Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврозоната за пръв път официално обсъжда фалит на Гърция

Атина продължава да се надява на споразумение до 18 юни

5 коментара
Еврозоната за пръв път официално обсъжда фалит на Гърция

Високопоставени представители на ЕС за първи път официално са обсъдили евентуален фалит на Гърция, предаде Ройтерс, като цитира свои източници. Новината идва ден след като "поради големите различия" Международния валутен фонд (МВФ) напусна техническите преговори за Гърция в Брюксел. Преговорите между Атина и международните ѝ кредитори са в задънена улица преди в края на месеца да изтече срокът за покриване на вноски от заем на Гърция към МВФ.

Правителствените представители, които подготвят срещата на финансовите министри от еврозоната следващата седмица, снощи в Братислава са се обединили около мнението, че има три възможни сценария за това какво може да се случи в края на месеца с Гърция, твърди Ройтерс.

Според тях най-малко вероятният вариант е успешно постигане на споразумение от типа "пари в замяна на реформи" следващата седмица.

Втората възможност е удължаване на сегашната спасителна програма, която приключва този месец заедно с изтичането на срока, в който Гърция трябва да върне 1,6 милиарда евро на МВФ.

Третият вариант, който е дискутиран за първи път на толкова високо равнище в ЕС, е фалит на Гърция.

На срещата не са взети решения и не са направени конкретни заключения.

Повечето представители са на мнение, че е малко вероятно кредиторите да се споразумеят с Атина по исканите от тях реформи навреме за отпускането на 7,2 милиарда евро, които остават на разположение на Гърция според спасителната програма, която бе удължена през февруари с четири месеца.

Гръцкият представител на срещата посочи, че Атина ще направи всичко възможно за постигане на сделка навреме, отбелязаха други представители, цитирани от Ройтерс.

МВФ напусна преговорите

Опитът на МВФ "никога вече" в Гърция може да се вгорчи още

Да играе ролята на по-малкия партньор в европейските спасителни програми за Гърция бе опит от типа "никога вече" за Международния валутен фонд (МВФ), а най-лошото може би тепърва предстои.

Глобалният кредитор е отпуснал на Атина доста повече, отколкото на който и да е друг кредитополучател, участвайки с близо една трета в общата сума 240 милиарда евро. Останалата част идват от правителствата в еврозоната и спасителния фонд. Още

Техническият екип на Международния валутен фонд (МВФ) е напуснал в четвъртък спасителните преговори с Гърция в Брюксел и се е върнал във Вашингтон, като двете страни са доста далеч от споразумение. Говорителя на Фонда Джери Райс, цитиран световните агенции, заяви, че има големи различия между двете страни в повечето ключови области. "В последно време няма напредък в преодоляването на тези различия и така сме съвсем далеч от споразумение", добави говорителят.

МВФ си дава сметка за неотложността на разговорите, но Райс добави, че няма реален график за преговорите.

Говорителят, цитиран от ДПА, все пак отбеляза, че "МВФ никога не напуска масата" (на преговорите - бел. ред.). "Оставаме ангажирани, но в момента топката до голяма степен е в полето на Гърция", каза Джери Райс.

Гръцки източник пък е съобщил пред Ройтерс, че цялата гръцка делегация, преговаряща по споразумението "пари срещу реформи", също си е тръгнала от Брюксел в четвъртък.

По-рано президентът на ЕС Доналд Туск предупреди Гърция, че няма повече време за губене. Гръцките представители звучаха оптимистично за постигането на сделка до края на месеца, когато изтича спасителният план от 240 милиарда евро, но кредиторите попариха тези надежди.

"Без МВФ е немислимо да има споразумение, защото неговото съдържание трябва да бъде реално, а ако има реално съдържание МВФ също ще участва", заяви председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум пред журналисти в Хага.

"Преговорите ще започнат отново, първо на техническо ниво, а после на политическо," заяви пред френското радио председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. "Необходимо е споразумение през следващите дни", каза още той, добавяйки: "Топката е в полето на Гърция".

Времето на Гърция да постигне с кредиторите споразумение за пари в замяна на реформи и да избегне дефолт в края на юни, който може да доведе до излизането ѝ от еврозоната, изтича бързо. Премиерът Алексис Ципрас обаче не показва признаци на безпокойство. Първата му работа, след като се завърна от Брюксел вчера след поредната безрезултатна среща с Юнкер, беше да отиде на поп концерт на открито, за да отпразнува възобновяването на работата на държавната телевизия ЕРТ, закрита преди точно две години съобразно предписанията за икономии на кредиторите от ЕС и МВФ, отбелязва агенцията.

Меркел към Гърция: "С желание всичко се постига"

Германският канцлер Ангела Меркел заяви днес, че е важно преговорите, насочени към деблокиране на спасителни пари за Гърция, да продължат, но всички трябва да искат да се постигне споразумение. В реч в Берлин канцлерът отбеляза: "С желание всичко се постига, но желанието трябва да идва от всички". Ето защо, според нея, е правилно "да говорим помежду си отново и отново". Меркел подчерта колко е важно да се извършат реформи в замяна на подкрепа.

