Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преди да си тръгне, кабинетът реши спорната концесия на "Юлен"

Дружеството "Пампорово" получава терени за оръдия за сняг

8 коментара
Снимка: WWF

Преди да си замине, правителството в оставка на Пламен Орешарски е решило въпроса с проблемната концесия на "Юлен" за ски зоната в Банско, но без изграждането на втория кабинков лифт, както и със терени за поставяне на оръдия за сняг в Пампорово. Това съобщи вицепремиерът в оставка Даниела Бобева, която нарече решението "трудно".

Само преди седмица Бобева заяви, че това "трудно решение" го оставят на следващите правителства. Не стана ясно какво е накарало кабинета да промени позицията си, а от откъслечните обяснения на вицепремиера не се разбра нищо.

Премиерът в оставка Пламен Орешарски, който даде прощална пресконференция, пък въобще не коментира случая, макар преди това той и заместниците му да обясниха как са изпълнили всичко от заложената програма.

Енигма със спорната концесия на "Юлен"

Проблемът с концесионната територия на "Юлен" в Банско е решен, а концесионната такса е увеличена един път и половина, каза Бобева. На уточняващите въпроси дали се увеличава или намалява площта, ползвана от фирмата, тя отговори: "Не мога да ви кажа дали се увеличава или намалява площта. Само уточняваме каква е. В договора сега не е указана."

В концесионния договор ясно е записана площта на концесията, каза Тома Белев от "За да остане природа в България" пред Mediapool. Според него да твърдиш това, което твърди Бобева, означава, че или си неграмотен, или си некомпетентен, или лъжеш.

 

По "предвижданията на Териториалния устройствен план (ТУП) на ски-зона Банско, обектите предмет на концесията, попадат в територия с обща площ от 818.46 ха, като конкретните обекти, съставляват 99.55 ха от тази територия (т.нар. концесионна площ) и включват 3.58 ха терени за застрояване, 76.33 ха ски-писти, 4.25 ха терени със съществуващи писти за бягане и 15.39 ха терени за ски-лифтове и влекове", твърдят от екоорганизацията "За да остане природа в България".

Според тях в договора изрично е посочено, че "останалите 718.91 ха от територията на ски-зоната (за които претендират "Юлен"), са извън предмета на концесия и включват терени на почивни станции, хотели и горски терени с различни екосистеми".

В момента част от ски съоръженията на "Юлен" са извън концесионната площ и за тях няма документи, че изграждането им е съгласувано с Министерството на околната среда. Такива са ски пистите "Шилигарник-2" и "Стражите", въжената линия "Железен мост-Платото", една чайна, както и ски влек "паничка" – в местността "Чалин валог", сочат данните от МОСВ. Тези обекти не са предвидени в ТУП от 2001 г. и в концесионния договор, но част от тях са включени в по-късна актуализация на документа и в инвестиционните програми на дружеството, поясниха от "За да остане природа в България".

Проверка на строителния контрол, поискана от Бобева, е установила, че няма незаконно строителство на територията на концесията в Банско, съобщиха от Министерството на инвестиционното проектиране в отговор на запитване на Mediapool.

Бобева отказа да уточни и годишно колко ще плаща "Юлен". Каза само, че концесионната такса се увеличава един път и половина. През 2011 г. "Юлен" платиха на държавата 245 669 лв. за близо 100 хектара. Това е и последната официална информация по въпроса.

Вицепремиерът единствено уточни, че не е взето решение по отношение на строежа на втори кабинков лифт, за който настояват от години "Юлен" и жители на Банско и Разлог, които през зимата на 2013 г. блокираха на няколко пъти пътя към Банско, заедно с министри и депутати от правителството на ГЕРБ.

Начинът, по който е взето това решение и отказът да се предостави информация, говорят, че най-вероятно става въпрос за престъпление, коментира Тома Белев. Според него в чл. 69 от Закона за концесиите ясно е казано при какви обстоятелства може да се промени една концесия. Такива в конкретния случай не са на лице, смята Тома Белев.

"Юлен" са доволни от решението

В същото време "Юлен" очевидно са били уведомени за решението на кабинета и удовлетворени от него.

"Днес МС взе решение за премахване на несъответствията и грешките в площта на концесионния договор за "Ски зона с център гр. Банско" съгласно Териториално- устройствения план на ски зоната, одобрен през 2001 г. Освен това със същото решение бе увеличена концесионната такса на "Юлен" АД с 50 %"", съобщиха от пресцентъра на фирмата.

