Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Потребителите могат да очакват поне още две години ниски цени на петрола

1 коментар

Потребителите могат да очакват ниски цени на петрола най-малко още две години, сочи проучване на Ройтерс, отчитащо най-голямото понижаване на прогнозите след световната икономическа криза.

Котировките на петрола спаднаха с една четвърт от юни, като сортът Брент от Северно море поевтиня до около 87 долара за барел, тъй като големият добив и не особено силното търсене попълниха запасите по света.

Значителното повишаване на добива на висококачествен шистов петрол от Северна Америка задоволява търсенето в момент на вял икономически растеж и според анализаторите пренасищането може да продължи години.

Според анкетата на Ройтерс, в която участват 31 икономисти и анализатори, петролът сорт Брент вероятно ще остане под прага от 100 долара за барел през идните две години, като средната му цена се очаква да бъде 93,7 долара през 2015 година и 96 долара през 2016 година.

Това е с 9,6 долара за барел под средната прогноза от проучването на Ройтерс през септември и е най-голямото месечно понижение на прогнозата за петролните котировки за година напред от ноември 2008 година, когато светът бе затънал в световната икономическа криза.

Двайсет и четирима от 26-мата анализатори, които са участвали в проучването през септември и през октомври, са намалили прогнозите си.

Голдман Сакс (Goldman Sachs), която прогнозираше преди кризата от 2008 година, че петролът може да достигне 200 долара за барел, понижи оценката си за първото тримесечие на 2015 година с 15 долара и сега очаква сортът Брент да спадне до 85 долара. Банката сега има едни от най-ниските очаквания за догодина, като според нея Брентът тогава ще струва средно 83,80 долара за барел, тъй като шистовият петролен добив на САЩ поддържа пазара презадоволен.

Голдман Сакс и други анализатори отбелязват, че способността на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), която добива една трета от световния петрол, да влияе върху цените на "черното злато" е подкопана от новото шистово петролно производство.

Това, което обаче е лошо за петролните производители, е добро за потребителите.

Петролът влияе значително върху транспортните и производствените разходи, а спадащите цени на суровината влияят върху инфлационния натиск по света.

Анкетата на Ройтерс прогнозира, че американският лек, суров петрол ще струва средно 88 долара за барел догодина. При проучването миналия месец очакванията бяха за 96,10 долара за барел. За тази година средната му цена досега е 98,19 долара, а Брентът струва средно 105,15 долара.

Очакванията на анализаторите за рентабилната цена на американския шистов петрол са в голям ценови диапазон - от 50 долара до 110 долара за барел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. НаскоКостов
    #1

    Каквата и да е цената на петрола - цените на горивата у нас са като при 140 $ за барел...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.