Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителствата на Македония и България одобриха проектодоговора за добросъседство

Скопие измести подписването с ден по-рано, защото "Илинден е национален празник"

15 коментара
Правителствата на Македония и България одобриха проектодоговора за добросъседство

Правителствата на България и Македония одобриха в сряда проектодоговора за добросъседство между двете страни. Очакваше се той да бъде подписан от двамата министър-председатели Бойко Борисов и Зоран Заев на 2 август, когато и те заедно да почетат Илинденското въстание. Скопие обаче изненадващо изтегли датата с един ден по-рано, като македонският премиер Зоран Заев обясни, че корекцията се налага заради това, че Илинден е национален празник.

Засега няма информация дали промяната е съгласувана с българската страна. Планът беше подписването да е символ на новия курс на взаимно уважение и почитане на общата история.

Проектодоговорът вече беше представен в парламентите на двете страни и приветстван от Европейския съюз, но срещу подписването му все още има силна съпротива от страна на македонската опозиция, която твърди, че той дава повече права на българите.

Подобни аргументи в България използваха и среди в БСП, но след това като че ли партията смекчи позицията си.

София и Скопие избягват коментари по темата, за да не предизвикат напрежение и нови провокации спрямо договора, който трябва да изчисти спорните въпроси между двете страни, за да може югоизападната ни съседка да се придвижи към НАТО и ЕС.

Досега съдържанието на проектодоговора не беше публично, но в сряда македонското правителство публикува пълния му текст. 

Борисов очаква мерки срещу антибългарската пропаганда

Премиерът Бойко Борисов в сряда представил договора пред министрите и заявил, че очаква след като той бъде подписан "да се предприемат реални действия от страна на властите в Република Македония за прекратяване на антибългарската пропаганда, езика на омразата и отказ от претенции към Република България", стана ясно от стенограмата на правителственото заседание.

По думите му с използването на термина "общата ни история“ в договора казваме, че историята ни обединява, а не ни разединява".

"Тази заедничка, както те наричат, история, можем да празнуваме празници заедно, да се радваме заедно, а не непрекъснато тази тежка конфронтация, която върви и досега, на практика не е от полза за никого. И ако на везните поставим Република Македония в НАТО или Република Македония с тежките политически конфликти години наред да няма правителство, аз мисля, че нашият български интерес е да подкрепим един такъв договор", казва Борисов.

Той посочва, че влизането на Македония в НАТО е "може би едно от най-добрите неща, които гарантират и сигурността на българо-македонската граница", но припомня, че Скопие трябва да реши и спора си с Гърция за името на страната.

Премиерът съобщава, че коалиционните партньори на ГЕРБ са запознати с текста на договра и са дали положително становище.

"Действително най-лесно е да не се подпише и да се отложи във времето така, както няколко правителства досега са действали", добавя Борисов.

Според него посещението на Зоран Заев в София миналия месец и "изразената позиция към общата история е първа крачка в стремежа за изграждане на нов дух в отношенията със съседите".

По думите му с подписването на договора ще бъде отворена нова страница в отношенията между двете страни и "ще се установят отношения на сърдечни приятелства".

Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева, която е на посещение в Тирана, посочи от своя страна, че договорът е в интерес и на двете страни.

"България има интерес всичките ѝ съседи да бъдат в ЕС, да са с развити демокрации, да не бъдат затворени и изолирани и преди всичко да не бъдат антибългарски“, допълни тя.

На заседанието си в сряда правителството одобри и изграждане на железопътна връзка с Македония. Планът е до 2017 година да бъде достроено трасето между София - Перник - Радомир – и македонска граница. Македония пък се ангажира да изгради жп направлението Крива паланка - Деве баир - българска граница до края на 2025 г.

Освен това ще се проучи и възможността за газова връзка между двете страни. Съвместна работна група ще трябва да подготви предварително технико-икономическо проучване за проекта.

Заев: Миналото и историята стават основа за бъдещето ни

Македонският премиер Зоран Заев от своя страна коментира, че договорът "представлява нов дух на новото поколение политици, които изграждат мостове, а не събарят".

"Моето правителство и аз лично искам партньорство и приятелство. Този договор доказва, че от другата страна имаме приятел, който иска да вървим напред. Договорът ще бъде публикуван на уеб странициа на правителството и всеки ще може да го прочете и да се запознае с него", посочи Заев.

По думите му този договор ще тласне двустранните отношения напред и ще даде възможност за реализацията на коридор №8.

"Той дава европейска перспектива за младите. Заедно заставаме срещу езика на омразата, пропагандата, враждебността и недборонамерената пропаганда", каза Заев, цитиран от БГНЕС.