"Многогодишните проверки по безспорен начин доказаха, че в ски зона Банско няма изградени незаконни обекти и за всички съоръжения и ски писти са изпълнени съответните законови процедури", твърдят от "Юлен". И допълват, че решението на МС е взето след 10 проверки на документацията и обектите в ски зоната от страна на министерствата на инвестиционното проектиране, на регионалното развитие, на финансите, на околната среда и водите, ДНСК и Върховната административна прокуратура. "По този проблем работиха последователно три правителства", посочват от "Юлен"

Развързване на ски сезона на Пампорово

Не по-ясно стана какво решение е взел кабинетът относно ски курорта Пампорово и дружеството "Пампорово" АД, което стопанисва инфраструтурата.

По отношение на Пампорово е взето решение "Министерството на земеделието да процесира земята, върху която има оръдия за производство на сняг", каза Даниела Бобева.

Министърът на земеделието Димитър Греков уточни пред Mediapool, че става въпрос за изясняване на статута на терените, които са част от горския фонд по стари преписки от 2003 г. Искало се е още съгласие за изменение на действащи устройствени планове във връзка с изграждане на инфраструктура. Министър Греков каза, че нищо не е подписвал и няма намерение да подписва, като оставя случая да бъде решаван от неговия наследник.

 

Целта на днешното решение относно ски курортите беше да не се пречи на предстоящия туристически сезон, каза Греков.

Тука има, тука няма

Загадка остана и дали изобщо има взето решение. Въпросът с т.нар. зимни курорти е бил обсъден по време на оперативното заседание на кабинета. Официално решение няма, казаха от правителствената информационна служба.

Това обаче не пречи на кабинета да вземе такова решение на "подпис" преди да предаде властта на служебното правителство идната сряда.

Решението за двата ски курорта е било подготвено изцяло от юристите на Министерския съвет и в министерствата, които имат отношение по случая, не знаеха какво точно е то.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gogomi
    #8

    Алооо Цековите близачи, 1.5Х0 колко прави? "Юлен" и досега не е плащал концесия. Къде сте чули търговец да се хвали, че са му вдигнали наем или такса, както го правят тези негодяи?

  2. ivancho ivanov
    #7

    От авторите на 2,3,4,5 се вижда, че има наши съграждани, които не виждат разлика между Природата ни и парите им! Природата е вечна - пази я, бе неведомий българино! Парите си мислиш. че ги имаш! Погледни Националните паркове в САЩ - пазят си ги като национално богатство, каквото са! С право се възмущава г-н Томов(авт.6)! Защо решението за концесията е взето НА ТЪМНОю? Мафиотска работа!

  3. t_o_m_o_v
    #6

    Ей тия долни далавераджий - 25 години крадоха и не се накрадоха. Как ходят по улиците тия безсрамници ?? Как гледат хората в очите? В магазините как пазаруват? На заведеният как сядът - не ги ли е страх че ще ги отровят. И на враговете си не пожелавам да съм на тяхно място като се събуди народа от тази летаргията. Не знам дали в Казакстан или Авганистан ще бягат, но тия клетви които всеки ден се отправят заслужено по тяхен адрес ще ги застигнат и да видиме в кой кръг на Ада вечно ще се мъчат. Амин!

  4. стефчо
    #5

    Бе за Южен пАток кабинетът може и да не е взимал официално решение, но по места другарите вече действуват... https://www.bivol.bg/zemia-south-stream.html Та очевидно кабинетът си е бил за парлама, пък решенията се вземат нейде на изток, на изток..

  5. mnogo grozen
    #4

    Колкото се може по-бързо да го строят този лифт. Няма за къде да се бави вече. Аз лично смятам, че имам нужда и от повече писти. А някой спомена ли, че Юлен ще вкарва всяка година в държавата по 500 000 лв. такси от концесията? Еколозите много обичат да плюят, но не говорят за парите, които инвеститорите дават

  6. jivka65
    #3

    Мисля, че сте пропуснали много важна част от информацията. Фактът, че Юлен ще плащат двойни концесионни такси. Никъде по света няма такива такси. А и нали инвеститорите вкарват пари в държавата всяка година и след като изтече консецията всичко, което са построили ще стане държавно. Защо не сте написали това? Важно е да се знае, нали....

  7. daniel32
    #2

    Не знам какво й е спорното на концесията. доколкото знам всички институции казаха, че нещата там са законни. Да правят втория лифт, че да се приключва тази драма. Ясно е, че куротът трябва да се развива. Решението е добро.

  8. tim
    #1

    Спасиха банката му, подариха му писти. Сигурно и от тази банка политици са излизали с издути джобове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.