Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството сложи розови очила за състоянието на армията

Въоръжените ни сили вече могат да изпълняват задачите си въпреки кадровия колапс и остарялата техника

5 коментара
Правителството сложи розови очила за състоянието на армията

Правителството одобри доклада за състоянието на отбраната и за миналата година, след като го редактира и извади от него констатацията на служебния кабинет, че въоръжените ни сили вече само "частично" са в състояние да изпълнява задачите си по гарантиране на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната.

Военният министър Красимир Каракачанов не прие оценката, въпреки тежкото състояние на армията, и поиска документът да бъде изтеглен. Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев обаче се съгласи с тежките констатации и го определи като "безпристрастен".

Новият доклад вече е в далеч по-цветни краски и акцентира върху проведените учения, участието на военни в мисии за преодоляване на щетите от бедствия и в охраната на границата.

От Министерския съвет изрично посочват, че "основният извод" от него е, че "българските въоръжени сили са в състояние да изпълняват задачите си по мисиите, произтичащи от конституционните задължения по гарантиране на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС".

В документа все пак е отбелязано, че това продължава да се осъществява с редица затруднения, свързани със системния финансов недостиг, нарастващия некомплект от личен състав и лошото състояние на остарялото въоръжение и бойна техника.

По тази причина някои задачи се изпълняват с ограничения, посочват от МС.

Основните констатирани проблеми са свързани с липсата на достатъчно военни. Вече 20% или около 6000 от длъжностите са незаети, признава правителството. За две години недокомплектът е нараснал двойно.

Затова в доклада се предлага в бюджета за следващата година да бъдат предвидени политики за най-сериозните проблеми на въоръжените сили. За пореден път се заявява искането бюджетът за отбрана да достигне 2% от БВП до 2024 г., в съответствие с решенията от срещата на върха на НАТО в Уелс.

"Предвиждат се също комплексни мерки, свързани както с реализирането на политика за устойчиво кариерно развитие на хората в отбраната и търсенето на възможности за повишаване на възнагражденията на военнослужещите, така и с повишаването на тяхното социално положение и издигането на престижа на военната професия", посочват още от Министерския съвет.

Военният министър периодично повдига темата за вдигането на заплатите на военните, за да се преодолее кадровият колапс, но засега не среща разбиране от финансовия министър Владислав Горанов.

Публична тайна е, че част от поделенията съществуват само на хартия, а военните открито се оплакват, че заради недостига на хора вече рискуват живота си при изпълнение на задълженията си.

През последната година бяха обявени конкурси за войници, но от Щаба на отбраната неофициално признаха, че срещат сериозни трудности да намерят качествени кандидати.

Това обаче не е единственият проблем в сектора. Техниката и въоръжението е остаряло, а модернизационните проекти продължават да боксуват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #5

    А ние сме си сложили черни очила, та не виждаме как през последните десетина години властта у нас е узурпирана от най-долнопробни ченгета (в конкретния случай и потомствени) и бездънни лапачи.

  2. Александър Борисов
    #4

    Последното изречение от публикуваната статия,показва най-добре,какво е истинското дередже на армията и фалшивият доклад,че всичко било наред.

  3. Правителството се състои главно от бивши агенти и ченгета. Те нямат никакъв интерес армията, да е силна. Не им дреме нито за суверенитета, нито за независимостта и териториалната цялост на страната. На 100 000 души у нас се падат по 398 ченгета. За сравнение в Унгария на 100 000 души има само 88, а в САЩ 262-ма полицаи. Стараят се, военните да не могат да бъдят последният потенциален коректив на заграбилите властта, както е в повечето държави по света.

  4. Борислав Дичев
    #2

    Сега българският данъкоплатец е още повече в правото си да запита: Къде отиват средствата от бюджета, заделяни всяка година за Министерството на отбраната /повече от 1 милиард ежегодно/, щом като вече 30 години при такова наливане на пари, основният тъжен извод виси със страшна сила - защо българската армия продължава да ползва остаряло съветско въоръжение и похарчените милиарди, съгласно един официален доклад, не са повишили ни на йота боеспособността на въоръженити ни сили?! Отговорете, г-н

  5. Десен бесен
    #1

    Иване, Иванееее... Реалността е като идващ влак, който, ако не го видиш ще те блъсне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.