Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината откарани с линейка в частна болница не са попаднали в най-близката клиника

Според директора на Бърза помощ обаче това са едва 3.5% от общия брой хоспитализации

2 коментара
Половината откарани с линейка в частна болница не са попаднали в най-близката клиника

Половината от закараните в частни болници пациенти от линейки на Бърза помощ от началото на година са попаднали в лечебно заведение, което не е най-близо до мястото на инцидента. От 14 наказани служители на Бърза помощ за неправилно хоспитализиране на пациенти най-много са случаите на откарани в “Сити клиник“, която скоро стана собственост на турския холдинг “Аджъбадем“ заедно с “Токуда“ и ортопедичната болница “Витоша“.

Тези данни изнесе във вторник директорът на Столичния център за спешна медицинска помощ д-р Георги Гелев. “Ужасен съм как може пациент от Банкя да бъде откаран в час пик до "Сити клиник" на Околовръстния път. "Сити клиник" е прекрасно лечебно заведение за болни от Драгалевци, Бистрица, Горубляне, крайните части на "Младост", Студентски град. Но няма как да возиш 40 километра в час пик пациент с инфаркт от Ботунец до “Сити Клиник“, заяви Гелев.

Заповед на здравния министър отпреди няколко години задължава линейките да карат пациентите в най-близкото лечебно заведение, което може да окаже спешна помощ.

Според Гелев обаче практиката да се карат пациенти в определени болници срещу евентуално възнаграждение за екипа на линейката е по-скоро изключение.

Той изнесе статистика, че от началото на годината досега Бърза помощ е хоспитализирала 18 170 души. Гелев обясни, че детайлната проверка продължава, но тъй като разследването на Нова телевизия внушава интерес на частни болници, е уточнено, че от всички хоспитализирани 1361 или 7.5% са в частни болници. От настанените в частни клиники 676 или половината са откарани в болница, която не е била най-близо до мястото на инцидента по различни причини. В 181 от случаите това е станало по желание на близки на пациента. По думите на Гелев тези 676 хоспитализации са едва 3.5% от общия брой, т.е. не може да става въпрос за системен проблем.

От Бърза помощ отричат в момента да има наказателна акция срещу “Сити клитик“ и болница “Света Екатерина“ и нарочно да не се карат пациенти там.

Статистиката на центъра сочи, че кардиологичните случаи се карат най-вече в Националната кардиологична болница, бившата окръжна “Света Анна“ и “Пирогов“. От 240 кардиологични случаи месечно първите две болници поемат по 50 пациента, а “Пирогов“ около 35. Частната “Софиямед“, където се карат най-много кардиологични случаи, поема по 15-20 души месечно.

Гелев каза още, че наказанията за неправилни хоспитализации са наложени още преди излъчването на разследването и не може да се внушава връзка между двете събития.

“Ако продължава сатанизацията на нашите колеги, скоро няма да остане и един, който да работи в Бърза помощ“, каза Гелев. Той коментира още, че не може да твърди със сигурност дали наистина болници плащат на негови служители да карат пациенти в тях, но заяви, че “моралът няма как да се администрира“. Гелев заяви, че проверки се правят постоянно и при констатиране на нарушения са налагат наказания.

Гелев защити и начина на увеличение на заплатите в центъра. Той посочи, че служителите в администрацията, които процентно са получили високо увеличение и това е породило възмущение от страна на медицинските сестри, всъщност не получават толкова високи заплати. Възнагражденията на юриста, IT специалиста и експерта по здравословни условия на труд са вдигнати от 1000 на 1300 лева. Шефката на архивохранилище пък получава 880 лева след увеличението, но тя е висшист и работата ѝ е всекидневно да изготвя справки за МВР, прокуратурата и др. институции. За сравнение начинаещ лекар без специалност започва с 1260 лева основна заплата, след една година получава 1370 лева, при придобиването на специалност след 5 години – 1480 лева, а лекар с две специалности получава 1800 лева основна заплата. И това са възнагражденията без добавки за прослужено време и др.“Няма кой да ме убеди, че IT специалистът трябва да е на минимална заплата“, коментира Гелев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Плаща се на ръка по 200 лв за доведен пациент. Които после частната болница си изкарва, като НАДписва и ИЗточва здравната каса! Всичко да е частно! Е, всичко е частно! Пациентът е стока. А корупцията-до небето. Резултат-нито парите ситигат, нито работа се върши. Защото парите се ИЗТОЧВАТ в правилните джобове! В много €С държави няма частни болници! Камо ли пък слободен пазар и пациента да е СТОКА! ИПИ-70 от парите в общините и 40% в държавата се ПРАХОСВАТ! Не, не се! Те пълнят ПРАВИЛНИТЕ джобове! Демокрация=ти не ме гледай какво правя, а ме слушай какво говоря!

  2. Dr. Mancho
    #1

    А защо да не бъде откаран пациентът където желае? Определено при инфаркт или инсулт предпочитам да съм в Сити или Токуда, отколкото в някоя душегубка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.