По думите му миналото и историята стават основа за бъдещето ни.

"За Република Македония е много важно, че България безусловно подкрепя членството на Македония в НАТО и ЕС. Тя ще сподели своя опит по европейския си път. Успехът на този договор е успех на много правителства и политици през последните 10 години", посочи Заев.

Вашингтон: Много позитивна стъпка за Балканите

В сряда проектодоговорът бе обсъден на среща между премиера Бойко Борисов и американския посланик у нас Ерик Рубин. По думите на дипломата подписването на договора би било "много позитивна стъпка напред за Балканите"

"Силно подкрепяме усилията на българското и македонското правителство да подпишат договора, също така подкрепяме напредъка на България и Гърция да изпълнят интерконекторния проект, който е много важна част от енергийната диверсификация в Европа", отбеляза американският посланик.

Подкрепяме и визията за фокус върху Балканите по време на българското председателство, за което България може да изиграе съществена роля, добави посланик Рубин.

Георге Иванов иска договорът да е публичен

Часове преди да одобри договора за добросъседство кабинетът в Скопие бе призован от македонския президент Георге Иванов да обяви текста преди подписването му.

Според Иванов липсата на прозрачност предизвиква негативни коментари и загриженост в обществото, която трябва да се преодолее чрез публикуване на текста преди подписването на документа.

Премиерът Зоран Заев обаче вече припомни, че няма подобно задължение. 

След решението на правителството в сряда от ВМРО - ДПМНЕ на бившия премиер Никола Груевски за пореден път се обявиха срещу договора.

"Той ще отвори стари исторически рани, ще донесе болка на много семейства, чиито предци са били жертви и са се борили за автономия, самобитност и самостоятелност на Македония, за културна и историческа обособеност на македонския народ", заяви депутатът Илия Димовски.

Според опозицията споразумението ще дава ясна и законна основа България да спре пътя на Македония към ЕС на всяка следваща стъпка, да спира отварянето или затварянето на глави от евентуалните преговори за членство в Европейския съюз. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #15

    мдааа - смел опит на сегашните бОйкофци да наподобят инициативността и оправната балканска политика на Костов ;-) ... ама то само с преписване не става, бре... - ще трябва още да се поучите... Но! - щом е за общото българско добро, действайте с акъл на заем от бате Ваньо :-)))

  2. АлександърНиколов
    #14
  3. Коментарът е изтрит в 10:42 на 28 юли 2017 от автора.
    #13
  4. boriana
    #12

    Пълно мълчание от лагера на кресливите разбо.йници националистите. Пуста власт за една идея не се дава.

  5. boriana
    #11

    Няма да има трайни добросъседски връзки с Македония докато: БЪЛГАРИЯ не признае че в течение на 80 години в Македония се е формирал народ с македонско етносъзнание и днес имат право да се наричат македонци. МАКЕДОНИЯ не признае че този народ преди да формира такова етносъзнание е имал българско етносъзнание и се е наричал български. Нека и ние и те намерим причината в себе си и другия за тази промяна. Тя безспорно е загуба за България и успех за Македония, но е реалността такава каквато е.

  6. Филка Русофилка
    #10
  7. Pilgrim
    #9

    Щом т.н. подписване ще бъде на 1 вместо 2 и то по желание на Заев защото 2 е бил ТЕХЕН нац празник работата скърца и замирисва.Макар и социалист, а те са уж интернационалисти, при него първо е ходил някой друг м-р Йи, а оригиналният договор е превод от англоамерикански, а пък ако има и "превод" на македонски диалект пак българските "държавници" не стават и за йух.

  8. АлександърНиколов
    #8

    Редно би било ако сме народ с достойнство и самоуважение преди да им подадем ръката за Европа комунистите на Заев поне да ни се извинят официално за 20,000 брутално убити от неговата партия български патриоти, които Трайчо Костов им изпрати на 20 декември 1944, както и за над 40,000 български патриоти безследно изчезнали и убити по лагерите в последствие от Титовата УДБАшка банда.

  9. АлександърНиколов
    #7
  10. Филка Русофилка
    #6

    Не стана ясно, дали Бойко Борисов и американският посланик Ерик Рубин са обсъдили „засекретената“ от червените масмедии декларация на Атлантическия съвет: „Постоянна база на НАТО в България - надежден щит срещу агресори“ http://www.faktor.bg/bg/articles/novini/balgariya/atanticheskiya-savet-postoyanna-baza-na-nato-v-balgariya-nadezhden-shtit-sreshtu-agresori

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.