Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Последното сбогом на Болт завърши с контузия, сребро за Мо Фара

Мирела Демирева седма на висок скок, Ласицкене с втора титла в Лондон

4 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Последното бягане на Юсеин Болт на световното първенство в Лондон завърши по възможно най-лошия начин за него – с контузия на последния пост в щафетата 4х100 м. Друг голям атлет Мо Фара беше победен за първи път от шест години насам и приключи състезателната си кариера със сребро на 5000 м пред родна публика.

 

Стадионът изригна обаче на щафетите 4х100 м. Първо женският квартет на Великобритания, извоюва сребърните отличия, а след това и мъжкият грабна златото. С перфектно предаване на палката и силно бягане в последния четвърти пост на Мичел-Блейк изпревари щафета на САЩ и финишира първи за 37.47 - най-добро време в света за сезона и първо злато за британците в тази дисциплина в историята на световните първенства.

 

Мирела Демирева не успя да вземе медал на висок скок и остана на седмо място в дисциплината със 1.92 м, което е най-доброто представяне на българин до момента на този шампионат. "Разочарована съм, излязох за медал", каза спортист номер едно на България за 2016 г.

 

Втора световна титла с 2.03 м спечели водачката в световната ранглистата Мария Ласицкене. "Не мисля в момента за нов световен рекорд, първо трябва да подобря личното си постижение", каза рускинята пред Mediapool.

 

Втора световна титла спечели и австралийката Сали Пиърсън на 100 м хърдeли с 12.59 секунди. Водачът в световната ранглиста на копие Йоханес Фетер от Германия взе първата си световна титла с 89.89 м, а французинът Кевин Майер е новият световен шампион в десетобоя.

 

В последния ден на световното първенство, в неделя, Тихомир Иванов ще скача във финала на висок скок.

 

Седмо място за Демирева и втора световна титла за Ласицкене на висок скок

 

Олимпийската ни вицешампионка от Рио Мариела Демирева започна състезанието на висок скок много добре. Тя преодоля без грешка от първи опит 1.84, 1.88 и 1.92 м, но 1.95 м се оказаха непосилни за нея. Така тя раздели седмата позиция в крайното класиране заедно с европейската шампионка в зала Айрине Палшите от Литва.

 

"Разочарована съм, излязох за медал. Имаше доста причини, но не искам да се оправдавам. Знам, че мога повече. Представянето беше достойно, но аз излязох за медал. Но медал тази година няма, затова догодина", каза Демирева след състезанието. Тя допълни, че ще участва на турнира от Диамантената лига в Брюксел след две седмици и се надява да завърши сезона с ново лично постижение. В Лондон Демирева прибави 2 см към най-добрия си резултат през този сезон.

 

Без изненади водачката в световната ранглиста Мария Ласицкене спечели втората си световна титла. Тя направи фаул на 1.99 м и отиде директно на 2.01 м, които преодоля от първи опит. Родената в Кабардино-Балкария рускиня скочи от раз и 2.03 м. След като беше завоювала златния медал тя направи опит да постави нов рекорд на Русия от 2.08 м, но не успя.

 

"Основната ми цел в Лондон беше да спечеля златния медал. Реших да скачам на 2.08 м, защото това не е само мой личен резултат, а нов рекорд на Русия. Преди да атакувам световния рекорд, трябва да подобря личното си постижение. Надявам се, че все още имам потенциал да направя световен рекорд през този сезон. Предстоят ми още няколко турнира", каза Ласицкене пред Mediapool.

 

Така за сега световният рекорд на Стефка Костадинова от 2.09 м поставен на световното първенство в Рим през 1987 г. все още е неплокатим.

 

Сребърното отличие в Лондон извоюва 19-годишната украинка Юлия Левченко, която скача без грешка до 1.99 м, а 2.01 м преодоля от втори опит.

 

"Преди състезанието не вярвах, че ще спечеля медал, но мечтаех за това. Преди състезанието моят приятел ми изпрати съобщение, че ще скоча 2.01 м. Не вярвах, но се оказа прав. От първия до последния опит в надпреварата бях съсредоточена в скока и успях. За мен беше невероятно първенство, много съм щастлива", каза Левченко.

