Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предизборната кампания за ЕП започва официално

Кандидати на 18 партии, 6 коалиции и 5 инициативни комитета се борят за 17 места

3 коментара
Предизборната кампания за ЕП започва официално

Предизборната кампания за Европейския парламент (ЕП) започва официално днес. България има право на 17 депутати в 751 местният ЕП. До надпреварата ЦИК допусна 18 партии, 6 коалиции и 5 инициативни комитета. Гласуването в България е на 25 май. Мандатът на европейския депутат е 5 години.

Тези избори са първите след като Договорът от Лисабон през 2009 г. даде на ЕП редица важни нови правомощия. Така за пръв път резултатите от изборите ще се взимат предвид, когато държавите-членки на ЕС номинират новия председател на Европейската комисия. Наследникът на Жозе Мануел Барозу се очаква да бъде излъчен от политическата сила с най-много евродепутати.

Всяка държава-членка има собствени избирателни закони и решава в кой ден гражданите ѝ да отидат пред урните в рамките на 4-дневния изборен период от 22 до 25 май 2014 г. Резултатите от всичките 28 държави ще бъдат обявени вечерта на 25 май.

Нараснал брой кандидати

Настоящите избори за ЕП у нас се отличават с нарасналия брой кандидати спрямо предишните през 2009 г. ЦИК регистрира 18 партии, 6 коалиции и 5 инициативни комитета за 17-те места за България.

На предишните избори през 2009 г. в надпреварата са участвали 10 партии, 3 коалиции и един независим кандидат.

До изборите сега не бяха допуснати Българска демократична общност, Партия на българските комунисти и Национал-демократичната партия, както и Татяна Грибинча от кандидатска листа на ПП "Зелените" и независимия кандидат Алекс Алексиев. Двамата не отговарят на изискванията на Избирателния кодекс да са живели през последните 6 месеца в България или в страна от ЕС. Законът дава право на двамата отстранени от изборите да обжалват решението на ЦИК във ВАС. След като от "листата" на независимите отпадна Алекс Алексиев, там остават седем кандидати.

За независим депутат се кандидатира Виктор Папазов - бивш председател на съвета на директорите на Българската фондова борса. Янаки Ганчев е едно от лицата на февруарските протести миналата година. Разследващата журналистка Румяна Угърчинска също е сред независимите кандидати. Орлин Калев е от Регионалния младежки съвет във Варна.

В списъка на независимите са Евгения Банева, съпруга на бизнесмена Николай Банев, както и Николай Йовев, чието име някои медии свързват с взрива пред клуб на "Евророма" в Сандански през 2012 г.

Битката ще е между ГЕРБ и БСП

Според социолози основната битка се очаква да е между БСП и ГЕРБ. Двете политически сили се надяват да спечелят поне по шест мандата.

Социологически проучвания показват, че в новия европарламент български депутати ще изпратят и ДПС.

"България без цензура", АБВ, Реформаторският блок и "Атака" също имат шансове за евродепутат, смятат социолози.

Номерата на претендентите

Жребият, проведен в ЦИК, даде следните номера напретендентите:

1. - ПП "Българската левица". 2 - ПП "Глас народен". 3 - ПП "Партия на зелените". 4 - ПП "Зелена партия". 5 - независим кандидат Николай Бобринов Йовев. 6 - ПП "Християндемократическа партия на България". 7 - независим кандидат Янаки Ганчев. 8 - ПП "Българска национално-патриотична партия". 9 - ПП "Синьо единство". 10 - Коалиция от партии "Реформаторски блок". 11 - ПП "Национален фронт за спасение на България". 12 - ПП "БАСТА". 13 - Коалиция от партии "АБВ – Алтернатива за българско възраждане". 14 - ИК – Александър Райков Алексиев - анулиран от ЦИК. 15 - Коалиция от партии "Коалиция за България". 16 - ИК – Виктор Тенчев Папазов. 17 - Коалиция от партии "КОД – Антония Първанова,, Илиана Раева – ОБ, НДСВ, СДП". 18 - ПП "ГЕРБ". 19 - независим кандидат Евгения Златева Банева. 20 - ПП "Атака". 21 - ПП "Съюз на комунистите в България". 25 - ПП "Българска комунистическа партия". 26 - ИК – Румяна Вълчева Угърчинска-Винсенти. 27 - ПП "Зелените". 28 - България без цензура, ВМРО-БНД, ЗНС, Движение "Гергьовден". 29 - ПП "Движение за права и свободи". 30 - Коалиция "Националистически партии на България".

