Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът на Украйна отстрани свой съюзник милиардер от губернаторския пост

4 коментара
Милиардерът Игор Коломойски

Президентът на Украйна Петро Порошенко уволни губернатора на Днепропетровска област Игор Коломойски и подписа закон, лишаващ милиардера от възможността да блокира промени в мениджмънта на две петролни компании, в които той притежава миноритарни пакети акции. Според съобщение на пресслужбата на президента в сряда, той е удовлетворил молбата на губернатора по време на среща с него. На мястото на Коломойски е назначен Валентин Резниченко.

Според данни на "Форбс" от м.г., богатството на Коломойски, който има банков, енергиен и медиен бизнес, възлиза на 1.8 млрд. долара. Той беше ценен съюзник на централното правителство, тъй като финансираше доброволчески батальони в Днепропетровска област, който бе бастионът, възпрепятствал придвижването на проруските сепаратисти навътре в страната.

Конфликтът между Коломойски и централната власт в Киев избухна на 19 март, когато Върховната Рада (парламентът) на Украйна прие законопроект за снижаване на кворума на гласовете за събранията на акционерите от 60 на 50 процента плюс една акция. Тези изменения лишават олигарха от контрол над главната петролна рафинерия в страната – "Укрнафта", където държавата владее 50 на сто плюс една акция.

Досега групата "Приват" на Коломойски държаше 42% и можеше да блокира провеждането на събрания на акционерите и решения, предложени от държавата. Според новия законо олигархът ще бъде длъжен също така да изплати на държавата дивиденти за милиарди.

В същия ден след уволнението на шефа на държавния оператор на нефтопроводите в страната "Укртранснафта" Олександър Лазорко, смятан за човек на Коломойски, сградата на компанията беше завзета от хора с автомати начело със самия олигарх, който се появи пред медиите, като гневно ругаеше и хокаше журналисти.

По-късно вътрешният министър Арсен Аваков каза, че правоохранителните органи са установили контрол над офисите на "Укртранснафта".

В неделя, 22 март, няколко десетки неизвестни въоръжени мъже овладяха централния офис на главната нефтена компания на страната "Укрнафта", но правоохранителните органи върнаха контрола. Ден по-късно, на 23 март, шефът на Украинската служба за сигурност Валентин Наливайченко обвини сътрудниците на Коломойски в подкрепа за бандитски групировки. Президентът Порошенко пък заяви, че ще сложи край на частните "джобни армии", след като редица депутати настояха той да уволни губернатора.

Тогава в украински медии се появи информация, че доброволчески батальони с оръжие в ръце се готвят за поход към Киев. По данни на изданието "Вести" "това е свързано с положението около Коломойски".

Премиерът Арсений Яценюк поиска да бъде заведено и наказателно дело за незаконно присвояване на нефт от "Укртранснафта" през пролетта на 2014 г.

Олигархът, който бе и губернатор на Днепропетровска област, бе обявен за международно издирване през юни м.г. по обвинения в организиране на убийства, използване на забранени средства и методи за водене на война, възпрепятстване на дейността на журналисти и отвличания на хора. Срещу него бе заведено наказателно дело. Редица негови активи на територията на Руската федерация са блокирани.

Западни медии коментират, че раздорът между Порошенско и Коломойски може да има дългосрочни последици.

Според някои съобщения във вторник от улиците на Одеса вече са изчезнали частните въоръжени формирования, които помагаха за поддържането на реда.

Решението да вземе оставката на Коломойски е било трудно за Порошенко в условията на нестабилно примирие в Източна Украйна и желанието на президента да поеме дипломатическа инициатива в конфликта с Русия относно завзетите от сепаратистите територии в източната част на страната.

52-годишният Коломойски е сред малцината олигарси, които натрупаха богатство в ранните години след като Украйна обяви независимост от Съветския съюз през 1991 г. Той получи контрол върху сериозни сектор от украинската икономика, включително енергийни компании, и се превърна в един от ключовите политически играчи, дърпащи конците зад сцената.

Самият Порошенско пък бе известен като "шоколадовия" магнат заради шоколадовия си бизнес, от който бе натрупал около 1 млрд. долара преди да бъде избран за президент през май м.г., след като предшественикът му Виктор Янукович бе свален от власт под натиска на масови проевропейски протести.

Събитията около "Укртранснафта" насочват вниманието към важния въпрос за ролята на украинските супербогати бизнесмени и бъдещето на техните бизнес империи в момент, когато страната изнемогва от войната със сепаратистите и икономическата криза.

Коломойски е съосновател на банковата верига "Приватбанк" и има участие в енергийния бизнес, в медиите, авиацията и пр. Той няма директна бизнес връзка с "Укртранснафта", която е под пълен държавен контрол. Но Серхи Лешченко, един от двамата радикални депутати, които поискаха властта на олигарсите да бъде ограничена, обвини коломойски в груба властова игра, която поставя на карта легитимността на президента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #4
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  3. Pilgrim
    #2

    Един милиардер отстранява друг милиардер,звучи ми познато като в Б-я.Иначе Коломойски/май с еврейски произход/ бързо се е ориентирал в обстановката и може да е решил да присъедини Днепровска област към Донбас.

  4. Павел 76
    #1

    Хайде почвайте ме с минусите като ви обяснявах , че са един дол дренки - назначени милиардери и само щото едните конюнктурно са с нас ги приемаме за чисти като сълза , а другите за демони :) Това е моделът в цялото постсъветско пространство и няма добри и лоши. Всичко е корупция и кражби.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.