Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България няма да има независима прокуратура за корупцията по върховете на властта

Управляващите обърнаха гръб на успешните модели в Румъния и балтийските държави

30 коментара
България няма да има независима прокуратура за корупцията по върховете на властта

Заради натиска на ГЕРБ и на главния прокурор правителството се отказва от създаването на независима прокуратура за борба с корупцията по върховете на властта по румънски модел, научи в петък Mediapool от свои източници. Официалното оправдание е, че няма парламентарна подкрепа за прокарване на радикална промяна в конституцията, която да направи тази прокуратура възможна. На практика обаче при налична политическа воля  въпросът можеше да бъде решен само с малки промени в Закона за съдебната власт.

Независимата антикорупционна прокуратурата в Румъния функционира от 2007 година и доведе до изключително добри резултати в страната, която имаше сходни на българските проблеми с корупцията по високите етажи на властта. Сега бившите министри в затвора в Румъния могат да си направят собствено правителство зад решетките, а в България няма нито един осъден.

Идеята за румънския модел бе правосъдното министерство и се ползваше с подкрепата на представители от МВР. Те настояваха България директно да заеме румънския пример и да го приложи. Това означаваше да се създаде екип от поне 50 добре платени и високообразовани обвинители, които да се обособят в отделно звено извън контрола на главния прокурор.

Предложението за шеф на това звено трябваше да се прави само от правосъдния министър, изборът му трябваше да се извършва от Висшия съдебен съвет. Този човек трябваше да получи статут на обособен заместник-главен прокурор, но без да е подчинен на главния прокурор или на правосъдния министър. За осъществяването на тази идея нямаше да има нужда от промяна в конституцията, защото и сега правосъдният министър може да прави кадрови предложения, а ВСС да ги приема.

Това щеше да е огромен удар по властовите правомощия на сегашната прокуратура, която щеше да бъде лишена от почти всички медийни дела. На свой ред в ГЕРБ също има за какво да се страхуват от подобно звено, защото то много лесно може да излезе от всякакъв политически контрол. Управляващите са се обявили и против идеите на МВР за създаване на независимо полицейско разследващо звено, което да не е под пряк политически контрол. Подобни звена работят успешно в Литва и Латвия, но в България явно нямат бъдеще.

За сметка на всичко това Министерският съвет даде в петък зелена светлина за създаване на огромно антикорупционно звено, което пак трябва да е пряко подчинено на главния прокурор. По предложение на вицепремиера Меглена Кунева бе приет доклад, озаглавен "Стратегически насоки за борба с корупцията".

Той е разработен от междуведомствената работна група за изработване на стратегията за борбата с корупцията по високите етажи на властта. Неин ръководител е заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев.

Много повече спецове

Новото антикорупционно разследващо звено разчита да смаже корупцията с щат. В него ще работят поне 200 спецслужители от държавното обвинение, следствието, полицията и данъчните. Те ще бъдат разпределени на постоянни екипи и ще имат единственото задължение да разследват корупцията по високите етажи на властта. Правомощията на звеното ще бъдат ограничени до разследване на онези 6000 високопоставени чиновници, които подават декларации за своето имущество до Сметната палата.

България играе играта със спецзвената в рамките на сегашната прокуратура от началото на миналото десетилетие. Резултатът от борбата с корупцията е нулев. Сега властите се надяват, че ако се увеличи броят на спецпрокурорите, но пак без да им се дава повече независимост, резултат ще има. Сегашното спецзвено за борба с високата корупция в прокуратурата се състои от трима прокурори и трима следователи, които се подпомагат от 30 служители на ГДБОП.

Новата борба с икономическите зависимости

Отделно управляващите смятат да дадат ход на създаването и на втора антикорупционна структура, която да обедини Комисията за разкриване на конфликта на интереси и БОРКОР. Тя няма да има функции по разкриването на престъпления, а ще търси икономическите зависимости на властта и необяснимите доходи на политиците. Източници на Mediapool разкриха, че специално за това звено ще бъде писан нов закон.

