Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двойно повече пари за отбрана, но следващото десетилетие

Реформата на Ненчев остава тайна, но се ползва с широка подкрепа

63 коментара
Двойно повече пари за отбрана, но следващото десетилетие

Бюджетът за отбрана няма да се актуализира тази година, но в рамките на следващото десетилетие ще трябва да скочи близо два пъти до 2% от БВП. Това реши Консултативният съвет по национална сигурност (КСНС) към държавния глава в понеделник.

Около тази позиция се обединиха всички парламентарно представени партии с изключение на БСП и "Атака".

Президентът Росен Плевенлиев и военният министър Николай Ненчев настояваха да бъде актуализиран бюджетът за отбрана още тази година, но премиерът Бойко Борисов не прие това искане.

"За 2015 година нямаме възможност и го казвам на всички партньори – първо пенсиите, инфраструктурата, образованието", заяви премиерът Бойко Борисов след заседанието на КСНС в понеделник.

Плевнелиев пое още миналата година ангажимент пред НАТО бюджетът за отбрана да бъде вдигнат през 2015 година, но правителството на Борисов оряза разходите с над 70 млн. лева и бюджетът се движи някъде около 1.1% от БВП. Ненчев предупреди, че това може да наложи съкращения, но в крайна сметка от екипа му признаха, че в системата има достатъчно резерви.

"НАП и Агенция "Митници” събират доста повече пари и с мерките, които сме взели за борбата с корупцията и контрабандата, през 2016 година ще осъществим и реформата в армията”, каза още Борисов.

По думите му България ще закупи нови изтребители, "когато имаме пари, след две - три години".

Борисов добави, че България е показала, че е много по-лоялен член на НАТО, оставяйки своя контингент в Афганистан.

"Много страни изнесоха контингентите си от там, а сега ни говорят дай пари за това и онова. Не сме виновни, че години наред са купувани фрегати без никакво въоръжение, все едно са купували риболовни траулери, или са купували вертолети Кугър, които нямат никакво въоръжение. До 2024 г. ще влезем в рамките. Всички в НАТО го знаят", каза Борисов.

Заседанието на КСНС премина с демонстрация на БЗНС в подкрепа на военния министър Николай Ненчев. Участниците издигнаха плакати "България - сигурен и лоялен член на ЕС и НАТО" и "Браво, министър Ненчев" и скандираха “Тук не е Москва“. По-късно се стигна и до контраакция на "Атака" и разменени вербални нападки.

След заседанието съпредседателят на парламентарната група на ДСБ Радан Кънев съобщи, че военният министър е получил силна подкрепа за работата си.

"Николай Ненчев получи много силна подкрепа и от държавния глава, и от премиера, и от колегите от парламентарните групи. Точно обратното на неговата оставка видях днес", каза Кънев.

Премиерът Бойко Борисов от своя страна не коментира исканата от лидера на АБВ Георги Първанов оставка на военния министър.

"Доволен съм от постигнатото, това беше изключително важно както за България, така и в частност за въоръжените сили", каза военният министър Николай Ненчев.

Реформата на Ненчев остава тайна

Държавният глава Росен Плевнелиев съобщи, че по време на заседанието е било решено да бъде изготвена нов проект за програма за развитие на бойните способности до 2020 година, а след това и конкретен план.

От Министерството на отбраната още преди седмици съобщиха, че програмата вече е изготвена, но и досега не е публично известна. В понеделник Ненчев каза, че ще я представи "всеки момент", но за пореден път не уточни конкретен срок.

В момента в сектора има голямо напрежение заради недостига на финансови средства и намерението на правителството да въведе пенсионна възраст и за военните.

На този фон военният министър е свел до минимум публичните си изяви и отказва да отговаря на медийни въпроси, като твърди, че атаките към него са част от хибридната война на Кремъл. Премиерът Бойко Борисов и Радан Кънев обаче открито отхвърлиха поне едно негово решение – опитът му да смени управителя на единствения печеливш завод "ТЕРЕМ - Флотски арсенал".

Допълнително напрежение вкара и намерението на Ненчев с новия устройствен правилник на министерството да закрие офиса на началника на отбраната, срещу което по неофициална информация има остра съпротива от генералитета.

По време на заседанието Ненчев е изнесъл доклад за състоянието на Въоръжените сили, но Радан Кънев уточни, че програмата до 2020 г. не е била представена.

Ненчев още в аванс каза, че е подготвил девет проекта за модернизация на армията за 4 млрд. лева, но не е ясно как те ще бъдат финансово осигурени.

НАТО остава най-сигурният гарант за България

КСНС е стигнал и до съгласие, че членството на страната ни в НАТО е най-силната гаранция за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на България.

