Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В НС влизат и преференциални депутати, някои предпочетени погрешка

Рекорден брой недействителни бюлетини, много от тях заради неотбелязано квадратче за сметка на кръгче

8 коментара
В НС влизат и преференциални депутати, някои предпочетени погрешка

Около една трета от избирателите, или 1 120 868 души, са се възползвали от въведената за пръв път възможност да гласуват преференциално на парламентарни избори. В новото Народно събрание ще има депутати, избрани с преференция, като те са са водили целенасочена мажоритарна кампания и зачеркването на номерата им в кръгчето (начинът за отбелязване на преферециален вот) не е станало погрешка като дублиране на номера за партията.

 

Рекорден брой от над 188 хиляди недействителни бюлетини са пуснати в урните в неделя на фона и на рекордно ниска избирателна активност, сочи справка на БГНЕС от сканираните протоколи от гласуването, публикувани в ЦИК.

Най-много са невалидните бюлетини във Варненска област, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Благоевград, както и в софийските избирателни райони.

Предстои да се разбере какъв процент от недействителните бюлетини на отминалите избори се дължат на неинформираност и объркване сред гласоподавателите, които неправилно са отбелязвали номера на партията в кръгчето, предвидено за преференция, но така и не са задраскали номера на партията в квадратчето. По предварителна информация ГЕРБ губи от много недействителни бюлетини, в които е отбелязан номер 9 само в кръгчето. При БСП броят на недействителните бюлетини, получени по същата причина, е 8000, научи Mediapool от свои източници в партията.

 

Фактът, че 40% повече избиратели в сравнение с евроизборите са гласували преференциално, обаче не доведе до изместване на партийните водачи в листите от първите им места. Това бе очаквано, тъй като Изборният кодекс предвижда, че ако няма отбелязан номер в кръгчето, гласът се признава в полза на водача.

Предварителните данни показват, че на предсрочните парламентарни избори се повтаря феноменът от евроизборите да се дублира номера на предпочетената партия с преференциално избрания кандидат-депутат. Поради и причина на вота през май лидерът на БСП Сергей Станишев бе изместен от първото място в листата за Европейския парламент и вместо него там се озова сложеният под №15 неизвестен партиец Момчил Неков, който сега е евродепутат.

"Прави ми впечатление, че и на сегашния вот тази тенденция се забелязва, като, разбира се, не можем да направим абсолютно сравнение с предходните избори, защото тогава имахме една национална листа, докато сега имаме различни в различните райони", коментира в понеделник говорителят на ЦИК Камелия Нейкова.

На сегашните избори потърпевши от феномена 15/15 са две от партиите с най-дисциплинирани избиратели - ДПС и ГЕРБ.

"Черната овца" в БСП Георги Кадиев, поставен на неизбираемото 9-то място в 23-ти софийски район, успя да се изкачи да печелившото 2-ро място благодарение на преференциалната кампания.

Новината съобщи самият Кадиев в профила си във Facebook, като цитира неокончателни данни от РИК. От тях става ясно още, че 5880 от общо 32 180 гласа за левицата в района са били с преференция за бившия депутат и общински съветник, известен с критичната си позиция спрямо официалните партийни решения и с това, че напусна предсрочно по свое желание предишното НС.

Другият "печеливш" е Красимир Янков, който успя да се изстреля от 4-то на 2-ро място в листата на БСП във Варна, което му дава и място в НС. Добрин Данев от листата в Русе, поставен пети, също успява да пробие до 2-ра позиция.

Особено впечатляващ е скокът на бившата председателка на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева, която от последното 16-то място на листата във Велико Търново се озовава на второ със 17% преференциални гласове. Лечева обаче едва ли ще влезе в следващия парламент, тъй като се очертава БСП да има само един мандат там.

В избирателния район Пловдив-област осмият в листата на БСП - бившият управител на ВиК Манол Генов, измества втория в списъка - 27-годишния Галин Дурев, докторант по "Политически науки”.

Макар че преференциалната кампания бе най-застъпена в Реформаторския блок, там най-вероятно преференциално избраният депутат ще е само един – бившият лидер на СДС Мартин Димитров, който с над 8% преференции успя да прескочи от трета на втора позиция и да измести втория в листата Гроздан Караджов. Най-вероятно и двамата ще се озоват в парламента, тъй като РБ ще има три мандата в 24-ти софийски район.

