Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината православни в България са набожни, но едва четвърт вярват в съществуването на бог

Хората от бившия СССР вярват повече в ада, отколкото в рая

13 коментара
Половината православни в България са набожни, но едва четвърт вярват в съществуването на бог

Над половината (53%) православни християни в България деклаират, че вярват в Бог, но само 26% от тях казват, че са убедени в съществуването на бог. Това показва докладът "Православното християнство в 21-ви век" на авторитетния изследователски център "Пю", цитиран от сайта “Дневник“.

Изследването обобщава национални представителни проучвания, преброявания и изследвания на самия център. Те обхващат православните християни в Армения, Беларус, Босна, България, Грузия, Гърция, Естония, Казахстан, Латвия, Молдова, Румъния, Русия, Сърбия, Украйна, Етиопия и САЩ.

Статистиката показва, че православните българи са по-големи скептици от средното за изследваните европейски държави. Най-много са вярващите в Армения (79%) и Грузия (72%). Над половината българи (55%) вярват в чудеса, 39% - в рая и 32% - в ада, което ги поставя сред най-скептичните народи в изследването.

Повечето християни по света вярват и в трите, като процентът им е особено висок в Етиопия. Интересно е, че православните християни от републиките в бившия СССР са по-малко склонни да вярват в рая и много по-склонни да вярват в ада.

Мнозинството от православните по света вярват в съществуването на предопределение и на душа – сред българите съответно 72% и 65%. Въпреки ясните повели на християнството мнозина продължават да се придържат и към езически вярвания – уроките и магията. В съществуването на уроки вярват 61% от православните от бившия СССР и едва 35% от етиопските.

В изследваните балкански страни – Гърция, България, Румъния, Сърбия и Босна, средният процент е 48, като процентът е най-висок в Гърция (70%) и България (54%). В магия вярват 40% от българите, а в прераждането – 37%. Концепцията за прераждането не се радва на голяма популярност като цяло, но един на всеки петима изследвани вярва в нея.

За 15% от православните българи религията е "много важна", като по-нисък процент отбелязват само Латвия (13%) и Естония (10%). Най-голяма тежест ѝ придават в Гърция (59%) и Армения (53%). Само 5% от православните българи ходят на църква поне веднъж седмично, 11% се молят всеки ден – също ниски резултати в сравнение с останалите изследвани държави.

Общо 17% от българите твърдят, че постят, а 15% - че взимат причастие, 7% плащат десятък. Това са най-ниските резултати от всички изследвани държави. Първенци в даването на десятък са босненците – 60%, в постенето – отново те, а във взимането на причастие – молдовците (74%).

Покръстването е масово – 90% от българите са били кръстени, подобни са числата и в друите изследвани държави. Изследователите отбелязват, че това се е случвало въпреки натиска по време на социалистическата ера в някои от тях. Изключително висок е и процентът на хората, които имат икони у дома, като най-малко са сред естонците – 74%. В България делът им е 83%.

Общо 39% от българите носят религиозни символи, като кръстчета например, 94% палят свещ в църквата. Носенето на религиозни символи е по-разпространено в държавите от бившия СССР.

Православието по света

Броят на православните християни по света е скочил двойно за последния век и сега те са близо 260 млн. души, като 100 млн. от тях живеят в Русия. Въпреки това делът им в цялата християнска общност намалява, тъй като протестантите и католиците се увеличават по-бързо. Едва 12% от християните по света са православни, като допреди век процентът е бил 20%. На фона на цялото население на Земята, православните са 4%, в сравнение със 7% през 1910 г.

Общо 81% от българите са православни, което прави около 6 милиона души. Изследването взима за база население от 7.4 милиона. Населението на България е около 7.1 млн. души.

Етиопия е държавата извън Европа, която има най-голямо православно население – 36 милиона.

Мнозинство православни във всяка държава одобряват възможността женени мъже да бъдат свещеници, в ярък контраст с Католическата църква, която забранява това. Подкрепа има и за възможността за развод, която също е различна от позицията на католическото духовенство.

Православните са съгласни и със забраната жени да бъдат свещеници, при това са по-единодушни на темата от католиците. Еднополовите църковни бракове са категорично табу за православните.

Руският патриарх Кирил е много уважаван и извън границите на страната – на фона на сравнително ниска подкрепа за Вселенския патриарх Вартоломей I Константинополски.

Повечето православни страни в Централна и Източна Европа – Армения, България, Грузия, Гърция, Румъния, Русия, Сърбия и Украйна, имат национални патриарси, смятани за върховна религиозна фигура.

Освен че намират много общо между своята вяра и католическата, значителна част от православните смятат, че папа Франциск подобрява отношенията между двете изповедания. Най-големи почитатели на папата са българите, 84% от които смятат, че понтификатът сближава православните и католиците. Въпреки това едва 49% от българите го харесват "като цяло".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #13

    Ако Бог не съществуваше, нямаше да има природни и обществени закони. Те са доказателство за висш разум, който контролира природата и обществата. Човек трябва да ги изучи и използва. Ако ги използва за зло - те действат разрушително. Ако ги използва за добро - действат съзидателно. В това се състои свободната воля на човека.

  2. dimitardi100
    #12

    Човек без Вяра е дърво без корен ! Вярата в Доброто оживотворява и дава сили! Любовта и Прощаването са Висша Благодат и Щастие, предверието на Рая на земята ! Смисълът на човешкия живот е достигането на тази Висша Благодат и спасението чрез нея на душата от страданията !!!

  3. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #11
  4. ivancho ivanov
    #10

    Синода на БПЦ е най-голямият неин враг - подразделение на руската православна църква която е дърржавна институция! Религията е инстутция понякога с йерархия и нататък със санове, понякога без, както хиндуизма и будизма, ритуали и нравствени правила. Вярата е нещо съвсем друго, тя не може да се преподава и учи, тя е гласчето, което ти шепне неотменно, ти можеш да се опитваш да го заглушаваш и да не го признаваш - това е друга работа, но там е то, гласчето!
    Странно твърдение, четвърт от хората са вярващи,

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #9
  6. kompetenten
    #8

    То пак че се намира кой да вярва на такива щуротии като религиите!

  7. boriana
    #7

    Какво значи да вярваш в Бог- че го има или да го следваш? Да си религиозен не значи че си вярващ. Първият изпълнява най- често ритуали или заменя вярата в Бог с доверие в някой светец. Това с 7% плащащи десятък е някаква грешка. Отскачането до църквата да се кръстиш пред някоя икона е някакъв малък признак на вяра, навик или често суеверие. Ученето на вероизповедание не може да направи човек вярващ, а само информиран. Вяра не се учи. Тя се изпитва.

  8. Станиславчо
    #6

    Т.е. това е измерване на броят хора, които вярват в небивалици? Къде е БОГ между другото? Който и да е 19842349872 хил. версии? Зевс, Ра, Один? Някой да е чувал от тях в последно време? Или пък християнският или Аллах?

  9. edin.drug
    #5

    Ако Николай Пловдивски стане патриарх, това ще бъде краят на Православието в България и началото на путлеро-институционализма - ерес, която някой ден ще бъде изобличена, но дотогава всяка автентична вяра ще бъде преследвана.

  10. edin.drug
    #4

    Неграмотно написана статия - очевидно от човек, който слабо познава материята за която пише/превежда. Да не говорим, че и PEW не са съвсем в час: Армения не е православна държава. Там мнозинството са арменогрегориани и арменокатолици. Православните са малцинство. Подобно е положението в Етиопия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.