мизерията. А то,блогове,драскотии,обиди,етикети,а нема кой да копа върната земя от великите демократи под всеобщо бурно напродно одобрение на нейните истинските "собственици".Лозето иска мотика!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #25
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #24
  4. Анонимен
    #23

    Ти времето на Костов го остави, комунетата много добре знаят защо докараха Мадридския, за да свалят Костов. Друго е интересно, защо вече 12 години и милиарди евро помощи от ЕС продължаваме да сме най-бедни в Европа. Хората бедни, а една групичка баснословно богати и измежду тях тия, които Костов мачкаше навремето.

  5. Анонимен
    #22

    муспи - Че как искаме да се спасим, след като не смееме и да споменем името на евреите, а сме еврейска колония!!! Тези кретени дето се редуват като правителства са назначени от евреите за параван. Какво крадат кретените? - че всичко отдавна е унищожено в България, нищо не се произвежда?! Крадат еврофондовете които се дават с еврейско лицемерие точно за да се крадат, както на куче се хвърля кокал да го хване във въздуха. Да свалиме тези правителства и направим избори с нови партии, при еврейското

  6. Анонимен
    #21

    Този на снимката , е горд европейски демократ, щастлив избирател на собствената си гибел. Ето това е бъдещето на българина ,ако не се събуди за една огромна историческа измама.Такива в европейския прекрасен съюз са бъдещето .

  7. Анонимен
    #20

    Тежка е съдбата на българина! Ей, все не му върви на българина. Я кравата му умряла, я изчукали жена му. А какви хубави времена беха по времето на г-н Костов. Имаше всичко и най-вече много пари. Тогава роднините ми караха нови коли, живееха в лукс, имаше клиентелизъм и бяхме добре. А сега от шуро-баджанащина няма оправия. От мъка по хубавото Костово време вуйчо ми хвана рак и се спомина. Абе махайте се от постовете, сдавайте властта, че ни писна от вас. Ние също искаме да ручаме!

  8. Анонимен
    #19

    Тоест по-зле и мизерно от ровечето близкоизточни емигранти у нас.

  9. Анонимен
    #18

    С БКП НАПРЕД КЪМ КОФИТЕ ЗА СМЕТ! А СЛЕД ТОВА КАТО И ТОВА СВЪРШИ - НАПРЕД КЪМ КОМУНИСТИЧЕСКИТЕ ДВОРЦИ ОКОЛО СОФИЯ. ГРАБЕТЕ И ЖИВЕЙТЕ! НЕКА ДОЙДЕ ЧЕРВЕНАТА АРМИЯ ДА ГИ СПАСЯВА!

  10. Анонимен
    #17

    До 15 - Мери си приказките! Какво модерно селско стопанство - ти луд ли си или падаш от Марс. И каква разбойническа приватизация, след като се продадоха задлъжняли предприятия с отрицателна стойност, които другарят Тодор Живков беше преоценил три пъти до първоначалната им стойност през пет години преди това, ако въобще разбираш за какво става въпрос. Просто си един червен кухар, който повтаря като мантра, че въпреки че корабът е бил гнил и пробит, единствено метеорологичните условия са причина за потъването му.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.