Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правосъдният министър поиска децентрализация на прокуратурата

7 коментара
Екатерина Захариева, снимка БГНЕС

Има възможност да се направи вътрешна реорганизация, с която да се дадат повече възможности на редовите прокурори да вземат самостоятелни решения и да се засили личната им отговорност по делата. Това поиска в петък правосъдният министър Екатерина Захариева пред БНТ. Тя говори по-подробно и за предстоящия независим анализ на държавното обвинение, който ще бъде извършен от експертите на Европейската комисия.

"Това ще е анализ на ефективността, за възможностите за (оказване на) вътрешни и външни влияния (върху прокуратурата) - политически и икономически. Анализ на възможностите за вмешателство върху прокуратурата като цяло и върху съответния прокурор. Сравнителен анализ с други прокуратури. Преглед на ефикасността по обществено значимите дела. Това не е спецнадзор (върху прокуратурата), но е експертиза, която България поиска, което бе приветствано от Европейската комисия", разказа Захариева.

В отговор на въпрос дали прокуратурата е най-слабото звено в съдебната система, тя обясни, че слабите звена са много и прокуратурата не е изключение.

"Най-големите критики на ЕК наистина бяха по отношение на липсата на видими резултати в борбата с корупцията, това е едно от звената (прокуратурата), което със сигурност трябва да подобри работата си доста сериозно. Не трябва да забравяме, че трябва да подобрим сериозно и капацитета на разследващите органи. Може да направим брилянтна прокуратура, но ако не поправим и разследващите звена, няма да постигнем видими резултати", каза правосъдният министър.

Тя обясни, че България иска от Европейската комисия да ни каже защо има "доста" оправдателни присъда по обществено значимите дела.

"Тези анализи трябва да бъдат направени в прокуратурата сериозно, но ние трябва да видим какво куца и в разследващата полиция, и в службите", коментира Захариева. Тя допълни, че ЕК очаква резултати от отговорните институции в България, а не само стратегически документи или формални промени в законодателството.

Главният прокурор Сотир Цацаров засега отхвърля възможността прокуратурата сама да прави "сериозен анализ" за резултатите от направените реформи в рамките на неговия мандат. Преди две седмици членове на ВСС предложиха Цацаров да подготви анализ на постигнатите резултати от Плана за действия на прокуратурата, приет през 2013 година в отговор на критиките от Брюксел. Главният прокурор се обяви против и мнозинството във ВСС отхвърли предложението.

Екатерина Захариева обясни, че българската прокуратура постига добри резултати в съдебната зала по делата, които остават извън общественото внимание. Тя допълни, че при борбата с организираната престъпност наистина има "доста добри резултати", но не така стоят нещата при борбата с корупцията.

"Няма невъзможни неща, стига да има желание и воля, всичко може да се изпълни. Не всичко е в ръцете на правителството", обясни тя.

В отговор на въпрос дали настигнем румънците някой ден, Захариева каза, че въпросът е по-скоро дали българите ще повярват, че съдебната система им носи справедливост.

"Трябва разследващите наистина да се вземат в ръце и да започнат да събират доказателства. За да се стигне до съд, трябва други институции да си свършат работата. Част от тях са в службите. Добре е, че хората се интересуват какво се случва със съдебната система. Тласъкът на гражданското общество ни зарежда още повече. Това с Румъния (съобщението на Жан-Клод Юнкер за възможното прекратяване на наблюдението върху Румъния) не би трябвало да ни изнервя, а да ни стегне и догодина и двата доклада да бъдат позитивни. Това не е състезание. Целта е да се изпълнят препоръките и хората да почувстват справедливост. Най-вече трябва да имаме присъди", каза Захариева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #7

    Много повече приказки бяха изприказвани за новата министърка отколкото тя самата приказва. Изглежда обаче, че тя копае в правилната посока. Все пак водата дълбае камъка не със сила, а с постоянство. Искрено се надявам Захариева да успее да направи повече отколкото уважаемия и предшественик.

  2. BLM
    #6

    "В отговор на въпрос дали прокуратурата е най-слабото звено в съдебната система, тя обясни, че слабите звена са много и прокуратурата не е изключение." Дрън-дрън ярина. От звената следсвие - прокуратура - съд колко са МНОГОТО слаби звена? А и въпросът е за НАЙ-слабото звено.

  3. Oanis
    #5

    Добре е след пълно европейско обследване на дейноста. Обследване на комплота КТБ и участието на прокуратурата в него.

  4. Венелин Велев
    #4

    Само прокуратурата остана за разцентроване в тази държавица...

  5. [email protected]
    #3
  6. Асенов
    #2

    Дайте да правим нещо, за да не стане нищо. А ако децентрализираме прокуратурата, няма ли да се получат във всички области по един Цацаров?

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Радан Кънев преди 3 часа · Ето това е проблемът. Че тичаме след доклади, а не след реални постижения. Големият проблем не е, че "Жан-Клод" ни е отделил от Румъния на думи и доклади. А че се отделяме драматично икономически. Румъния е номер 3 в ЕС по брой предприемачи и брой новооткрити предприятия на глава от населението. Първи и втори са Естония и Латвия. Това показва, че Източна Европа може. Може, когато прави административна реформа като балтийците, съдебна реформа като румънците. Реформите създават бизнес и работни места... В тази класация, България е номер ... 28. Така че трябва да гоним точно румънците в икономиката, а не Юнкер и Меркел по коридорите в Брюксел.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.