Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът: Ако с този темп се ремонтират и строят църкви, много скоро няма да има какво да ремонтираме

14 коментара
Премиерът: Ако с този темп се ремонтират и строят църкви, много скоро няма да има какво да ремонтираме

"Да ни е честит на всички българи. Това ни е най-светлият празник. Да се гордеем, че имаме Светите братя Кирил и Методий. Още веднъж искам да благодаря на патриарха, на владиката на нашата православна църква, тъй като сме в Рим, да благодарим още веднъж на светия отец, а виждате в какъв храм, каква история... Тука преди 2000 години е окован Апостол Павел и това е голяма светиня за католическата църква, а именно тук са ни предоставили възможност събота и неделя нашата църква да прави своите ритуали. Още веднъж, не от куртоазия, а действително от истинска благодарност към папата и всички, които са помогнали”.

Това каза министър-председателят Бойко Борисов слуд като присъства на празничната литургия в църквата "Свети Павел". Той отправил молитва в страната ни да няма бедствия и аварии.

"Подкрепям всички идеи на Светия синод, защото съм дълбоко вярващ човек", каза още Борисов и добави: "Иначе щяха да ми се видят много тези 20 млн. лв., които ще отделим за ремонта на нашата катедрала в София "Св. Александър Невски".

Той припомни, че наскоро кабинетът отпусна 500 000 лева за възстановяване на архитектурни обекти в Плиска, където българите са приели християнството и са написани първите книги на кирилица.  "Увеличили сме в момента максимално възможно средствата за подкрепа на духовността и културата. Тази година са предвидени около 67 милиона лева. Опитваме се да помагаме и мисля, че ако с този темп се ремонтират църкви и се строят нови, много скоро няма да има какво да ремонтираме", отбеляза Борисов.

В събота българският премиер бе приет на аудиенция от папа Франциск в Апостолическия дворец във Ватикана.

Църквата "Свети Павел в Регола" бе предоставена от Римската католическа епархия на българската православна общност за извършване на православно богослужение. Храмът е разположен в центъра на Рим върху мястото, където през 1-и век се е намирало жилището, в което Свети апостол Павел е прекарал две години под домашен арест. Пълното му наименование съдържа и името на градския район Регола, в който е издигнат още през 4-и век по волята на папа Силвестър. В сегашния си вид църквата и изцяло построена в края на 17-и век, уточнява БТА.

Молебенът бе отслужен под ръководството на Западно и Средноевропейския митрополит Антоний.  "Както някога светите братя Кирил и Методий са работили като два вола в една бразда, така и ние днес - църквата и държавата, трябва да работим в една бразда за просветлението на България", каза в словото си митрополит Антоний. Той пожела на министър-председателя усилията му "да бъдат благословени и да не унива в делото си".

На молебена присъства групата духовници и представители на официалните вероизповедания в България, която съпровожда премиера Борисов за честванията на 24 май. В нея са включени професор Рупен Крикорян - председател на Националния съвет на религиозните общности в България (НСРОБ) и на Епархийския съвет на Арменската апостолическа православна църква, пастор Николай Неделчев - председател на Алианса на евангелските църкви, Бирали Бирали - заместник-главен мюфтия, София Коен - председател на Израелитянския духовен съвет, отец Петко Вълов от Католическата църква в България.

Присъства и българската официална делегация: министърът на културата Вежди Рашидов, министърът на отбраната Николай Ненчев и народните представители Димитър Главчев, Явор Хайтов, Найден Зеленогорски, Борислав Борисов, Полина Карастоянова, Марияна Георгиева и Мариана Бояджиева.

Премиерът благодари и на архиепископ Стефан - главата на македонската църква, който беше дошъл на богослужението днес. Архиепископ Стефан е в македонската делегация, водена от премиера Никола Груевски, която вчера посети папа Франциск малко преди посещението на българската делегация.

Следобед честванията продължиха с поклонение пред мощите на Свети Константин-Кирил Философ, който е погребан в базиликата "Сан Клементе".

"Сан Клементе" е една от титулните базилики в Рим. Осветена е в памет на четвъртия римски папа Свети Климент. Първата църква на това място е била сътворена в дома на римския консул Тит Флавий Клемент, който според църковната традиция е Св. Климент. През 6-и век на мястото на древния храм е издигната базиликата, в която са запазени фрески с теми от живота на светеца.

През 861 г. Св. Кирил намира тленни останки на Св. Климент в Крим, където се предполага, че е бил мъченически убит. Шест години по-късно братята Кирил и Методий са поканени от папата, за да обсъдят използването на славянския език в областта на културата. Те са посрещнати много радушно, защото пренасят мощите на Св. Климент в Рим, които са тържествено препогребани в базиликата "Сан Клементе". Година по-късно Кирил умира в Рим. Методий иска позволение да отнесе тленните останки на брат си в Солун, но папата отказва и той бива погребан в "Сан Клементе".

