Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полският парламент прие скандални съдебни промени

Часове по-рано премиерът Беата Шидло подаде оставка и бе сменена от финансист с международен опит

0 коментара
Беата Шидло и Матеуш Моравецки
Полският парламент прие спорния закон, който ще промени начина на избиране на членовете на Върховния съд и ще застраши независимостта на съдебната система, съобщи Асошиейтед прес. Това стана само часове след като премиерът Беата Шидло подаде оставка.  
 
Долната камара на парламента одобри закона на управляващата партия "Право и справедливост" с 239 гласа "за" при 171 "против" и 24 въздържали се. 
 
По-късно Сеймът прие с 437 гласа "за", 166 - против" и 22 "въздържали се" закон, който променя начина за назначаван на членове на Националния съдебен съвет. Той дава право на законодателите да избират 15 от 25-имата членове на съвета. Сега всички членове на съвета се избират от съдийското съсловие. 
 
Опозицията в парламента реагира на приемането на този закон с викове: "Диктатура!". 
 
Сериозни критики бяха отправени и към предвиденото в първия закон намаляване на възрастта за пенсиониране на съдиите от Върховния съд, което ще доведе до незабавно освобождаване на десетки съдии, освен ако за тях не бъдат направени индивидуални изключения. 
 
Венецианската комисия, група от юристи към Съвета на Европа, висш правоохранителен орган, определи промените като "сериозна заплаха" за полската съдебна система. 
 
Аргументите на управляващите са, че благодарение на новите закони съдебната система ще стане по-ефикасна и отговаряща на очакванията на обикновените поляци. 
 
Гласуваните законопроекти предстои да бъдат одобрени и от Сената, където "Право и справедливост" има достатъчно голямо мнозинство. Сред това се очаква да бъдат подписани от президента. 
 
През юли одобряването в Сейма и в Сената на съдебната реформа, подготвена от управляващите, предизвика масови протести с участието на над 100 хиляди души. Тогава президентът Анджей Дуда наложи вето на два от общо трите закона за съдебната реформа. Прокаран бе само законът за общите съдилища. Дуда разработи свой вариант на реформата. Опозицията обаче го разкритикува и предложи президентските законопроекти да бъдат отхвърлени. Но през ноември Сеймът отхвърли искането на опозицията и гласува да продължи работата по проектите на президента. 
 
Смяна за отклоняване на вниманието 
 
В четвъртък вечерта премиерът на Полша Беата Шидло подаде оставка, с което потвърди ширещите се напоследък слухове за нейната смяна.
 
Управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС) издигна за поста кандидатурата на вицепремиера и министър на финансите Матеуш Моравецки.
 
"Шидло внесе оставката си в политическия съвет на партията и тя бе приета. Политическият съвет издигна за поста кандидатурата на вицепремиера Матеуш Моравецки", съобщи прессекретарят на ПиС Беата Мазурек.
 
Политическият съвет освен това е решил, че Шидло "ще заема важна длъжност в полското правителство".
 
Гласуването на кандидатурата на Моравецки и кабинета му ще се състои в долната камара на парламента на 12 декември, съобщи полската държавна агенция ПАП. Други промени в правителството не се предвиждат.
 
Според критици смяната на премиера е опит за отклоняване на вниманието преди предстоящото гласуване на закони, които биха дали на управляващата партия значително влияние върху съдебната система на Полша, отбелязва Асошиейтед прес.
 
Най-голямата опозиционна партия в Полша - "Гражданска платформа", смята, че премиерът Беата Шидло не е взела самостоятелно решението да подаде оставка, а по волята на лидера на управляващата партия "Право и справедливост" Ярослав Качински. Лидерът на "Гражданска платформа" Гжегож Схетина посочи, че подобни действия унижават вече бившия министър-председател.
 
На 24 ноември "Гражданска платформа" поиска оставка на правителството на Шидло заради Похода за независимост във Варшава, който бе съпроводен с расистки, антисемитски и ксенофобски лозунги. Опозицията смята, че отговорни за тази акция са властите. Преди два дни полският Сейм не подкрепи вота на недоверие към правителството, тъй като притежаващата мнозинство партия "Право и справедливост" блокира инициативата.
 
"Ние поискахме вот на недоверие, защото разпускането на правителството на Шидло бе необходимо. Но това, което сега направи Ярослав Качински, е унизително. Шидло не е взела самостоятелно решение, дори за самата себе си", написа Схетина в Туитър.
 
Времето в чужбина и във финансовите среди - предимство за новия премиер
 
Полският финансов министър и бивш банкер Матеуш Моравецки ще внесе в премиерския офис икономически и международен опит, възприеман като предимство на фона на критиките срещу Полша от други членки на Европейския съюз, че води политики, смятани за отстъпление от демокрацията, коментира агенция Асошиейтед прес.
 
Четиридесет и девет годишният Моравецки е смятан от мнозина за един от най-компетентните членове на кабинета и се ползва с доверието на лидера на управляващата партия Ярослав Качински, въпреки че е относително нов в партията. Той става член на "Право и справедливост" (ПиС) едва след като влиза в правителството.
 
Като министър на финансите и икономическото развитие той получи признание за управлението на една икономиката, преживяваща бум през двете години на управлението на ПиС с растеж от над 4 процента и рекордно ниска безработица под 7 на сто.
 
Остава въпросът дали Моравецки ще приема указания от могъщия Качински, подобно на подалия оставка премиер Беата Шидло, или ще се опита да следва независим път. Заради своето минало той е в много отношения необичаен избор за популистката ПиС, пише агенцията.
 
Преди да влезе в правителството, Моравецки управляваше обединението "Банк заходни-Велкополски банк кредитови" (BZ WBK), контролирано от испанската "Сантандер груп".
 
Партията, от чието име той ще оглави полското правителство, се стреми да ограничава външното влияние и глобалния капитализъм и повиши държавните разходи за социални програми.
 
Той е син на Корнел Моравецки, изтъкнат антикомунистически активист от 80-години и настоящ депутат. Младият Моравецки започва политическата си дейност в един независим студентски съюз и в организацията на своя баща "Солидарношч валчонца" (Сражаваща се солидарност). За дейността си, по думите му, е бил арестуван и бит от комунистическите сили за сигурност.
 
Следвал е история в родния си град Вроцлав, завършил е факултета по бизнес и администрация във Вроцлавската политехника и има магистърска степен по бизнес и администрация от Икономическата академия във Вроцлав. После специализира в Централния университет на щата Кънектикът, а също в Германия, Швейцария и Северозападния университет в щата Илинойс.
 
Със своето образование от чужбина и професионален опит Моравецки, който говори английски и немски, може бе е по-подготвен от Шидло да представя страната в чужбина, в момент когато Полша е в конфликт с ЕС заради подготвяна реформа в съдебната система и други политики, възприемани като антидемократични. Той беше в правителствения екип, преговарял за финансовите условия по приемането на Полша в ЕС през 2004 г., после премина в банковия сектор, за да стане накрая председател на управителния съвет на BZ WBK.
 
Моравецки бе съветник на бившия премиер Доналд Туск, но това изглежда не е попречило на политическата му кариера, въпреки че ПиС смята Туск за враг. Преди да поеме пост в правителството през есента на 2015 г., той бе почетен консул на Ирландия. По-рано тази година стана първият финансов министър на Полша, поканен да участва на министерската среща на Г-20 в Германия.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.