България за пръв път гласува на избори за ЕП през 2007 г.

Първите избори за ЕП у нас са проведени на 20 май 2007 г., броени месеци след като страната става пълноправен член на ЕС на 1 януари 2007 г.

Това са частични избори за Европейския парламент, тъй като те се провеждат освен в България и в още една новоприсъединена страна – Румъния. Този мандат на ЕП е започнал през 2004 г.

В първите евроизбори у нас участват 14 партии и коалиции и двама независими кандидати.

За разлика от други видове избори на тези е определено, че ще могат да участват само граждани, които поне 60 дни от последните 3 месеца имат постоянен и настоящ адрес в България. Заради това условие в предварителните списъци не са включени 232 800 души, 185 000 от които български изселници в Турция.

Две от партиите в управляващата тройна коалиция - ДПС и БСП са против решението на изборите да се ограничи правото на глас на българските граждани чрез въвеждането на принципа на уседналост.

Избирателната активност е 28.6%.

ГЕРБ изпраща петима евродепутати - Душана Здравкова, Владимир Уручев, Николай Младенов, Петя Ставрева, Румяна Желева.

БСП също има петима представители - Кристиан Вигенин, Илияна Йотова, Атанас Папаризов, Маруся Любчева, Евгени Кирилов.

ДПС вкарва четирима евродепутати -  Филиз Хюсменова, Мариелка Баева, Метин Казак и Владко Панайотов.

Представителите на "Атака" са трима -  Димитър Стоянов, Славчо Бинев, Десислав Чуколов. А НДСВ има един евродепутат Биляна Раева.

ГЕРБ печелят изборите през 2009 г.

Вторите избори за ЕП у нас са проведени на 7 юли 2009 г. За първи път е премахната забраната за политическа агитация в деня преди вота. Избирателната активност е около 37.49%.

ГЕРБ изпраща най-много евродепутати петима - Румяна Желева, Владимир Уручев, Илиана Иванова, Емил Стоянов и Мария Неделчева, сега Габриел.

БСП успява да вкара четирима - Ивайло Калфин, Илияна Йотова, Кристиан Вигенини Евгени Кирилов.

Представителите на ДПС са трима - Филиз Хюсменова, Владко Панайотов и Метин Казак.

Евродепутатите на "Атака" са Димитър Стоянов и Славчо Бинев, на НДСВ - Антония Първанова, а на "Синята коалиция" - Надежда Нейнски.

При влизане в сила на Договора от Лисабон за изменение на Договора за ЕС и на Договора за създаване на Европейската общност, подписан на 13 декември 2007 г. в Лисабон , броят на членовете на ЕП от България се увеличава на 18. Последният мандат получава "Синята коалиция", представена в ЕП с най-голям неоползотворен остатък. В съответствие с това по-късно, след декември 2009 г., осемнадесетият избран от България евродепутат става Светослав Малинов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boko
    #3

    Нормален човек не би гласувал за номер 18. Никой не иска крадливи мутри да ни представляват в Европа.

  2. boko
    #2

    Не виждам алтернатива на левицата, ако искаме държавата да има бъдеще в Европа. Затова номер 15!

  3. Politikanka
    #1

    Изобщо не се колебая - 3 Партията на зелените е готина, защото има само специалисти. Знам, че нямат шансове за много депутати, но не се знае. Хората знаят, че зелените като тях ни спасяват от продажниците от БСП, Герб, Атака.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.