Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посланикът на САЩ: Протестите катализираха дискусия по важни за България теми

38 коментара
Посланик Марси Рийс.

Протестите в България през последните три месеца катализираха дискусия по някои много важни въпроси: проблемът с корупцията, свободата на словото и на медиите, върховенството на закона, коментира посланикът на САЩ у нас Марси Рийс, която изрази надежда това да доведе до усилия за реформи.

В интервю пред бТВ във вторник тя бе запитана дали вижда в първите 100 дни на кабинета "Орешарски" напредък в областта на съдебната реформа и свободата на медиите – две теми, изтъкнати от нея още преди изборите. "Свободата на медиите и обективността на медиите е нещо наистина много, много важно и аз мисля, че е полезно нещо за дискутиране. Но върховенството на закона и реформата в областта на съдебната система е друга област, на която ние винаги много сме настоявали. Съединените щати са предоставяли помощ, подкрепяли са българските прокурори, разговаряли са с българските прокурори. Така че аз наистина искам да видя как продължава траекторията на реформите в тази област", отговори Марси Рийс.

Запитана дали вижда резултат или намерение в тези две области, тя по заобиколен начин даде да се разбере, че не вижда. Рийс отбеляза като "напредък" "прекрасния процес за селекция на някои от съдиите".

След това каза, че и "при назначението на хора на чувствителни позиции е много важно да има открит и прозрачен процес, в който качествата и квалификациите на човека, който е предложен за позицията, са представени така, че хората да знаят с какво ще допринесат тези към професията...и решението да бъде обективно. Така че има малък напредък в тази област, но наистина има още доста много, което е необходимо да се направи".

"Това, което аз подчертах, е, че това със сигурност опира до назначенията на хора в разузнавателните служби. Това е чувствителна позиция, хората имат право да знаят какви са квалификациите на предложеното лице, да има открита дискусия на номинираните. Това определено е един полезен процес", коментира Марси Рийс.

На въпрос дали правителството трябва да съгласува с партньорските служби назначения като това на председателя на ДАНС, посланик Рийс каза, че това зависи от правителството на страната домакин. Още след избора на депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на ДАНС тя каза, че това не е консултирано със САЩ.

Запитана дали сегашният председател на ДАНС е бил обсъждан с нея, тя отговори отрицателно и припомни, че той вече е заемал ръководна длъжност – заместник-председател на агенцията.

На въпрос каква е практиката и дали предишни шефове на подобни ключови позиции са били съгласувани, Марси Рийс отговори: "Аз буквално не знам отговора на този въпрос. Това, което бих казала, е, че ние ценим, ако се консултират с нас, но наистина това е решение, което се взима от правителството".

Запитана дали кабинетът "Орешарски" е заявил някаква позиция по наложения от предишния парламент мораториум върху проучването и добива на шистов газ, посланик Рийс каза, че не чувала нищо по този въпрос.

"Но това наистина е решение, което трябва да се вземе от българите", каза тя и изтъкна, че е важно да има открита дискусия за рисковете и ползите, но тя трябва да е основана на обективна информация, на научна информация.

В САЩ имаше такава задълбочена дискусия и тя доведе до утвърдително решение. "Това беше много полезно за Съединените щати, цената на енергията намаля и изглежда, че ние ще бъдем енергийно независими", каза тя.

Запитана какво ще предприемат тук, посланик Рийс каза, че виждат ролята си в предоставяне на достъп до научна информация, да споделят опита си по отношение на регулациите и "това, което сме открили, че е ефективно, защото това е успех,който също трябва да бъде разгледан, да бъде взет под внимание".


На въпрос за АЕЦ "Белене" посланикът е на мнение, че България трябва да гледа на подобни проекти в широк контекст – дали допринася за енергийното многообразие, източници, дали е ефективен по отношение на разходите и дали се вписва като цяло в енергийната стратегия на страната.


Рийс не посочи динамика в броя откази на българи за визи за САЩ. "Процентът на отказите се променя и не искам да се фокусирам върху цифри, а да обясня какво искаме от хората”, заяви тя с уточнението, че в САЩ законодателни промени ще посочат дали България спазва изискванията този режим да бъде облекчен.


По актуалната тема за кризата в Сирия посланикът посочи, че има множество загинали вследствие използването на химическо оръжие там и че е важно светът да реагира."Преди над 100 години решихме, че използването на химически оръжия е неприемливо и това заслужава сериозен отговор, това наистина е морална бариера”, каза тя.

Марси Рийс изрази известен скептицизъм за успеха на "химическата дипломация” и възможността режимът на Башар Асад да предаде химическите си оръжия под международен контрол и да избегне военна реакция.