Вторият в листата на РБ- кандидатът на ДБГ Йордан Йорданов в Добрич, получава 959 преференции, но те няма да са достатъчни да измести водача Билгин Якубов, основно защото в 2222 бюлетини няма посочена преференция и такава се отчита за първия в листата. Аналогично е положението и при "БСП лява България", където вторият Даниел Йорданов има 1831 преференции, а първият проф. Светла Бъчварова е с 487, но в над 8000 бюлетини няма посочена втора цифра.

Пренареждане ще има и при ГЕРБ, чийто местен лидер Здравко Димитров е заменен от деветата в листата в Пловдив-област д-р Катя Попова от Първомай. Депутатското място при нея вероятно се дължи на ефекта 9/9, коментират от РИК. Тя е събрала близо 17% от преференциите на гласоподавателите в областта.

Деветото място от Стилиян Митев в листата на ГЕРБ в Добрич очевидно е помогнало да получи 1791 преференции, което е почти 7.7% от гласувалите за партията на Борисов, която беше №9.

При очаквани два мандата за ГЕРБ в областта, бившия шеф на Областна дирекция "Земеделие" Митев влиза в НС заедно с водача на листата Румен Иванов и измества измества общинския председател на ГЕРБ за град Добрич Живко Мартинов.


В партията на Бойко Борисов кандидати на девето място в три района - Стара Загора, Сливен и Благоевград, събират над 7% подкрепа и се преместват на предни позиции.

В листата на ДПС във Варна 18-ият кандидат Алеко Атанасов, чийто номер съвпада с този на партията в бюлетината, е събрал 1454 преференциални гласа. Така той става втори и измества Ерджан Себайтин, но не е сигурно дали ще попадне в НС, тъй като ДПС най-вероятно ще има само един народен представител от Варна и това ще е водачът на листата.

Учителката по биология Ана Баракова пък измества втория в листата на Коалиция "България без цензура” в Пловдив благодарение на преференциалния вот. Баракова е на 13-то място в листата на ББЦ за Пловдив град, но е събрала достатъчно гласове, за да се нареди на второ място. Така, ако Николай Бареков предпочете да влезе в парламента от Варна, тя ще стане депутат.

Все още не е ясно точното разпределение на шестте депутатски места от областта между осемте политически сили, влизащи в Народното събрание, но на този етап може да се прогнозира, че други размествания в следствие на използването на преференции няма да настъпят.


От ЦИК съобщиха още, че в експерименталното машинно гласуване са участвали 41 317 избиратели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bobyhranov
    #8

    Естествено, който няма мозък в главата и не може да мисли ще е шашнат от преференцията. Шашнати са и политиците защото не е "по тяхната свирка", което е добре. Лошото е, че отсега макар и плахо се чуват гласчета за отмяната на това право.

  2. Илия Илиев
    #7

    Как така хората не са подготвени ? Ами как без подготовка решават за коя партия да гласуват тогава ? Защо след като за по-старите е трудно, Патриотичния фронт няма преференции 24/24 а повечето им избиратели са възрастни ? Има 22/22 БСП, 18/18 ДПС , 9/9 ГЕРБ ? Същите имат и най много недействителни с отбелязано кръгче вместо квадратче . Логиката казва само едно - КУПЕНИ ГЛАСОВЕ НА НЕГРАМОТНИ ХОРА .И ,ако премахнем тези купени гласове то първите три партии биха имали много по-малък резултат и много по-малко основание да твърдят , че такава е волята на народа .

  3. Коментарът е изтрит в 00:47 на 20 октомври 2014 от автора.
    #6
  4. Майк
    #5

    Много по-добре би било, наред с всяка преференция да има и "антипреференция", с което да можем да поставяме знак "минус" за този, когото НЕ ЖЕЛАЕМ.

  5. Lidia Ruseva
    #4

    Шашнаха хората с тия преференции.

  6. Дедо Пене
    #3

    Хората се объркват, особено по-възрастните.

  7. Катерина Енчева
    #2

    Народа не е достатъчно информиран.

  8. Mqlko Milkov
    #1

    Много интересно ще се меши скарата!​

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.