От тази първа базилика е останала криптата, в която се намира гробът на равноапостола Свети Константин-Кирил Философ. Той е обкръжен от мемориални символи, подарени от различни славянски страни. Свети папа Йоан Павел Втори се е молил там за Полша и за другите славянски народи. На 31 декември 1980 г. с апостолическо послание Egregiae virtutis ("За безпримерно

достойнство") той провъзгласи Светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа редом със Свети Бенедикт.

В една от капелите до олтара е изобразена сцената, в която папата (историците спорят дали това е бил Адриан Втори или Николо Първи) посреща Кирил и Методий в базиликата "Санта Мария Маджоре" и освещава славянската азбука и написаните на нея книги, сред които е и превод на библията.

На поклонението присъстваха дипломати, духовници, представители на българската православна общност и ученици от български училища в Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  3. ivancho ivanov
    #12

    Обичам студената вода Филке(8) и разбира се ще пийна една и за теб. Ти не разбираш какво искам да кажа, та още един път. Според мен, а хич не съм специалист по въпроса, няма никакво значение дали майката на Светите братя е българо-славянка, вероятно е и баща им е. Очевидно двамата братя са високо образовани византииски духовници подготвени за пропагандиране на византийскотохристиянство в борбата с католическото такова. Произходът няма значение за империя и вяра, действията и убежденията имат, Филке. Самият византииски император Василии Втори Българоубец е бил от арменски произход. Азбуката е българска и езикът е старо-български, останалото са лъжи, товатрябва да се повтаря!

  4. Филка Русофилка
    #11

    И да припомня още нещо: България „ДУХОВНО ПОКОРИ СТРАНИТЕ, КОИТО ЗАВЛАДЯ СЪС МЕЧ”, е казано в Химна на Св.св. Кирил и Методий. Този „опасен” стих беше десетилетия наред инкриминиран и изхвърлен заедно с половината куплети от руско-болшевишкия колониален режим на Задунайската губерния. Целта беше да пославянчат Химна и да смърлят българския му характер.

  5. Филка Русофилка
    #10

    Току що съветникът на президента по културата проф. Кирил Топалов заяви по телевизията от Рим: ”Крайно време е да преосмислим някои неща, които по инерция продължаваме да употребяваме неточно - учените, журналистите и всички ние. НЯМА „славянска” азбука и „славянски” език, на който Кирил и Методий са работили и превели. Това е Българската азбука и Българският език, които по своята функция се превръща в общославянски. Затова дядо Вазов казва, „че и НИЙ сме дали нещо на светът и на вси слОвене книги да четат”. Т.е. НИЕ сме им ги дали. Това е българската противоотрова на хибридната война.

  6. Филка Русофилка
    #9
  7. ivancho ivanov
    #8

    "...Белята е, че св. папа Йоан Павел II ги нарече 3 пъти „гърци” в енцикликата. " Филке(6) ако са избрани и изпратени от Византия, учели там с баща грък и водещи първосвещенници в борбата на Византия срещу Ватикана те са гърци! Хич не е сбъркал Папата! Гениален ход, дай им писмо и четмо(разбираемо) и си спечелил. Защото вярата християнска става разбираема за хората. Няма значение каква е била майка им и баща им!

  8. Филка Русофилка
    #7

    7. „Св. Методий, еп. Панонски (869) става архиепископ Моравски в Илирик и на България (869). Св. Климент, епископ Струмишки (893) става епископ Велички (906) в провинция Западна България. Св. Йоан Екзарх, архиепископ Моравски и на България (899) става св. Йоан Златоуст, Патриарх Български (890)” БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ, 11.5.2015 г. http://www.bg-patriarshia.bg/reflections.php?id=533

  9. Филка Русофилка
    #6

    6. Когато д-р Божидар проучваше архивите на Ватикана, застреляха папа Йоан Павел II и, естествено, ни заподозряха. :) Папата обяви Св. равноапостоли Кирил и Методий за „Съпокровители на Европа” с енцикликата Egregiae virtutis. Равноапостоли още от 1880 от папа Лъв XIII. Белята е, че св. папа Йоан Павел II ги нарече 3 пъти „гърци” в енцикликата. Като гузни, не посмяхме да възразим. Водещите офицери лъжеисториографи нямаха и намерение, т.к. и досега в книгите им пише, че Св. братя били „гърци”, „славяни”, „от баща лъв и майка славянка”. С връзките си с Папата Борисов трябва да оправи тази лъжа.

  10. Филка Русофилка
    #5

    5. През 867 Папата кани Константин Философ и Методий в Рим не „за да обсъдят използването на славянския език в областта на културата”, а защото до него достигнала славата им от Българска Велика Моравия в Панония, където били изпратени от Цар Борис I през 864 да покръстват тамошните българи и да проповядват на Старобългарски език, напук на еретиците-триезичници в Цариград и Рим. И кракът им не е стъпвал в чешко-словашка Моравия. Папата осветил Старобългарските книги и ги изпратил в Плиска, 869 назначил Методий за епископ Панонски и архиепископ на България, с. г. Константин-Кирил умрял в Рим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.