Звеното ще трябва да получи право да разкрива банкови тайни, да търси за компрометиращи икономически зависимости в офшорни зони, както и да изпълнява сегашните функции на комисията за конфликта на интереси. Този орган ще трябва да получи право да отстранява високопоставени политици, включително министър-председателя и народни представители. Решенията му ще подлежат на съдебен контрол.

"Нашият фокус ще бъде сериозното преустройство на институционалната и законовата рамка за предотвратяване на конфликта на интереси по административен път и превенцията на корупцията с административни мерки", каза министърът на правосъдието Христо Иванов след заседанието на Министерския съвет, но без да влезе в подробности.

По думите му инструментите са два - превенция на конфликта на интереси и внимателното изследване на имуществото на лицата по високите етажи на властта. "Предстои да се вземат политически решения точно как ще се институционализира тази инфраструктура,препоръката на ЕК е за единен орган", обясни той. Извън това Христо Иванов отхвърли като "абсурдни" писанията на вестник "24 часа", че правителсвото си е заложило като официална цел да вкара "20-30 високопоставени' политици в затвора.

Другите мерки

Третата антикорупционна мярка засяга сегашната структура на инспекторатите в държавната администрация. Има идея контролът върху тези инспекторати да бъде иззет от ръцете на ресорните министри и да бъде даден на специализирана междуведомствена комисия.

Отделно властите смятат все пак да реализират идеята от стратегията за съдебна реформа за създаването на звено "Интегритет" към Етичната комисия на Висшия съдебен съвет. То ще бъде съставено от магистрати, които не са членове на ВСС. Целта е те да бъдат независими от конюктурата в кадровия орган на съдебната власт. Тези магистрати ще са призвани да проверяват своите колеги за нарушения на кодекса за етично поведение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радко Колев
    #30

    Ще стане така, че корумпирани ще се борят с корупцията, така че резултатите ще са нулеви.

  2. Milev
    #29

    Пълно разочарование. От Герб са ясни, няма какво да правят с тях от РБ, Г-н Кънев, стига напразни надежди!

  3. Мата Хари
    #28

    Да не са луди сами да си подпишат присъдата.

  4. Boriana Boneva
    #27

    изрийте всички комисии Боркори и пр. измислени борци с/, корупцията. Просто ги махнете. Отдавна са се превърнали в лежачи и отчетници на фиктивна дейност. Създайте нещо ново, силно и от решителни хора. И ако не се получи- кажете "М,атриалът ни е такъв".

  5. Boriana Boneva
    #26

    Това означаваше да се създаде екип от поне 50 добре платени и високообразовани обвинители, които да се обособят в отделно звено извън контрола на главния прокурор.
    Предложението за шеф на това звено трябваше да се прави само от правосъдния министър, изборът му трябваше да се извършва от Висшия съдебен съвет. Този човек трябваше да получи статут на обособен заместник-главен прокурор, но без да е подчинен на главния прокурор или на правосъдния министър.

    Добре де ако е толкова лесно защо не се направи.

  6. Десен бесен
    #25

    Случва се това, което много десни избиратели знаеха, че ще се случи. Замитане на съдебната реформа под килима и имитиране на промени в съдебната система. Някои наивници ги слушам да говорят за "новият Борисов", който се скрил от медиите. Как няма да се крие когато знае, че ще трябва да отговаря на неудобни въпроси, които през първия му мандат никой не си е помислял да ги зададе?

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #24
  8. Quo
    #23
  9. [email protected]
    #22
  10. Quo
    #21

    ДО 19 Естествено, че в Италия има мафия. И в много други цивилизовани страни има остатъци. В България не просто има мафия ами мафията има България. Въпросът е в България да се предприемат мерки съизмерими с италианските от 60-те.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.