"Налице е трайно и дълговременно влошаване на средата за сигурност, в непосредствена близост до нашите граници. Запазват се негативните тенденции за задълбочаване на съществуващите и възникване на нови конфликти и кризи, които влияят върху националната сигурност и изискват развитието на адекватни отбранителни способности на Българската армия", заяви Плевнелиев.

БСП: Малко се драматизира ситуацията

Лидерът на БСП Михаил Миков напусна предсрочно заседанието на КСНС, като обясни, че за левицата е неприемливо в такъв формат да се обсъжда състоянието на отбраната и въоръжените сили без преди това ясно в парламента да са обсъдени всички параметри на ситуацията.

По думите му трябва да има много повече информация за състоянието на отбраната и за ангажиментите, които поема България.

На въпрос за доклада на министър Николай Ненчев, Миков каза, че според него малко пресилено драматизира ситуацията, за да бъде обосновано повишаването на разходите за отбрана.

Според Миков предвиденото постепенно увеличение на процента от БВП не държи сметка за други сектори, които са изключително важни.

За разлика от Миков обаче други депутати на партията, начело с бившия военен министър Ангел Найденов, са едни от най-верните защитници на тезата за повече средства за армията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. andrei
    #63

    До 61 Рамото не само сме го ударили, ами сме ги и избрали! Да не се усукват, ами да проявят характер и да защитят българските евро-атлантически приоритети.

  2. Entdecken
    #62

    Всеки българин при соца е давал средно по 50 трудодни годишно в селското стопаоство - те това се нарича промишлено земеделие по съветски - такова имат и сега в московския вилает и затова ядат корени и репи, за да се въоръжават, ама скоро и това ще им липсва. За трите Българии също е верно - над десет пъти са били обезцецени активите при тошо-галоша, но нали си е бил Андрешко, е замазвал положението с три последователни преоценки на активите като нови. Това обаче не е помогнало на срината икономика и соца сам си се срути заедно с руската кочина ...

  3. Entdecken
    #61

    До 38 - трябва да се удари едно рамо на РБ, за да могат поне малко от малко да му набиват обръчите на Борисов, а не да му бъдат послушници. А това с КТБ, с Искров, Димитър Костов и т.н. беше просто недопустимо, за да се прави сега Борисов че нямал нищо общо. Лично от него в момента зависи разследването за КТБ - какво се мотае. Зад цялата история стоят крадците от ДПС и БСП и т.н.

  4. strobo
    #60
  5. strobo
    #59

    Бързо учи практическата политика Бат Бойко .... "... първо пенсиите, инфраструктурата, образованието ..." То и като направиш справка в историята, непомерните разходи за война в периода 1887-1947 се обърнаха в три национални катастрофи и четири загубени войни.... а тогава поне имахме реален повод да се въоръжаваме, да поправим неправдите на Берлинския конгрес 1878...

  6. maria
    #58

    до 39 А какво правят американските агенти?

  7. Филка Русофилка
    #57

    Никакви „десетилетия” за 2%. Още тази година военните разходи трябва да станат 1,5%, догодина 2% и после се установяваме на 3%. Нормално е Борисов да се прави на умряла лисица и да хвърля прах в очите на вражеската 5-та колона, която от глупост сме пуснали даже в парламента. Ненчев има по-дипломатичен език от Веждито и е от най-стабилните министри. Ненчев да ходи в САЩ и да се договаря за 1 ескадрила на политическа цена и разсрочено изплащане F/A-18E/F Super Hornet или F-15 C/D Eagel. Отлични мощни многоцелеви изстребители, в НАТО само американците ги имат. От тях може и на старо, но не F-16.

  8. Miau
    #56

    55 Кои няма да са в парламента догодина? Пак ли ще правите московски пуч? А? С помощта на 70-те проруски сайта,изброени на ivo.bg?

  9. Не от следващото десетилетие а от догодина , и не за отбрана а за закупуване на американски самолети Да крепне $,да линеят българските пенсионери! И тия които чакат пенсия!Много има да чакате! И не с консенсус ,а с Реформаторите! Остава само утехата, че от догодина няма да са в парламента!

  10. Dr Mabuse
    #54

    Малките държави нямат особено голям избор. В името на сигурността си, като рибата-прилепало се прикрепят към някоя от огромните имперски акули. И това е оправдано. По силата на своите размери и икономики, не могат да бъдат самодостатъчни. Имат право на избор. Но,това право трябва да е осъзнато, иначе ще е икономическата, политическата, че и биологическа смърт на държавите от бившото съветско пространство. И това не е никак преувеличено. Защото тези държави трябва да имат с какво да търгуват, или

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.