Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината от работещите в ИТ сектора са с нагласи да емигрират

11 коментара

Неравномерното разпределение на сроковете за изпълнение на задачите и нерегламентираното увеличаване на работното време до повече от осем часа дневно са сред основните проблеми пред работещите в сферата на информационните технологии (ИТ) у нас. Данните са от проучване за условията на труд в сектора.

През последните десет години секторът се удвои и достигна 70 000 души. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров при откриването на дискусия "Условията на труд в ИТ сектора - предизвикателства и реалност", цитиран от БТА.

Половината от работещите в сектора имат нагласи за емиграция,независимо от добрите условия за работа у нас. Като цяло се чувства сериозен дефицит на кадри, заяви Димитров.

Според председателя на НБС "ИКТ" Георги Билюков има свръхнатовареност на специалистите в сектора. Това говори за няколко проблема - липсва добър мениджмънт и добро управление на места.

От ранна детска възраст родителите трябва да насочват децата си в тази сфера, за целта е необходимо да се примени образованието на най-малките, смята Билюков.

Голям интерес за работа извън София. Около 63 на сто от анкетираните имат желание да работят извън столицата, ако заплащането се запази на същите нива, както и всички компоненти, характеризиращи условията на труд.

Повече от половината от изследваните лица имат висока оценка за удовлетвореност от работното си място. Едва 7.7 процента споделят, че по-скоро не са удовлетворени, а напълно неудовлетворени са 1.7 на сто.

Като цяло договорените параметри в индивидуалните трудови договори не винаги отговарят на реалността. Ето защо от синдиката предлагат да се разработи и приеме в процеса на колективното договаряне на пакет от мерки, насочени към подобряване на условията на труд в сектора, за да се намалятстресът и напрежението на работното място.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #11
  2. trezwomislesht
    #10
  3. trezwomislesht
    #9
  4. Горскио
    #8

    Колкото за увеличеното работно време - това за 40-часовата работна седмица е измислица на бооклуци като Пламен Димитров и Калфата. Аз работря доста повече от това и ако някой ме кара да се придържам към профсъюзно-социалистическата 40-часова норма, ще му кажа да се застреля.

  5. Горскио
    #7

    Решението е просто - незадължителност на всякакви видове осигуровки (пенсионни, здравни, за безработица и т.н.). 10 % данък общ доход за всички и вег (Който е достатъчно глупав да се осигурява да може да продължава да го прави, който не иска - вег)

  6. Горскио
    #6

    Ако гледаме на цифрите - един млад квалифициран инженер или информатик е облаган с 42% (върху 2500-3 хл лв заплата), а един директор, член на борда на голямо предприятие, мастит адвокат или бизнесмен (с 10 хил лв и нагоре месечен доход) плаща най-много 10-12% (ако плаща изобщо). Ясно е кой ще напуска страната

  7. Горскио
    #5

    Нищо чудно, че умните младежи напускат страната. Хаха, няма да ви издържат

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  9. Горскио
    #3

    Глупава статия. Аз пък ще ви кажа една от главните причини ИТ-тата да имат нагласи да емигрират - политиката на т.нар. социално-осигурителен доход и социалните осигуровки. Младите професионалисти са използувани като дойна крава от социалните ни управници - за 3 години социалноосигурителните прагове са се вдигнали от 2200 до 2600 лева. Разни Калфиновци, Пламен Димитровци и пр. (Първанковци, Боковци, Корнелии, Лукарски и т.н.) демагози слагат плънка на държавната баница, открадната от джоба на младите професионалисти.

  10. Zarko
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.