Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прагматикът, еднакво приемлив и за десни, и за леви правителства

68 коментара
Пламен Орешарски, Сн: БГНЕС

Пламен Орешарски е интересна фигура в нашия публичен живот. Прагматик с точен език и спокойно излъчване, той заема два пъти ключови позиции в две правителства - заместник-финансов министър в дясноцентристкото на Иван Костов и финансов министър в лявоцентристкото на Сергей Станишев. Сега се очертава да бъде отново в лявоцентристки кабинет, но този път той ще го оглави.

Същевременно Орешарски се опази да заема ясно изразени политически позиции с две изключения. Първото - когато през 2002-2003 г. бе зам.-председател на НИС на СДС с лидер на партията Надежда Михайлова (днешна Нейнски), за кратко бе номиниран за кмет на София от синята партия и бързо развенчан от ръководството ѝ като "свързан с олигархичния кръг на бизнесмена Васил Божков“.

Вторият път е сега - когато активно се включи в предизборната кампания на БСП и бе видян на многобройните партийни прояви на партията под червените ѝ флагове редом до социалиста Сергей Станишев, който лично го номинира за бъдещ премиер още преди два месеца.

Пламен Орешарски е роден на 21 февруари 1960 г. в град Бобов дол. През 1985 г. завършва Висшия икономически институт "Карл Маркс" (днешния УНСС) специалност "Финанси и кредит" с магистърска степен. През 1992 г. защитава докторска степен по инвестиции и инвестиционен анализ. По това време изкарва и допълнителна квалификация по банково управление в САЩ и емитиране на държавни ценни книжа към банка National Savings and Investments, Великобритания.

От 1992 до 1993 г. Пламен Орешарски преподава в УНСС като заместник-ръководител на катедра "Финанси”. От 2001 до 2005 е заместник-ректор на УНСС и едновременно преподавател по финансово управление, инвестиции, инвестиционен анализ. Същевременно води лекции и в Новия български университет.

От 1993 г. започва кариерата му в държавните финансови структури на страната. В периода 1993-1997 г. оглавява управление "Държавно съкровище и дълг“ в Министерството на финансите.

Под негово ръководство е поставено и началото на отпечатването на бандероли, като технически е осигурен цялостният процес на производство им. Пламен Орешарски е инициатор на концепцията за създаване на "държавно съкровище", която е реализирана в следващите години. Част от функциите на ръководената от него дирекция са свързани с цялостния надзор и регулации на небанковия финансов сектор.

Отговорност на подчиненото му звено е и цялостният разрешителен режим за отпечатване на ценни книжа в България, в т. ч. акциите, включително уредбата на акционерните дружества в България.

Кариерата му във висшите етажи на изпълнителната власт е поставена през 1997 г., когато влиза като зам.-министър на финансите с ресор държавен дълг и финансови пазари в правителството на Иван Костов. Орешарски изкарва целия мандат на второто дясноцентристко правителство на страната през целия ѝ преход до днес.

Под негово ръководство се обединяват дейностите по управление на вътрешния и външния дълг. Създава се единно звено по управление на държавните дългове. За целта е изграден цялостен регистър на държавния дълг.

Той е автор на първата публично обявена стратегия за управление на дълга, както и на концепцията за създаване за специален закон за държавния дълг.

По същото време ръководи преговорите за уреждането на дълговите взаимоотношения с Испания, Италия, Полша, Германия, Австрия и Холандия, като всички подписани споразумения предвиждат редукции, разсрочване и благоприятни условия на изплащане на дълговете, наследени от периода преди старта на структурните реформи в страната.

Орешарски е участник в екипа, който изготвя въвеждането на валутния борд в България.

След идването на НДСВ на власт Орешарски се връща като преподавател в УНСС. По това време е неуспешната му политическа кариера в СДС. Орешарски е един от най-силните критици на сделката на екипа на тогавашния министър на финансите Милен Велчев с външния дълг.

От 17 август 2005 г. е министър на финансите в правителството на тройната коалиция като непартиен представител. Участието на НДСВ във властта го кара да преустанови публичните критики към сделката на Велчев, но не го превръща в неин защитник.

Разработената от Орешарски данъчна политика не може да бъде определена като лява - тя е в интерес на конкурентоспособността на реалната икономика и в подкрепа на фискалната сигурност.

През 2007 г. е въведен плоският данък, който, както Орешарски тактично даде да се разбере, ще бъде запазен, въпреки призивите на БСП за отмяната му.

По времето на Орешарски като финансов министър е направена реформа в приходната администрация и е създадена Националната агенция за приходите.

Признание за успеха на приходната реформа е независимото изследване на Световната банка от 2007 г. където България е на 10-то място сред държавите топ-реформатори. Като министър на финансите на нова страна членка на ЕС под негово ръководство са разработени и одобрени от ЕК важните стратегически документи на страната – Националната програма за реформи и конвергентните програми.

По време на мандата на 41-ото НС е депутат от левицата от т. нар. гражданска квота, какъвто е и в момента в 42-то НС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

68 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #68
  2. Анонимен
    #67

    Прочетете № 41 u 66 . Има какво още да добавя, но този народ се вълнува само от недоказани компромати.

  3. Анонимен
    #66

    До 60. Не само аз предпочитам ББ, а още над един милион българи го предпочитат. А заглавието е тъпо и лъжливо.Как ще го предпочитат десни? Кои са тези десни? Да, навремето беше зам.министър при Костов, но от СДС го изритаха най-позорно за връзките му с олигархията и се отказаха от кандидатурата му за кмет на София.То бива лъжи бива.... р

  4. Анонимен
    #65

    ХАМЕЛЕОН, ЛЮЛЯН ОТ МЕДИИТЕ, ИДЕАЛЕН ЗА ТЪПИЯ МАТРЯЛ. ЗАЩО НИКОЙ НЕ ОБСЪЖДА АРОГАНТНОСТТА МУ С УЧИТЕЛИТЕ. МНОГО Е "НЕПОПУЛЯРЕН" ТОЯ, ДОБРЕ ЩЕ Е ДА НЕ Е ДОПУСКАН ДО ВЛАСТТА

  5. Анонимен
    #64

    планът ошашарски ще е на лешников, бадемов и шамфъстъков.

  6. Анонимен
    #63

    Обикновен ренегат.

  7. Анонимен
    #62

    Той е! Опустошарски е приемлив за всички опустошарски партии. Желан! Не само приемлив. "Прагматикът, еднакво приемлив и за десни, и за леви правителства"

  8. Анонимен
    #61

    Един забравен рефрен на забравеното Меги: "Да на нормалността!"

  9. Анонимен
    #60

    Към всички, които критикуват Орешарски: разбира се, има ннедостатъци, но нима предпочитате ББ ?

  10. Анонимен
    #59


    BIG AL ::)))))
    Изглежда тук , все още има НЕразбрали, какво значи "план" на комунистите - и преди , и сега .. Имаше планове- за построяване на комунизЪма - до 1980 година ..И "непрекъснат" план - за все по- пълното задоволяване на растящите потребности на населението . .И така - петилетки, докато си отидат ДВЕ поколения българи ./. Имаше и тошова "СТАТИСТИКА"- тук някои непрекъснато я цитират :)) В тази статистика - супер секретна държавна ТАЙНА беше - КОЛКО ни е външния дълг и за КАКВО се харчат

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.