 

Бронзовото отличие спечели 31-годишната Людмила Личвинко с 1.99 м. Полякинята е световна шампионка в зала от 2014 г. в Сопот, когато скочи 2 м.

 

Втора световна титла за Сали Пиърсън на 100 м хърдели

 

Пет години след олимпийското злато Сали Пиърсън спечели отново в Лондон този път световната титла на 100 м с препятствия. 30-годишната австралийка спря хронометрите на 12.59 секунди. Това е втора световна титла за Пиърсън след успеха през 2011 г. на шампионата в Дегу.

 

"Това е толкова невероятно, че отново съм световен шампион. Работих много здраво за това, развълнувана съм, съпругът ми е някъде там ще го потърся за да го прегърна, каза развълнуваната Пиърсън след победата.

 

Втора остана олимпийската шампионка от Пекин 2008 Даун Харпър-Нелсън с 12.63 секунди. 33-годишната американка си направи лично постижение за сезона. В края на 2016 г. Харпър-Нелсън беше наказана за три месеца заради положителна допинг проба. Наказанието ѝ беше минимално, защото атлетката представила доказателства, че е приемала забранения препарат хидрохлоротиазид по лекарско предписание за високо кръвно налягане.

Трета на 100 м хърдели остана Памела Дуткевич с 12.72 секунди. Това е първи голям успех в кариерата на 25-годишната германка. Нейните родители са поляци. Майка ѝ Бригита е била пет пъти шампионка на Полша на 800 м, а баща и е бил футболист.

Етиопец детронира Мо Фара на 5000 м

 

Роденият в Сомалия британецът Мо Фара не успя да направи златен дубъл на 5000 и 10 000 м пред родна публика в последното си състезание на писта.

 

Той финишира втори на 5000 м с време 13:33.22 минути и така допусна първа загуба на голям шампионат от световното първенство в Дегу 2011 г., когато спечели 5000 м, но загуби на 10 000 м. Сега в Лондон се окичи със златото на по-дългата дистанция и взе среброто на по-късата.

 

Златото в британската столица спечели Муктар Едрис, който направи неудържим финален спринт и финишира 13:32.79 минути. Етиопецът дойде в Лондон с най-добър резултат за сезона в дисциплината.

 

Бронзът остана за натурализирания американец Пол Кипкемой Челимо с 13:33.30 минути.

 

"Бях много подготвен за това състезание и знаех, че ще победя Мо Фара. След 10 000 м той може би беше уморен, така че нямаше достатъчно сили за последния си удар. Аз бях по-силния", каза новият световен шампион Едрис. "Мо има много победи, но сега аз вече имам една. Аз съм следващия световен шампион. Направих го без да имам подкрепата на публиката", допълни етиопецът.

 

Дадох всичко от себе си, но тази вечер не спечелих, каза Мо Фара след финала.

 

Първо злато за Йоханес Фетер на копие

 

Водачът в световната ранглиста на копие Йоханес Фетер спечели първата си световна титла в дисциплината. Германецът дойде в Лондон с лично постижение от 94.44 м, а в квалификациите постигна 91.20 м. Очакванията бяха, че на финала за медал ще са нужни опити над 90 м, но Фетер взе златото с 89.89 м постигнати още в първия му опит.

 

Изненадата в дисциплината поднесоха двама чехи, които направиха най-добрите си постижения на олимпийския стадион в Лондон. Якуб Вайдлех остана втори с личен рекорд от 89.73 м, а сънародникът му Петър Фридрих също надмина себе си и с 88.32 м извоюва бронзовия медал. Така двамата защитиха честта на сънародника си Ян Железни - трикратен световен шампион на копие от първенствата през 1993, 1995 и 2001.

 

След тях останаха редица олимпийски и световни шампиони. Олимпийският шампион от Рио 2016 Томас Рьолер (Германия) се нареди четвърти с 88.26 м, а световният шампион от Пекин 2015 Джулиъс Йего от Кения зае последното 13-о място във финала със 76.29 м.

 

Французин е новият шампион в десетобоя

 

Франзузинът Кевин Майер е новият световен шампион на десетобой. Вицеолимпийският шампион от Рио беше стабилен във всичките десет дисциплини и спечели златото с 8768 точки – най-добър резултат в света за сезона.

