Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът предупреди за международен скандал, ако армията поеме охраната на границата

Вътрешният министър се закани до седмица да изтегли командированите там полицаи

24 коментара
Президентът предупреди за международен скандал, ако армията поеме охраната на границата

Президентът Росен Плевнелиев остро разкритикува искането на МВР военни да се включат в охраната на границата с Турция, а казусът допълнително се заплете от заканата на вътрешния министър Веселин Вучков да изтегли командированите там полицаи до края на следващата седмица.

"Идеята за участието на Българската армия в опазването на границата с Турция е меко казано недобра, да не кажа, че тя може да се превърне в много сериозен външнополитически проблем за България. Тя ще предизвика международни имиджови проблеми за България и бих посъветвал правителството да намери най-смисленото решение", заяви президентът Росен Плевнелиев във вторник.

В качеството си на главнокомандващ той каза, че няма да допусне "армията да застане на границата, а от другата страна да няма армия".

"Представете си какъв дипломатически скандал ни очаква, ако се окаже, че ние пазим границата си с една съюзническа държава, каквато е Турция, с войници, с БТР-и, с техника", заяви Плевнелиев.

Той препоръча МВР трябва да намери сили и ресурси или да му бъдат осигурени, ако ведомството не може, за да се справи със ситуацията.

По закон за охраната на сухопътната граница се грижи в МВР. От началото на годината охраната на границата от страна на Турция е поета от гранични полицаи.

В края на декември вътрешният министър заяви след оперативно заседание при премиера Бойко Борисов, че от 1 март Министерството на отбраната ще поеме транспортирането на граничните патрули с по-сигурни машини и специални водачи. Той изрази надежда, че военните ще се включат и в съвместни патрули. След като въпросът бе обсъден и на среща при вицепремиера Меглена Кунева в понеделник, министърът на отбраната Николай Ненчев каза, че армията няма как да участва с личен състав, но ще окаже всякаква логистична помощ, от каквато има нужда.

Очаква се правителството до две седмици да представи план за овладяването на ситуацията предвид очакваното засилване на миграционния натиск към България през пролетта, като за целта две работни групи с представители на различни министерства ще търсят възможните решения.

МВР ще изтегли от границата командированите полицаи

Вътрешният министър Вучков продължи да настоява за помощ от армията в охраната на границата и във вторник заяви, че до края на следващата седмица ще изтегли командированите там около 900 полицаи от вътрешността на страната, които не са подготвени за такава работа и животът им е подложен на риск. Вучков настоява да се назначат 700 души към Гранична полиция, но засега не е ясно дали това може да случи толкова бързо.

"Първо, няма безопасни условия на труд на самите полицаи, нещо, което е видно от многото репортажи, които вие също направихте. Второ, поражда се проблем с криминогенната обстановка вътре в страната. Тази операция в този ѝ вид трябва да спре и тя приключва. До края на другата седмица всички униформени полицаи, които са командировани от вътрешността на страната се прибират в своите районни полицейски управления... В момента те не работят по преписките, трупат огромно количество извънреден труд, не могат да си вземат отпуските и престъпността надига ръст. Така че те ще си работят за това, което са назначени", заяви Вучков пред Нова телевизия.

Той предложи да бъдат назначени допълните 700 души в Гранична полиция – 500 на трудов договор и 200 държавни служители.

"Но това отнема време. Ще дойде лято и есента – едва тогава те ще могат да започнат патрули на българо-турската граница. Затова продължавам да твърдя, че най-напред трябва да направим пътища. Тук, Министерството на земеделието ще ни направи, както и няколко общини – те са 5 на брой, и след това да ползваме съвместно усилията на Българската армия", каза Вучков.

Предстои в граничните зони ще бъдат изградени и 110 км чакълирани пътища, които попадат в горския фонд и могат да бъдат направени от земеделското министерство.

МВР очаква на първо време 684 бежанци от ЕС

Освен очакваното засилване на миграционния натиск към България от Турция, е възможна и нова бежанска вълна към България от страни членки на Европейския съюз - хора, които са регистрирани или получили статут у нас, но след това са заминали на Запад и са засечени от властите в други държави в ЕС. Според тиражирана в последните дни информация става дума за 7500 сирийски бежанци. Според информация в български медии, появила се в последните дни, Германия, Австрия и Унгария са сигнализирали българските власти, че искат да върнат 7500 бежанци.

Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров обясни, че България е потвърдила, че ще приеме обратно 684 души.

"Тук има известни неточности, защото в крайна сметка цифрата 7000, която общо взето се тиражира, всъщност това са запитвания от държави членки за цялата 2014-а година по различни казуси и въпроси, свързани с установени на тяхна територия чужденци. Такива са данните. Ние за миналата година имаме върнати или реализирани 184 лица, а имаме и 684 потвърдени лица, но те още не са ни върнати. Намират се в неизвестност", обясни Лазаров пред БНР.

Германия е поискала България да си върне 2 775 бежанци

Германия не е отправяла ново искане към България за обратно приемане на бежанци, но през миналата година е поискала връщането на 2 775 сирийци, каза говорителят на германското вътрешно министерство Харолд Найманс пред Дойче веле.

Запитан дали в момента има актуално искане България да приеме обратно бежанци, той заяви: "Не ми е известно в това отношение да има някакво актуално развитие".

