Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поправки на БСП за ранното пенсиониране за малко не минаха в парламента

1 коментар
Поправки на БСП за ранното пенсиониране за малко не минаха в парламента

Депутатите за малко не одобриха предлаганата от БСП възможност за ранно пенсиониране на хора, на които не им достигат до две години стаж и възраст. Поправките в Кодекса за социалното осигуряване бяха гласувани от парламента в сряда.

Първоначално поправката беше приета с 94 гласа "за", 76 "против" и 15 "въздържал се". Тя бе подкрепена от депутатите от БСП, ДПС, Патриотичния фронт, Български демократичен център (БДЦ) и "Атака", от АБВ гласуваха с "въздържал се", а ГЕРБ и Реформаторският блок бяха "против" и "въздържал се". От ГЕРБ обаче поискаха прегласуване и поправката беше отхвърлена с 93 гласа "за", 82 "против" и 12 "въздържал се".

Предложените от левицата промени в Кодекса за социалното осигуряване предвиждаха хората да излизат в пенсия до 24 месеца по-рано от стандартното изискване за стаж и възраст. В замяна пенсията им да бъде намалявана с 0.4% за всеки недостигащ месец. Това би отворила вратичка за пенсиониране на 34 000 души, които нямат достатъчно стаж и възраст, не работят и по сегашното законодателство трябва да навършат 65 години, за да имат право на пенсия. Възможността за пенсиониране до две години по-рано би струвала около 80 млн. лева годишно на Националния осигурителен институт (НОИ).

Отхвърлено бе и друго предложение на БСП – за замразяване на стажа и възрастта за пенсиониране.

От ГЕРБ се обявиха против предлаганите изменения, тъй като те трябвало да са част от по-широка концепция за промяна на пенсионния модел. Според ГЕРБ преразходът в НОИ ще достигне 120 млн. лева годишно, което допълнително ще увеличи дефицита.

Лидерът на ДПС Лютви Местан също коментира, че въпросът трябва да се обсъжда и реши в рамките на цялостната пенсионна реформа, но засега нямало знаци кабинетът да е готов с концепция. Вероятната причина, предположи Местан, са идеологическите различия в управляващото мнозинство. Той подчерта, че формациите в управлението нямат съгласие по четири основни теми. Освен пенсионните промени това са данъчната политика, политиката по дълга и правителствената позиция по кризата в Украйна. Местан посъветва мнозинството, ако занапред не иска гласуването на ДПС да предизвиква вътрешнокоалиционни разломи, партньорите да се разберете по тези четири ключови въпроса.

Съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев очерта три алтернативи по темата с пенсионната реформа.

Първата била парламентът "да се хлъзне по пътя на популизма, който винаги е вървял ръка за ръка с българската политика", а резултатите са ниски пенсии, огромен дефицит в НОИ и в държавния бюджет.

Вторият път е да се търси национално съгласие за пенсионния модел, в каквато посока, според Кънев, били и усилията на вицепремиера Ивайло Калфин.

Третата възможност е да не се прилага визионерство и смелост , а да се върви по пътя на най-малкото съпротивление и да се увеличава приносът на бюджета, т.е. на средствата от данъци, в пенсионната система.

Кънев даде да се разбере, че Реформаторския блок подкрепя предложеното от Калфин плавно увеличение на осигурителните вноски. "Това, пред което сме изправени, е следствие на дългогодишната популистка злоупотреба с пенсионна система. С непрекъснатото намаляване на пенсионните вноски стигнахме дотам, че тези вноски се плащат от самите пенсионери, когато си купуват хляб", коментира той. Срещу идеята на Калфин за плавен ръст на осигуровките се обяви финансовият министър Владислав Горанов с мотива, че едно от предизборните обещания на ГЕРБ е да не увеличава данъчната тежест, от която са част и осигуровките.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #1

    С 14.3 на 1000 души България е на 6-то място по смъртност от анализираните 225 държави. По този показател изпреварваме дори Афганистан (7 място) и Сомалия (9 място), в които от години се водят военни действия и условията за живот са далеч от нормалните. Данните на ЦРУ показват, че с по-голяма смъртност от тази в България са само Гвинея-Бисау, ЧАД, Лесото, Украйна и Южна Африка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.