 

Той е сочен за наследник на отказалия се световен и олимпийски шампион Аштън Ийтън (САЩ), който доминираше в дисциплината през последните години и доведе световния рекорд до 9045 точки, постигнати на шампионата в Пекин 2015.

 

Сребърното и бронзовото отличие спечелиха германците Рико Фраймут с 8564 точки и Кай Казимерек с 8488 точки.

 

"След като руснакът и Харди отпаднаха на препятствията знаех, че мога да спечеля бронзовото отличие. Това е нощта на Германия, това е невероятно", каза щастливят Казимерк след финала.

 

Общо 14 от десетобойците се отказаха преди края на десетте дисциплини, сред които беше и двукратният световен шампион от 2009 г. и 2011 г. Трей Харди от САЩ.

 

Американките и британците триумфираха на 4х100 м

 

Финалът на предпоследния ден от световното първенство в Лондон беше оставен за щафетите 4х100 м, където всички очакваха дали Юсеин Болт ще вземе реванш на Джъстин Гатлин.

 

Третите постове на Ямайка, САЩ и Великобритания предадоха почти едновременно щафетите на четвъртите. Болт пое палката от Йохан Блейк, но малко след това се хвана за крака, започна да куца и да се превива на пистата и не завърши бягането. Изнесоха дори инвалидна количка, но той не седна в нея.

 

В същото време британецът Натанаил Мичъл-Блейк успя да надбяга американеца Крисчън Колман и за радост на 60 000 публика донесе титлата за Великобритания с 37.47 секунди – най-добър резултат в света за сезона.

 

Така младият британски квартет, без ярки звезди, но в перфектен синхрон - Чиджинду Уджа, Адам Джемили, Даниел Талбот и Натанил Мичъл-Блейк заслужено взеха златните отличия, изпреварвайки четворката на САЩ, финиширала за 37.52 секунди.

 

Бронзовите медали взе щафетата на Япония с 38.04 секунди – най-добър резултат за сезона.

 

"Работихме много и искахме златото толкова много. Знаехме, че можем да го спечелим и го направихме", каза щастливия Дани Талбот след успеха. "Публиката беше невероятна, това е най-фантастичното усещане", допълни колега му Уджа.

 

Контузията на Болт е в левия му крак, каза след състезанието лекарят на Ямайка Кевин Джоунс. Той допълни, че за Болт по-голяма е болката не от контузията, а от загубата в състезанието.

 

Юсеин Болт обви, че световното първенство в Лондон е последното му състезание в кариерата му. В британската столица той беше неузнаваем и не беше тази "светкавица", която очакваха да видят зрителите. Болт записа трето място на 100 м, а на 200 м въобще не стартира. Представянето му в щафетата пък беше разочароващо. "Просто се случи. Всички бяхме изпомпани. Името на Болт винаги ще е живо", каза световният шампион на 100 м хърдели Омар Маклауд, който бяга първи пост в щафетата на Ямайка.

 

Джъстин Гатлин заяви, че Болт е шоумен и смята, че след като си почине и разпусне отново ще се върне на пистата.

 

При дамите нямаше изненади и квартетът на САЩ в състав Алия Браун, Алисън Филикс, Моролаке Акиносън и световната шампионка на 100 м Тори Боуи спечелиха световната титла с най-добро време в света за сезона – 41.82 секунди.

 

Това беше 15 медал за ветеранката Алисън Филикс от световни първенства и така тя вече е атлетката с най-много отличия, изпреварвайки Мерлин Оти от Ямайка. След успеха Финикс заяви, че е бягала в щафетата не за да влезе в историята, а за да допринесе за успеха на САЩ. В неделя вечер се очаква Филикс да бяга и в щафетата 4х400 м и отново да спечели злато.

 

Сребърните отличия на 4х100 м взе отборът на Великобритания с 42.11 секунди, а трети остана квартетът на Ямайка с 42.19 секунди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  2. Лизи Гугуткова
    #3

    Малка България няма медал, Русия не участва, а независимите взеха само един златен.

  3. Авакум Захов
    #2

    Означава олимпийска вицешампионка, но в главата на някой, школуван във ФЖМК.

  4. Калико Джо
    #1

    Какво точно значи вицеолимпийска шампионка?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.