Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът и главният прокурор атакуваха в КС частната охрана на цели села

4 коментара
Президентът и главният прокурор атакуваха в КС частната охрана на цели села

Президентът Румен Радев и главният прокурор Сотир Цацаров атакуваха със сходни аргументи пред Конституционния съд последните поправки в Закона за частната охранителна дейност. С тях се създаде възможност кметове на общини да сключват договори с частни фирми за охрана на цели населени места. Според Цацаров е недопустимо да се прехвърлят на търговци изрични правомощия на държавата. Румен Радев нарича поправките в закона "абдикация" от грижата за сигурността на хората.

Според главния прокурор законът нарушава конституционно предвидената компетентност на Министерския съвет за осигуряване на обществения ред.

"Предвидената възможност за сключване на договор за охрана на урбанизирана територия от кмета на общината ще постави гражданите в положение на зависимост от неговата воля дали, доколко и чрез кого да се осъществява частна охранителна дейност в съответното населено място. Това на практика обективно ограничава възможността на държавните органи по конституция, съобразно техните законови задължения, да гарантират обществения ред", се казва в мотивите на Цацаров.

Той смята, че ще настъпят усложнения, ако гражданите решат сами да сключат договори за охрана с частни охранителни фирми.

В искането на Цацаров се посочва, че поправките в закона позволяват "неограничено въздействие от страна на частни охранители върху живота в населените места, независимо дали се касае за извършване на действия, засягащи личния живот и имущество, упражняването на политически права, икономически дейности или други".

"Създава се непропорционална, и затова недопустима, зависимост на поддържането на обществения ред в населените места от преценката и активността на частно правни субекти, а не от предвидените по конституция и съответните закони държавни органи", казва главният прокурор.

В мотивите си президентът Румен Радев посочва, че общественият ред е ценност, която крепи целостта на обществото, а опазването му трябва да почива на закона.

"Държавата няма право да абдикира от грижата за сигурността и спокойствието на хората в населените места, вкл. в т.нар. урбанизирани територии. Възможността, която дава Законът за частната охранителна дейност на търговски дружества да извършват действия по охрана на урбанизирани територии, по същество е отказ от страна на държавата чрез нейните изпълнителни органи да осъществява възложените функции по охрана на обществения ред", посочва държавният глава.

Той допълва, че осигуряването на обществения ред е част от вътрешната политика на страната. Румен Радев напомня, че законът не задължава частните охранители да са политически неутрални и да се ръководят единствено от закона, каквито трябва да са служителите на МВР.

"МВР е строго йерархична структура с присъщата ѝ субординация, отчетност и контрол. Поверяването на функции по опазване на обществения ред на частноправни субекти, спрямо които са неприложими посочените принципи, поражда риск при осъществяване на тази дейност", посочва още държавният глава в мотивите си.

Румен Радев допълва, че законът ограничава конституционната защита, която получават гражданите под формата на отговорност на държавата за охрана на територията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #4

    Когато през 1922 год. се развихря местният тероризъм, Стамболииски въвежда закон "За изтребване на разбойничеството" и с разбойничеството се свършва и то за около година и половина - днес това не може да се приложи! Как да се справи населението на слабата държава с кмет разбойник? Дайте г-н президент Радев полезно предложение! То е и заповед от Вашите избиратели г-н Генерал! И от всички българи на които сте предствител!

  2. boriana
    #3

    Признавам, първата ми добра дума за Цацаров. Кметовете по места, особено в малките градчета и селата и сега са се превърнали в местни феодали, благодарение на духа на управление на централната власт и често пъти начина по който са били избирани /купуване на гласове, фалшификации, партиен натиск и шантажи, заплахи/. Сега и лична гвардия от пазванти остава да си направят.

  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  4. Лизи Гугуткова
    #1

    Този път е прав. Добре са му го написали. Официални феодални банди не ни трябват. В проекто-законът ва ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО всичко беше под ръководството на държавата , но недоучените, нарочно или от тъпота, не искат да го приемат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.