Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Последната минута на 30 юни ще е 61 секунди: Пазарите се готвят за проблеми

1 коментар
Последната минута на 30 юни ще е 61 секунди: Пазарите се готвят за проблеми

На 4 октомври 1582 г. в много европейски страни Юлианският календар е заменен от Грегорианския. Следващият ден е бил 15 октомври 1582 г. Промяната предизвиква хаос, тъй като земевладелците са искали да си получат пълната месечна рента, а алчни банкери са добавяли пълна месечна лихва към заемите, докато на работниците не са били платени единайсетте липсващи дни. Без изненада, всичко това довело до бунтове.

Мнозина предричат, че на днешния 30 юни 2015 г. ще сме свидетели на подобен хаос, пише "Икономист". На този ден в полунощ ще има една допълнителна секунда. Дължината на деня ще бъде удължена с една секунда, за да се настрои към универсалното координатно време (UCT), основният стандарт, който регулира световните часовници със соларното време.

Тревогите са, че тази хронологична приумица ще обърка компютърните системи.

За последен път такава допълнителна секунда е била добавена през уикенда на 2012 г. Тогава компютърната система на австралийската авиокомпания Qantas се срина и 400 полета бяха отложени.

Но сега за пръв път от 1997 г. насам допълнителната секунда се добавя в работен ден, докато финансовите пазари работят с пълна пара. През последните две десетилетия търговията стана много по-зависима от компютрите.

В края на 1990-те години фондовите борси въведоха технология, която позволява на трейдърите едновременно да виждат цените и да извършват сделки на екран в реално време. Всички тези устройства се нуждаят от точно отчитане на времето. Подемът на високочестотната търговия, при която ценни книжа могат да бъдат купени и продадени за части от милисекундата, дава основания за допълнителни тревоги с добавянето на извънредна секунда време.

В действителност, извънредната секунда едва ли ще нанесе особени щети. Това отчасти се дължи на факта, че много борси решиха да спрат или отложат търговията, когато моментът настъпи. NASDAQ, американската фондова борса, ще затвори половин час по-рано. Други ще останат отворени, но изкуствено ще забавят секундата в едната или другата посока, което означава, че няма да има объркващото "23:59:60". Бразилската борса си нагласи часовниците на 28 юни, неделя, докато беше затворена.

Повечето притеснения са съсредоточени около високочестотната търговия. Тези сделки са въпрос на милисекунди, поради което нокаутирането на компютрите със секунда може да доведе до сериозни проблеми. Реално обаче, високочестотната търговия е по-малко податлива на проблеми в сравнение с останалите, тъй като този тип сделки се обработват в последователност, а не според часовото време, разясни Питър Уибърли от Националната физическа лаборатория във Великобритания. Така че едва ли в нощта на 30 юни ще сме свидетели на много проблеми.

Но, кой знае..

Универсалното координирано време, или UTC е времеви стандарт, по който живее целият свят. Според тази скала продължителността на денонощието е 86 400 секунди. Но астрономите твърдят, че всъщност за последен път денонощието е продължавало толкова през 1820 г. Даниъл Макмилън, специалист от Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) съобщава: "Скоростта на въртене на Земята постепенно се забавя и именно поради това се натрупват излишни секунди.“

Сега едно денонощие на нашата планета продължава 86 400,002 секунди. Този факт намира отражение в универсалното време UT1.

UT1 е време, което се изчислява пропорционално на ъгъла на въртене на Земята спрямо квазарите – едни от най-ярките обекти във видимата Вселена. За да се синхронизират времето UT1 и времето UTC, постепенно натрупваната излишна секунда се добавя към 30 юни или към 31 декември. За първи път това е станало на 30 юни 1972 година, когато 23:59:59 часът бил сменен от цифрите 23:59:60 и чак тогава започнал новият ден.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gai-Jin
    #1

    Какво означава следната фраза: "..допълнителна секунда е била добавена през уикенда на 2012 г."? През 2012 саме един уикенд ли имаше, че нещо взех да се обърквам от материали, написани без мисъл.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.