Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правосъдният министър с тежки въпроси към "тримата големи" на Темида

8 коментара
Христо Иванов, архивна снимка БГНЕС

Правосъдният министър Христо Иванов постави серия от тежки въпроси към "тримата големи" в съдебната система. В петък министърът и председателите на двете върховни съдилища, както и главният прокурор, влязоха в поредния си задочен спор. Повод за него дадоха "тримата големи", които отправиха призив към Христо Иванов да публикува "незабавно" проекта за промени в Закона за съдебната власт. Те му напомнят, че текстовете трябва да бъдат поставени на дебат във Висшия съдебен съвет и професионалната общност преди да бъдат приети от парламента.

Отговорът на Христо Иванов е доста рязък. Той на свой ред поставя на Сотир Цацаров, Лозан Панов и Георги Колев редица въпроси, свързани с последните скандали в съдебната система. Иванов пита за краха на делото "Костинброд", за отхвърлянето на кандидатурата на Нели Куцкова, за проблемите в Софийския градски съд и Варненския административен съд.

Наред с това той напомня на тримата, че няколко пъти вече е декларирал намерението си да постави на обсъждане проекта за промени в закона, но след като се избистри проекта за ремонт на конституцията. "Целта на този подход е не само осигуряването на съгласуваност на двата проекта за нормативна реформа от началото на тяхното обществено обсъждане, но и постигане в максимална степен на концептуално единство в предлаганата реорганизация на управлението на съдебната власт", се казва в отговора на министъра.

Той допълва, че дискусията върху съдебната реформа трябва да има единен фокус, а не да се използва за избирателно обсъждане и подмяна на дебата. Христо Иванов съобщава, че законопроектът ще бъде публикуван на 15 май. Това е ден, след като бъде публикуван проектът за промени в конституцията.

Министърът използва размяната на публични призиви, за да призове "тримата големи" да вземат отношение към редица тежки скандали в съдебната власт.

"Провалът на ВСС да излъчи административен ръководител на Софийския административен съд, като ВСС не просто за пореден път не успя да вземе прозрачно, мотивирано и обществено отговорно решение по важен въпрос, но и остави едно от най-важните съдилища в страната в безтегловност и засилващи се съмнения за нередности в управлението му. Какви са пътищата за излизане от тази ситуация?", пита министърът.

Той уточнява, че този казус е поредният, в който ВСС подхожда с пренебрежение към заявена позиция на съдии по въпроси, свързани с управлението на съда, в който работят. Преди ВСС да отхвърли без мотиви кандидатурата на съдия Нели Куцкова, над 70% от съдиите в Софийския апелативен съд се обявиха в нейна подкрепа.

"Как занапред ще можем да осигуряваме активното участие на съдиите в решенията, свързани с администриране на съдилищата и съдебната власт?", е другият въпрос на Христо Иванов, който напомня и пренебрегването на скандалите във Варненския административен съд.

"Наскоро пореден призив на съдии от СГС напомни, че все още сме твърде далеч от решаването на поставените от тях проблеми. Би ли било приемливо да се ограничим само с разчистване на проблемите занапред и с евентуални санкции за отделни нередности, без да има ясна отговорност за цялостния провал в управлението на СГС, без да бъде отговорено на съмненията за съществуване на корупционна схема и без отчетност от страна на институциите, които е трябвало да констатират тези нередности много по-рано?", пита министър Иванов.

Той настоява "тримата големи" да дадат своята оценка за дисциплинарната дейност на ВСС.

"Адекватно и навременно ли се предприемат дисциплинарни мерки и прави ли се това по начин, който да излъчи воля за носене на отговорност и нулева толерантност към злоупотреби или, напротив, усещането е за "замитане под килима", избягване от поставянето на сериозните проблеми и спасяване на отделни магистрати от отчетност?", пита министърът.

"Съответства ли всичко това на постоянно повтаряните ни институционални и международни ангажименти за борба с корупцията или, вместо това, има едно постоянно свличане към конспиративна и откровено враждебна реторика по отношение на държави, с които България е в приятелски отношения,  и техни представители, с които иначе и ВСС, а и част от "тримата големи", търсят тясно сътрудничество?", допълва въпроса Христо Иванов.

Той има предвид позицията на шефа на Етичната комисия във ВСС Ясен Тодоров, който посочи Фондация "Америка за България" като организация, която стои в основата на някаква завера срещу ВСС.

Министърът пита и за т. нар. афера "Костинброд". "Ще се намери ли адекватна форма на носене на съответната професионална и ръководна отговорност за този и множество други подобни случаи, които започваха по изключително шумен и повдигащ въпроси за политическата неутралност на обвинението начин и завършиха безславно в съдебна зала? Не е ли ВСС форумът, на който най-сетне да бъдат анализирани причините за тези резултати и да бъдат взети необходимите мерки?", пита накрая министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #8

    Шапка му свалям на МИНИСТЪР ХРИСТО ИВАНОВ !!!Ако се случи истинска реформа, тя ще е предизвикана от него ! Не мога да си обясня, обаче, защо някой нарича споменатите длъжностни лица "големи"?! Че са "независими" и НЕДОСЕГАЕМИ - да! Но "големи" ???

  2. tenev.st
    #7

    Министър Хр.Иванов следва да внесе във ВСС предложение за дисциплинарно уволнение на гл.прокурор Сотир Цацаров и подвеждането му под наказателна отговорност - образуване срещу него на досъдебно производство. Станьо Тенев

  3. Petko Stoev
    #6

    Никак не завиждам на министър Хр.Иванов, как ще се справи с разчистването на тези Авгиеви обори - съдебна система. Тези трима големи, които изглеждат на злобни джуджета ще направят всичко възможно, за да няма промени /реформи/. Те ще измислят всякакви конспирации,враждебни риторики, афери-костин-бродски, американски, фондационни, тефтерчета, СРС-та, корупция, Красьо черничкия и каквото Ви дойде на ум, но няма да се предадат лесно без бой!!! А и никой не помага на клетия Хр. Иванов. Даже Бойко, през гъстия дим, гледа тих, невъзмутим ???

  4. Поздравления, г-н Министър! Имате пълната подкрепа на отговорните граждани и данъкоплатци, които държат Съдебната система в България да стане независим и непоклатим стълб в устоите на държавата и гарант за върховенството на Закона!

  5. Поздрави и успех на министър Христо Иванов!

  6. Реалист15
    #3

    Ако магистратите не носят лична отговорност за грешките си /както е в белите държави/, нищо няма да се получи. Между другото верният слуга на КОЙ защо не подава оставка след провала на измислената Костинбродска афера?

  7. ivancho ivanov
    #2

    Как е възможно най-отгоре на съдебната ни система да стоят подобни "Трима големи"? Явно те сами няма да се "изметат"! Колко време ще трябва да се говори преди почистването на "Авгиевите обори"?

  8. Fireball
    #1

    За "тримата големи" - една голяма метла. Може и една голяма тояга. Най добре и двете. А онова недоразумение ясен тодоров да ходи в масква при путлер - там дрънканиците му за американска "завера срещу ВСС" ще срещнат разбиране. Впрочем, и за него - тояга, метла, чемодан, вокзал, масква.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.