Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Понта спечели първия тур, но балотажът не е предрешен

Скандално хиляди румънци не успяха да упражнят правото са на глас в чужбина

4 коментара

Румънският премиер Виктор Понта води след първия тур на президентските избори – стъпка към крайната победа, която би консолидирала властта на неговата лявоцентристка партия, но би поставила под въпрос независимостта на съдебната система, предаде ройтерс в понеделник.

След преброяването на почти всички гласове лидерът на социалдемократическата партия и бивш прокурор, който стана министър председател преди две години, получава 40.3% от подадените в неделя гласове, а основният му конкурент, подкрепяният от две десноцентриски партии кмет на Сибиу, етническият германец Клаус Йоханис – 30.4%.

Много румънци зад граница не можаха да упражнят своя глас в неделя, тъй като бюлетините в изборните секции свършиха, което стана повод за протести в Букурещ. Мнозина се оплакаха и от големите опашки пред секциите. Пред посолството в Париж се стигна до сблъсъци, които бяха прекратени от намесата на полицията.

Резултатът прави Понта фаворит за втория тур на изборите, който ще се проведе на 16 ноември.

Изборът на Понта на президентския пост би могъл да донесе повече стабилност в страната, която доскоро беше в тежка рецесия по време на глобалната финансова криза а днес с променлив успех провежда структурни реформи с финансиране от Международния валутен фонд.

Управлението на Понта беше белязано от редовни сблъсъци с основния му опонент – досегашният президент Траян Бъсеску, заемал поста повече от десетилетие. След отстраняването на десния президент от политическия пейзаж обаче в страната има опасения, че социалдемократите ще засилят контрола върху съдебната власт и прокуратурата, която се занимава с делата за корупция, пише Ройтерс. През 2012 г. ЕС критикува румънското управление, че пренебрегва върховенството на закона и демократичните институции, като притиска съдии. Понта отхвърли тези твърдения.

Не е известно кой ще наследи Понта на премиерския пост в случай, че той стане президент. Много е вероятно новото правителство да отпусне бюджетната политика, което да сложи край на споразумението с МВФ на стойност 4 милиарда евро, което приключва следващата година. То помогна за нарастване на доверието на инвеститорите и принуди правителството да извърши редица реформи.

Йоханис се полза с подкрепата на Либералната и Демократично-либералната партия. Сред предизборните му обещания е да ускори делата за корупция, да подобри усвояването на европейските фондове и да увеличи бюджета за здравеопазване, като запази сделката с МВФ и намали ДДС.

Социалдемократите привлякоха избиратели с повишение на заплатите и пенсиите на държавните служители, намалени при предшественика на Понта. Той обеща ново повишение следващата година, както и понижение на данъка върху доходите.

Румънският президент има значителна власт, сред която е назначаването на министър-председател и правителство, съдии и прокурори, както и право на вето.

Агенцията отбелязва, че въпреки значителната разлика между двамата кандидати на вчерашния първи тур крайният резултат от балотажа не е предрешен.

"Радвам се, че толкова много румънци имат доверие в моята програма, която цели да развие Румъния и да сложи край на разногласията", каза Понта от щаба на кампанията си, цитиран от БГНЕС.

"Призовавам румънците, които не искат да се даде цялата власт само на една партия, да ме подкрепят", от своя страна заяви Йоханис, като увери, че "ще спечели втория тур".

За изхода от балотажа ще е важна препоръката към избирателите на отпадналите кандидати.

Подобно на изборите преди пет години и този път обаче решаващ може да се окаже вотът на румънците в чужбина, отбелязва Дойче веле. През 2009 година мнозинството от тези избиратели гласуваха за сегашния президент Траян Бъсеску. Ядосани от изхода на гласуването, социалистите отправиха тогава обвинението, че Бъсеску е спечелил благодарение на изборни манипулации.

Този път социалистическото правителство очевидно се е погрижило да няма повторение на този сценарий - хиляди румънски избиратели в Западна Европа прекараха изборния ден по опашки пред избирателните секции, без да успеят да гласуват. Причината: секциите в чужбина, където живеят общо около 3 милиона румънци с право на глас, бяха твърде малко. Към това трябва да добавим и катастрофалната организация, "благодарение" на която гласуването протичаше изключително мудно. И когато секциите затвориха точно навреме, пред тях останаха хиляди избиратели, които така и не успяха да пуснат своя глас, пише Дойче веле.

Според Ройтерс много румънци зад граница не са успяли да упражнят правото си на глас в неделя и защото бюлетините в изборните секции са свършили, което стана повод за протести в Букурещ. Пред посолството в Париж пък се стигна до сблъсъци, които бяха прекратени от намесата на полицията. Румънската телевизия съобщи за инциденти и в Лондон и Виена.

Действащият президент Траян Бъсеску призова за оставката на министъра на външните работи Титус Корлъцян заради "възпрепятстване на румънците да упражнят правото си на глас".

Над 8000 румънци искат чрез онлайн петиция оставката на Корлъцян заради скандала с лошата организация на избирателните секции в чужбина, съобщава в. "Ромъния либера".

"Това е недопустимо! Некомпетентността, показана от Титус Корлъцян в изпълнението на държавната длъжност, която заема, е в сферата на Наказателния кодекс, като се има предвид, че "грешките", които бяха допуснати, доведоха до невъзможност на хиляди румънци да упражнят конституционното си право на глас", заяви инициаторката на петицията Андрея Русу.

Тя уточни, че румънските граждани са стояли на безкрайни опашки в цяла Европа и са стигали до урните чак след четири или пет часа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #4
  2. boby1945
    #3

    Понта ги разбира работите, откакто е на власт, нещата в Румъния вървят къде, къде по добре отколкото у нас.....

  3. Himler
    #2

    Понта си е настоящ комунист! Той е един престъпник, който по едно време беше оставил държавата си на автопилот само и само да можв да свали Бъсеску.

  4. Jordan*
    #1

    Този Понта социалдемократ ли е или е "бивш" комунист?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.