Същевременно вестник "Билд", позовавайки се на свои източници, твърди, че правителството на Германия се готви за възможен фалит на Гърция и обсъжда мерки, които ще се наложи да вземе в случай на неплатежоспособност на Атина. Сред мерките, които "интензивно се обсъждат в Берлин", е въвеждането в Гърция на контрол върху движението на капитали, а също и отписване на задължения на Атина. Представителите на правителството поддържат тесни контакти с Европейската централна банка, подчертава "Билд".

А германците губят търпение към Гърция и над половината искат Атина да напусне еврозоната, според обявена днес анкета на телевизия Цет Де Еф, цитирана от Ройтерс. Проучването Политбарометър сочи рязка промяна в отношението към Атина през последните месеци. Според подобно проучване на Цет Де Еф от януари една трета от германците са искали Гърция да напусне еврозоната, а 55 процента да остане.

Проучването от днес сочи, че 51 процента от германците искат Гърция да напусне единната валутна зона, а 70 процента са против всякакви други допълнителни отстъпки на ЕС към Атина.

Гърция залага на споразумение до 18 юни, разчита на политическите, а не на техническите преговори

Гърция заяви в петък, че решението на МВФ да напусне преговорите по сделката пари срещу реформи в Брюксел е имало за цел да окаже натиск както върху Атина, така и върху европейските кредитори, предаде Ройтерс.

Показвайки, че няма смекчаване на позицията на Атина в преговорите, гръцки правителствен представител също така каза, че Гърция няма да премине своите "червени линии", докато се стреми да засили политическите преговори за споразумение.

От гръцка страна продължават да се чуват оптимистични сигнали, въпреки очевидното поредно зацикляне на преговорите. Гърция продължава да се надява, че ще сключи споразумение с кредиторите си - ЕС и Международния валутен фонд (МВФ) - до срещата финансовите министри от еврозоната (Еврогрупата) на 18 юни, за да избегне неплатежоспособност. Това заявиха двама министри от лявото радикално правителство на премиера Алексис Ципрас.

"Надявам се, че ще има споразумение скоро, на 18 юни, когато се събира Еврогрупата" в Брюксел, заяви държавният министър за координация на работата на кабинета Алекос Фламбурарис, близък на премиера. "Ще има споразумение, защото един фалит не е в наш интерес, нито пък в интерес на кредиторите", допълни министърът в ефира на радио ЕРТ.

Министърът на отбраната Панос Каменос също посочи: "ще има споразумение на 18 юни или никога". В интервю за телевизионния канал Мега ръководителят на дясната партия "Независими гърци", партньор в коалицията на лявата СИРИЗА, допълни, че "ако не бъде постигнато решение до края на месеца, няма да платим на МВФ, защото страната не е в състояние да го направи, ако не получава нито евро (помощ – бел. ред.), за да връща кредита си". Каменос заяви още, че гръцкото правителство е направило достатъчно отстъпки досега. Това обаче се различава твърде много от мнението на кредиторите.

Острите предупреждения към Гърция във връзка с буксуващите преговори тласнаха силно надолу котировките на Атинската фондова борса, където основният индекс спадна с 3,8 на сто малко след откриването на днешната сесия, предаде Асошиейтед прес в петък. После процесът се задълбочи и борсата отчете спад от 6,06 процента половин час преди закриването на сесията след споменаването на дефолт на Гърция на среща на представители на еврозоната.

Същевременно стана ясно, че безработицата в Гърция е започнала да се покачва отново, като достигна 26,6 процента през първото тримесечие на 2015 г. спрямо 26,1 процента през последното тримесечие на 2014 г., Гръцката статистическа служба Елстат съобщи, че почти един от всеки четирима безработни гърци (или 23,2 процента) никога не е работил, а дългосрочно безработните, които търсят работа от най-малко една година, е 71,6 процента от общия брой на хората без работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #5

    Ципрас каза на еврогрупата да бъдат реалисти и те се заеха да обсъждат фалита на Гърция. Човек много трябва да внимава какво си пожелава.

  2. анита хегерланд
    #4

    За да си получат парите, кредиторите трябва да вземат под внимание как Гърция формира брутния си продукт, какво ги издържа и как могат да я закрепят, за да си ги вземат. Туризмът е голямото перо на тази държава, тя се посещава от милиони туристи целогодишно. Западните кредитори могат да насочат средства към този сектор, за да генерира печалби и те да си възвърнат средствата, които вече са дали. Аналогична ситуация: Ако вие сте дали заем, за вас е важно получателят му да е способен да го върне. Да го убиете, биете или разтърсвате не върши работа. Защо да погребат парите си заедно с Гърция?

  3. Entdecken
    #3

    26% безработица е направо съкрушително. Много е вероятно Сириза да влачат нещата до последния момент за да убедят избирателите си, че нямат друг избор освен икономии, като така запазят властови позиции.

  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  5. анита хегерланд
    #1

    Предложенията на западните кредитори са неприемливи за Гърция, защото тя няма развита икономика, а те разсъждават от опита на своите високо технологично развити икономики. Може да се заложат промени в сектора туризъм, който е най-печеливш в Гърция и би могъл да изплаща заемите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.