Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината от българските деца прекарват лятната ваканция при баба и дядо

В България и Полша учениците получават най-много джобни пари,сочи проучване на "Профи кредит"

0 коментара
Половината от българските деца прекарват лятната ваканция при баба и дядо

Половината от българските деца прекарват лятната ваканция с баба и дядо, а останалата половина у дома пред компютъра. С родителите си на почивка ходят 80% от децата. Това показва проучване на дружествата на "Профи Кредит" в България, Полша, Чехия и Словакия.
При баба и дядо отиват и 63% от чешките, 55% от словашките и 45% от полските ученици.

С родителите си на почивка заминават 65% от чешките, 69% от словашките и 71% от полските деца.

Приблизително равен е броят на българските деца, които си стоят вкъщи през лятото (48%), и на тези, които предпочитат да са навън (52%).

В Полша и Чехия ситуацията е по-различна – 60% вкъщи и 40% навън. В Словакия обаче 75% от децата остават през ваканцията у дома.

Едва 11% от децата в България, 14% в Полша, 6% в Словакия и 17% в Чехия отиват на спортни тренировъчни лагери.

"Урбанизацията и компютризацията са в основата на открояващата се тенденция повече деца да прекарват ваканцията у дома. Все още резултатите за България са обнадеждаващи, но това вероятно се дължи на по-ниските доходи на населението в сравнение с другите страни, които възпрепятстват родителите извън големите градове да осигурят компютри на децата си", коментира Ондржей Локвенц, глобален маркетинг директор на дружествата "Профи Кредит" в Европа.

Според него като цяло резултатите по отношение на картината на детската ваканция в четирите страни са тревожни, защото проучването много ясно показва, че учениците са далеч от спорта и природата.

Въпреки по-ниските си доходи обаче българите се нареждат близо до поляците, които са най-щедрите родители.

Освен обичайните джобни пари, те са склонни да дадат на децата си и еднократно средна сума от съответно 54 евро и 37 евро. За сравнение, еднократната сума, която са готови да предложат чешките и словашките родители, е съответно 30 евро и 20 евро.

В България децата имат най-голяма свобода по отношение на това за какво харчат парите си – 68%. В Полша не се отчитат 41% от учениците, в Словакия – 58%, а в Чехия 40%.

Затова пък най-голям процент български деца дават стриктен отчет за какво са изразходвали отпуснатите им средства – 9%, докато при чехите това са едва 2%, при словаците – 8%, а при поляците – 7%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.