"По принцип нямаме данни, които биха ни възпрели да връщаме в България такива бежанци в съзвучие с Дъблинската конвенция. Основание да не връщаме такива бежанци бихме имали например, ако сме установили, че в България се допускат систематически грешки в процедурата за даване на убежище. Но такава информация няма, така че към българското правителство се отправят обичайните искания за обратно приемане на бежанци в съзвучие с Дъблинската конвенция”, каза говорителят на германското МВР Харолд Найманс.

Той уточни, че през 2014 г. към България е било отправено искане да приеме обратно общо 2 775 сирийски граждани, които са влезли на територията на ЕС през България.

Според съобщение на Министерския съвет от понеделник, през миналата година е имало общо 7851 запитвания от над 20 страни в ЕС за такива лица, като 6873 са за връщането им. България е дала 3613 положителни отговора според Дъблинския регламент.

Вицепремиерът Меглена Кунева обаче подчерта, че тези становища не означават автоматично връщане на бежанци. За 2014 г. са върнати в България едва 180 човека.

Харолд Найманс посочи пред Дойче веле, че германското вътрешно министерство не води статистика за общия брой на бежанците в Германия, които са влезли в ЕС през българската граница. В този смисъл, каза Найманс, не разполагаме и с информация дали броят на тези бежанци е нараснал през последните месеци.

На влизане в България като първа страна в ЕС бежанците биват регистрирани от гранична полиция, а потърсилите закрила се въвеждат в европейската система за пръстови отпечатъци Евродак. Според Дъблинския регламент, ако те бъдат заловени в други страни на ЕС, за тях се изпращат запитвания към първата страна на регистрация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milev
    #24

    Този "гражданин за цените на тока" вече додява с тези офшоркаджийства , деца на комунисти и т.н. Тук просто президентът се презастрахова неоснователно и рисковано за страната!

  2. Milev
    #23

    Тук президентът да има много здраве. Да стане както в Париж ли и тогава да сплотяваме нацията. Войската ще е там не да воюва а да осигурява от имигранти при липсата на достатъчно полиция,,, временно!

  3. Jannet Defence
    #22

    Друг възможен сценарий, написан на Лубянка, е чрез прекарване на тръборляци през Южни шубраци из Турция, газпромски човечета да инсценират инциденти по границата с натовска България и същевременно външна граница на ЕС, за да използват това като сигнал за вдигане на крак на ПОЛОВИН МИЛИОН собственици на апартаменти с оръжейни, които само това чакат да се отблагодарят на Путин за парите които им даде да си платят хрусовските комуналки и тези допълнителни с които си купиха апартаменти в България. Защото

  4. Jannet Defence
    #21

    Армия на границата е характерно за есесер, за да държи хората вътре в соц държавата да не бегат щот нема да остане никой, както Фидел остана учен човек на самотен остров :) С тия работи шеги не бива, защото точно със струпване на войска по границата почнаха най-големите бели през Втората световна война. Така в навечерието на 22 юни есесер беше нарязал телените гранични заграждения, беше приготвил 21 хиляди танка да СМАЖЕ Европа, омаломощена преди това от неговата креатура - ЛЕДОРАЗБИВАЧЪТ на Световната

  5. robin
    #20

    За каква армия на границата говориш бе глупак , става въпрос за 500-700 човека, които временно да помогнат в охраната. .
    Сега е момента да проверим за какво даваме по 1 млрд. на година или всичко е на хаос.

    Много ми е интересто каква е боеготовноста на армията ни в момента и ако се наложи да ги използваме какво ще се получи . Че ние ако за наши потрабности не ги използваме за какво са ни тогава , за участия в мисии ли , че каква ни е работата там. Че ние границата си не можем да опазим от 20-30

  6. Pilgrim
    #19
  7. Pilgrim
    #18

    Този чиляк и за кмет на П.Тръмбеш нямаше да го изберат, а той стана президент дори и Главнокомандващ.Може да пращаме мисионери в Афг.Ирак дори и в Мали! да гонят Михаля, а за държ.ни граница и националнат ни сигурност няма армия,която и без това е остатъчна.Предлагам на гусподин президента да изпрати ветерани върнали се от Афганистан хем да не губят форма и хъс. Също да върнем в турция нашата "братска и съюзническа " д-ва всички т.н. бежанци обратно както искат от западните ни съюзници за Б-я.Лафовете

  8. Apostol
    #17

    Уважаеми Вълчев, не става дума за вида подразделение, поделение или формирование, а за армията като цяло. Тя никога не е имала функции по охрана на границата, а сега особено въобще не може да има.

  9. н.вълчев
    #16

    Тоя "Главнокомандващ" не прави разлика между Батальон и Армия! Но той не е виноен, виновни са тези които го сложиха там където не му мястото!

  10. Apostol
    #15

    № 14, ти как ис представяш съществуването си като "независим"? С могъщите си природни ресурси, с развитата си икономика, с мощните си търговски контакти? А и дори да ги имаш, както ги имат Германия и Франция, "битуванети" в демократична общност носи винаги повече ползи, отколкото вреди. Едно беше дивата зависимост от СССР, съвсем друго е членството в ЕС и в НАТО. Каква западна колония те патила, какъв турски вилает? Има международни правни норми, а и родно законодателство, което не позволява армия да пази границата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.