Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посланикът на САЩ призова българските лидери за силен сигнал за борба с корупцията

7 коментара
Марси Рийс. Сн. БГНЕС

"Един ангажимент от страна на всички лидери, че ще се фокусират върху преследването на корупцията, ще изпрати силен сигнал към гражданите, че тяхното желание за укрепване на върховенството на закона е било признато", каза посланикът на САЩ в България Марси Рийс в реч при посещението си във вторник в Американския университет в България. Словото ѝ беше посветено на предизвикателствата за налагането на върховенството на закона.

"Едно енергично и безпристрастно преследване на неправомерните действия едновременно изпраща положителен сигнал и действа като механизъм за възпиране", коментира Рийс пред студентите.

Посланикът допълни, че правителството може да предприеме няколко мерки за постигане на положителни резултати в тази област. Една от тях е въвеждане на електронното управление, а другата е да се започне програма за премахване на пречките пред получаването на услуги за бизнеса.

"Това не само ще подобри върховенството на закона, но и ще се отрази благоприятно на икономиката посредством увеличаване на възможностите на хората да започнат, да поддържат и развиват нов бизнес", каза Рийс. Посланикът отбеляза, че слабостите на върховенството на закона имат реален ефект върху икономическия растеж, защото бизнесът ще чувства несигурен и няма да инвестира.

Тя настоя медиите да играят важна роля в процеса по налагане на върховенството на закона, защото разследващата журналистика би могла да "извади проблемите на светло". В същото време американският посланик допълни, че собствеността на медийните компании трябва да бъде прозрачна за обществеността. В края на речта си дипломатът каза, че "гражданското общество има нужда и от силен глас в системата".

"Гражданите трябва да са сигурни, че техните основни права ще бъдат уважавани, че законът ще бъде прилаган безпристрастно. Гражданите искат да чувстват, че имат някаква универсална закрила пред урните за гласуване, на работа, на училище, там където се молят и когато търсят помощ от своето правителство, за да разрешат някакъв проблем", отбеляза Рийс.

По време на речта си американският посланик даде за пример Естония, която в периода от 2003 до 2013 година е показала голям напредък по спазването на върховенството на закон. С изключение на най-тежките години на кризата (2008/2009 година) Естония бележи годишен ръст на БВП от 6.3 до 10.1 процента.

"Определено подобренията в областта на правовия ред имат отношение към укрепването на икономиката. Страните, които ефективно контролират корупцията отчитат, че това изисква безпристрастно преследване и наказване на неправомерните действия. Ако това не се случва, корупцията ще се разпространява и ще започне да подрива самото върховенство на закона", каза Марси Рийс.

В отговор на въпрос от залата тя поздрави лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за победата на последните избори.

"Аз съм тук вече две години, работила съм с четири правителства. Отношенията между САЩ и България са много добри. За нас важното е, че ние бихме искали да задълбочим и да разширим тези взаимоотношения, като работим с правителството, което ще бъде сформирано, което и да е то, с всяко правителство", каза още дипломатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Майк
    #7

    Знаете, че има ЕДНА СТРАНА, където 1% от населението получава 99% от доходите. Олигархия? Не,сакън- пазарна икономика! Как стават тия работи, да не би с корупция и протекции на най-високо ниво? Защо си го помислихте! Вие не сте дорасли за демокрацията, балканци такива!

  2. ddemi
    #6

    Нейно Величество добре реди думите, ама заради пустата дипломация не спомена най-важната дума: лустрация на клана чавдарци от Политбюро на ЦК и на техните отрочета. Лустрация от икономическия и политическия живот на България барем за 10 години. А така, все едно че казва: по-добре да си млад и красив отколкото беден и грозен. Или по-добре нов бардак с нови девойки отколкото със стари. Или по-добре на Карибите отколкото в Сибир. С тези недомлъвки все едно нищо не каза.

  3. Коментарът е изтрит в 21:41 на 21 октомври 2014 от автора.
    #5
  4. Kiril Kovatchev
    #4

    Както едно магаре можеш да го заведеш до реката и да му натопиш главата, ама не можеш го накара да пие изворчова вода, така и българина може да го вкараш в ЕС, но не можеш го накара да се държи почтено по европейски. За щастие нашите прители от Европа и Америка още не са се отказали от нас и още продължават да ни коткат в правилната посока. Насила хубост не става, нали така? Кога ще ни просветне под калпака?

  5. Коментарът е изтрит в 21:53 на 21 октомври 2014 от автора.
    #3
  6. Pesho
    #2

    Ха-ха, с Бойко отпред е доста СИЛЕН сигнал за борба с корупцията. :)

  7. LoudSpeaker
    #1

    "Определено подобренията в областта на правовия ред имат отношение към укрепването на икономиката". Разбира се - правовата държава и върховенството на закона са първото основно условие за икономическо развитие. Всичко друго е едва след това, без него нищо не работи. Пример - България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.