"Държавният секретар на САЩ Джон Кери спомена, че това е опция, но е малко вероятно да се случи. Скептични сме към това заради думите на Асад - само преди седмица той отричаше наличието на химическо оръжие въобще и трябва да сме сигурни че това не е просто тактика за отлагане”, уточни тя.


По думите ѝ е важно да се разграничи ситуацията с химическите оръжия в Сирия, "където говорим за ограничена целенасочена военна реакция” и цялата политическа картина, на която трябва политическо решение. Един от вариантите по отношение на химическата ситуация е да се използва и натиск и е важно за международната общност да адресира проблема, тъй като не може да се разрешава подобни неща да се правят ненаказуемо, допълни посланик Рийс.

Посланиците на ключови страни от ЕС като Франция, Германия, Холандия и Великобритания си навлякоха гнева на българските управляващи заради подкрепата към антиправителствените протести и косвено споделената оценка за задкулисния олигархичен модел на управление. За да "накаже" френския посланик Филип Отие, правителството го лиши от орен "Стара планина", с която по традиция си тръгват ръководителите на чужди мисии след края на мандата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #38

    Марси Рийс отговори: ".. Това, което бих казала, е, че ние ценим, ако се консултират с нас, но наистина това е решение, което се взима от правителството".Личи си посланика,а не губернатор на поредния американски щат!
    Пенести анти-комунисти,бъдете малко по-грамотни:теорията на комунизма се заражда в Западна Европа,а не в Русия. При наложената Студена война от хитреца Чърчил, съветският модел рухна,защото догматиката и схоластиката доминираха в главите на много партийни чиновници.Липсваше динамиката

  2. Анонимен
    #37

    муспи - Когато чувате "оставка, оставка" знаете ли че това е предел на ненавист! Народът така е устроен, че не вика - разтрел, разтрел за престъление което заслужава само максимално наказание, а е сдържан, ироничен. Предлага сатрапа за "футболист на годината", и той за свидетелство че обидота пада на място, пощурява от радост. В народната песен за Сталин се казва "Товарищ Сталин Вы болшой учоный..." Той е учен колкото Боко е футболист, но се води за корифей на всички науки - термин от негово време,

  3. Анонимен
    #36

    Е,и?

  4. Анонимен
    #35

    и марси и немския нещо клекнаха пред вигенчо.

  5. Анонимен
    #34

    н.п.Мърша да си гледа чернилките

  6. Анонимен
    #33

    Зомби 24,

    Русия беше роб на бившия Ссср 1921-1991.
    Покрай нея и други.

    За опълчването си прав.

    Ссср постянно се опълчваше и дори нахлуваше... в Русия... Украйна... Полша... България... Унгария... Чехословакия... Афганистан...

    Покрай СССР - щат не щат - опълчваха се и нахлуваха социалистическите концлагеристи Русия и т.д.

    Нещо като фашисткия агресор Сталин, който през 1939 се съюзил с Хитлер срещу Франция, Полша и Англия, а когато се скарали, изпращал насила руснаци и всякакви да се сражават

  7. Анонимен
    #32

    Цола Другарчева

    Банкстер в нужда се познава.

    Въпроса е принципен. И Гоци постъпваше кат Чехлю,
    кога бе в Чехлюва позиция.

    "Президент" е доживотна държавна институция,
    а един бивш френски посел... посланик де... е селска работа.

    "Банкер" е престижно - като президент.
    И много по-важно - ако си шеф на некоя голема банка като ДСК (не бъркайте ДСК с банка ДС Кюлева или КДС - или си е на ваша отговорност).

    Затова, ДСК другарката Виолина Николова заслужи орден "Стара планина", а изпадналия френски

  8. Анонимен
    #31

    Коя суверенна държава в света "консултира" т.е. иска съгласие от друга държава по вътрешнополитически въпроси като правителствени назначения и т.н.? Само колониите. Ясно е, че част от журналистите от bTV не са особено грамотни в областта на международното право, но май и техните началници също не са.

  9. Анонимен
    #30

    И този посланик ще остане без орден. За сметка на това, в името на преразглеждането на политиката за раздаване на ордени правителството смята да предложи техните ордени на руският посланик, който ще получи 6 вместо един :)

  10. Анонимен
    #29

    Ето един много удобен повод на управляващите да не дадат орден Стара Планина на посланичката на САЩ, когато щи напусни странат ни за ново назначение другаде. Обаче има един "малък" проблем. Надяваме се, че до тогава сеаашната тройна коялиция ще бъде изметена от властта.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.