Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пореден кабинет не успя да отърве военните от ненужните имоти

Военното министерство дава до 40 млн. лева за управлението им

2 коментара
Стара казарма

Служебното правителство се записа в историята като поредното, което не успя да реши проблема с ненужните военни имоти, които генерират всяка година разходи за милиони.

Въпреки че служебният военен министър Велизар Шаламанов започна работа с желанието да освободи ведомството от нетипични за него дейности, така и не се стигна до конкретни резултати.

"Нямаме време да предложим цялостно решение, но мнението в Министерство на отбраната е, че трябва да има решение всички имоти с отпаднала необходимост да се управляват от един орган и да се управляват в интерес на държавата като цяло, а не всяко министерство да си ги продава", обясни Шаламанов по време на последното правителствено заседание.

МО разполага с над 1200 имота с отпаднала необходимост, като според Шаламанов разходите за тях са 30-40 милиона на година. Военното министерство се проваля вече години наред като брокер, намирайки трудно купувачи за по-непривлекателните имоти.

"Продажбата имот по имот или на групи се оказва крайно нерентабилна", каза Шаламанов.

От години вече съществува идея да бъде формирана специална държавна агенция, която да се заеме с управлението на всички ненужни държавни имоти, но до момента не се намира политическа воля за реализирането ѝ.

Много от военните имоти, които се намират в градските части, създават и неочаквани проблеми.

Шаламанов обясни, че вече има решения имотите да не бъдат предлагани за продажба преди да има решение на общинските съвети и кметовете как да се вписват в съответните градоустройствени планове в по-голяма перспектива. Това се налага, тъй като продаването им на частни собственици след това затруднява много развитието на градовете.

"Така че ние с това сме се съобразили и тези имоти не са желани от съответните кметове, но все пак е имот по имот. Би трябвало да има общ подход от сдружението на общините, предложили сме им – просто за информация на колегите", посочва Шаламанов.

Ведомството през годините отдаде безвъзмездно много имоти на общините, някои от които много атрактивни.

"Не желая Министерство на отбраната да ги продава само, поне сегашното ръководство и това сме го отразили като предложение към следващия министър), защото ефективността е много ниска, а съмненията за недобро реализиране на тези продажби е много високо", каза още служеният военен министър.

Освен многото разходи управлението на армейските имоти е свързано и с традиционните съмнения за далавери.

Шаламанов коментира по-рано, че според него има дейности, които могат да бъдат реализирани в други министерства и ведомства и там да имат възможност за по-сериозен принос, както към икономиката на страната, така и към отбранителните способности.

"Имам предвид икономически дейности, управление на имоти, добро управление на излишъците от въоръжение, имущество за продажба. Все въпроси, по които има по-компетентни ведомства в страната. Министерството на отбраната трябва да фокусира целия си ресурс, най-вече като ръководство, като човешки потенциал, върху развитие на въоръжените сили и на военните способности и тяхното ефективно използване", обясни Шаламанов преди време.

Бившият военен министър Аню Ангелов също беше амбициран да реши проблема с военните имоти, като смяташе за две години - до края на 2012 година, МО да се освободи от всички армейски имоти с отпаднала необходимост, които към тогавашния момент бяха 858. От ведомството тогава обясниха липсата на интерес към имотите с кризата на пазара.

Ненужните имоти се увеличават непрекъснато предвид затварянето на военни поделения и съкращенията на армията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #2

    Българската армия бавно си отива.Грабежът на военните имоти продължава.Много скоро, може би въобще няма да имаме държава.

  2. Авакум Захов
    #1

    "МО разполага с над 1200 имота с отпаднала необходимост" и след това "до края на 2012 година, МО да се освободи от всички армейски имоти с отпаднала необходимост, които към тогавашния момент бяха 858". Изглежда в периода 2012-2014 г. някой е купувал имоти с отпаднала необходимост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.