Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството не оценява добре рисковете за икономиката

Стратегическото планиране е по-скоро формално, а се струпват големи дългови плащания, смята Фискалният съвет към парламента

7 коментара
Снимка: БГНЕС

Фискалният съвет към Народното събрание предупреди правителството, че не оценява достатъчно добре дългосрочните и средносрочните рискове пред българската икономика, стратегическото му планиране е по-скоро формално и има опасност след шест години България да изпадне в дългова спирала. Това заявиха членовете на създадения в края на 2015 г. орган, за да следи бюджета и макроикономическите прогнози с цел поддържане на устойчиви публичните финанси. Те представиха пред журналисти във вторник заключенията си от работата си досега.

Съветът критикува финансовото министерство, че в пролетната макроикономическа прогноза на правителството, която като цяло е реалистична, няма информация за използваните при изготвянето на очакванията различни сценарии и оценка на рисковете.

В краткосрочен план, според Фискалния съвет, не се наблюдават значителни рискове за фискалната стабилност в страната. Въпреки това някои променливи - като дефицит, промените в дела на краткосрочния дълг, делът на чистите инвестиции, може да доведат до известни предизвикателства в дългосрочен план, посочват от съвета.

Според неговите членове, особено ниското ниво на националните частни инвестиции поставя под съмнение капацитета за растеж на потенциалния БВП по отношение на капитала и общата факторна производителност в средносрочен план.

Очакванията на съвета са растежът за 2016 г. да варира между 1.8-2.5 процента. Анализите показват, че нивото на инвестициите /съвкупните инвестиции към БВП/ в България е под нивото от 1996 г., заяви Любомир Дацов, член на съвета.

Според експертите не са достатъчно усилията за подобряване на тежестта върху малкия и средния бизнес. България и Чехия продължават да са на първите две места по тежест върху малкия и средния бизнес. Това не е заради данъчното законодателство, а заради процедурите и свързаните с това разходи, обясни Дацов.

Най-същественото предизвикателство от гледна точка на макроикономиката е по-ниският растеж на потенциала на труда във всяко измерение, заяви той.

Друг посочен проблем е липсата на регламентация и стратегически подход при управлението на капиталовото бюджетиране. Предвиденото намаление на разходите за отбрана, здравеопазване, образование изглеждат нереалистични на фона на заявените политически намерения и спрямо реалното ниво на тези системи, смятат от съвета. Според неговите експерти описанието на бюджетните политики е формално и не носи съществена полза за предвидимостта и прозрачността на такъв вид документи.

От съвета предупредиха, че след шест години България ще се изправи пред големи дългови плащания. Нивото на държавния дълг е сравнително ниско, но остава въпросът как ще се погасяват задълженията в средносрочен план, коментира членът на съвета Юнал Тасим.

"В последните няколко години се промени съотношението на краткосрочния и дългосрочния държавен дълг. Малко отлагаме проблемите в следващото правителство" посочи Тасим.

Според него обаче при добро планиране на бюджета парите за погасяване на дълговете могат да бъдат осигурени без сътресения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #7

    9.Защо не са забелязали, че износът за извън ЕС ужким намалява, а събираемостта на приходите рязко се увеличава? Явно предишните години е имало голям фалшив износ с цел източване на бюджета - ДДС и т.н., който сега намалява – залавят го. Надплановите приходи са по-големи от планирания дефицит. Фискалният резер е нарастнал с повече от взетите досега нови заеми, за които толкова се врякаше преди още да са взети и все още не за взети. Общо взето ала бала приказки. Не виждам на снимката баш десните икономисти и финансисти.

  2. Филка Русофилка
    #6

    5.Нивото на инвестициите към БВП е под нивото от 1996. Така е, трябва да е по-високо. Но и при други по света е по-ниско отпреди. Сегашният ни БВП е 5 пъти по-голям от 1996 г. Не случайно НСИ го е скрил. 6.Нивото на националните частни инвестиции било ниско. Така е, но ползват и структурните фондове. 7.Растежът на БВП за 2016 щял да е 1,8-2,5%. Защо, досега е 3%? 8. Предвидено било намаление на разходите за отбрана, здравеопазване и т.н. Дрън-дрън. Нормални тарикатлъци на финансовия министър, за да му останат резерви. Накрая ще са по-големи. Само за армията ще има 3,5 млрд. „надпланови”.

  3. Филка Русофилка
    #5

    1.Правителствената макроиконом. прогноза била реалистична, ама нямало кофти сценарии. 2. Сега нямало дългова криза, ама след 6 години можело да има. 3.Сега нямало рискове за фискалната стабилност, ама дългосрочно можело да има предизвикателства. 4.”Чистите” (вероятно нетните) инвестиции били малки. Който е решил да репатрира печалбата си, явно е нямал намерение да инвестира сега. Важни са брутните входящи инвестиции, те дават развитието. ПЧИ сега са най-големи от последните 5 години. За разлика от нас, най-големите световни икономики са нетни износители на капитали. Досега да бяха фалирали.

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #4
  5. Правителството има тежка основна грижа-усвояването, усвояването и пак усовяването. На обществените поръчки и € фондовете. От "правилните" фирми. НАд 30% ГЕРБ, и 30% за корпорацията ДеПеСе. Другото не е толкова важно! Демокрация е! Такива си ги избрахМе(включвам и себе си, защото гласувах за РъБ, които още имат доста министри в ТОВА правителство-икономика, здраве, външни работи, армия, корупция(борба де :D)oбразование ;) ! А тези, за които гласувах имат важната задача да се противопоставят на плъзгането на България към Русия. Всичко друго не е толкова важно. Някаква си там борба с корупцията или икономика, каквато всъщност НЯМАМЕ!

  6. ARROGANT
    #2

    След шест години аз няма да съм вече премиер. Още малко да понапълня кошницата и си "бия камшика". Да му мислят тия дето ще са след мен.

  7. Калико Джо
    #1

    Какво планиране за бъдещето бе, всеки гледа да се налапа докато лъжицата е още в ръцете му, а след 2 -3 години и днешните партии в парламента може да ги няма въобще та да мислят сега за бъдещите финанси на България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.