Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Принудително затваряне и глоба за “Брикел“

16 коментара
Принудително затваряне и глоба за “Брикел“

На ТЕЦ “Брикел“ е даден срок до края на този месец да спре работата, защото нарушава екоразрешителното за дейността си. Ако това не стане доброволно, ще се стигне до принудително затваряне и санкция. По 100 евро ще трябва да плати дружеството за всеки тон въглероден двуокис, изхвърлян във въздуха след 1 октомври, когато всъщност трябваше да спре работа.

Това са последиците за ТЕЦ-а на подсъдимия за укриване на данъци Христо Ковачки, след като държавата в крайна сметка е решила да не продължава да упорства пред Европейската комисия да се отложи прилагането на екоизискванията към това дружество. Независимо от двукратния отказ на Брюксел, на 1 септември министерствата на икономиката и на околната среда обявиха план за спасяване на дружеството.

Новата позиция бе мотивирана с това, че синдикатите и Асоциацията на топлофикационните дружества не дали допълнителни аргументи в подкрепа на искането пред Брюксел, а повторили онези, които вече бяха отхвърлени като несъстоятелни. Не можем да заявим пред Еврокомисията, че държавата ни ще наруши пет евродирективи, съобщиха в петък министърът на околната среда и водите Нона Караджова и заместникът ѝ Евдокия Манева.

Синдикатите обвиняват МОСВ, че е договорило непосилни срокове за въвеждане на изискванията за сероочистващи инсталации на въглищните централи и така обрича заетите там на безработица.

Караджова отново припомни, че самата “Брикел“ още през април 2004 г. е избрала да получи право да работи общо 20 хил. часа в периода от 1 януари 2008 до 1 януари 2012 г., за което и е получила съответните разрешени за изхвърляне в атмосферата количества въглероден двуокис.

Тези часове обаче били изразходвани до 1 октомври 2010 г., когато и трябваше да спре работа.

При приватизацията на ТЕЦ “Брикел“ през лятото на 2004 г. Христо Ковачки е знаел, че ако не инвестира в сероочистващи инсталации, ТЕЦ-ът ще спре работа. Въпреки това за почти шест години не е предприета нито една стъпка за влагане в подобни съоръжения, отбеляза екоминистърът.

Демонстрация на загриженост от синдикатите

“Синдикатите колко пъти са поставили на масата на работодателя искане да се направи тази инвестиция?“, попита Караджова. “Поне веднъж да го бяха направили, преди да искат от държавата да спасява дружеството. Некоректно е сега да се търси от нас или от предишно ръководство отговорност за това, че собственикът на централата не си е спазил ангажиментите и това сега застрашава работните места на 1100-1200 души“, отбеляза тя.

Във връзка с поисканата от КТ "Подкрепа" оставка на екоминистъра, заместничката ѝ Евдокия Манева отбеляза, че ако наистина защитаваше работниците, синдикатът е щял да отправи своите претенции към работодателя.

Караджова опроверга твърденията на профсъюза, че Румъния е поискала от ЕК отлагане на екоизискванията до 2017 г. Такава дерогация има само за два ТЕЦ-а в Румъния, за останалите срокът дори е по-кратък от нашия, каза тя. За България срокът за прилагане на изискванията на директивата за големите горивни инсталации е 31 декември 2014 г., а за Румъния – година по-рано. Нашите централи имаха също възможност за отлагане до 2017 г., но нито една от тях не е поискала това, обясни министърът на околната среда и водите.

Тя припомни, че срещу държавата ни вече има образувана от ЕК наказателна процедура за това, че замърсяването на въздуха над Гълъбово, където се намира “Брикел“, надвишава пределно допустимите норми. 90 на сто от вината за това е на централата на Ковачки, сочат анализите.

Да оставим дружеството да работи, означава държавата ни със сигурност да бъде дадена на съд, защото освен, че не си спазва ангажиментите за опазване на въздуха, но нарушава собственото си комплексно разрешително за експлоатацията на централата, обясни екоминистърът. Нарушава се и изпълнението на плана за разпределение на парниковите газове.

Пари от бюджета за изхвърлените от “Брикел“ в повече газове няма да дадем, ще е неправомерна държавна помощ, заяви Караджова. За да работи дружеството до 2014 г., му трябват парникови емисии за 100 млн. лв., ако дадем на него, трябва и на другите централи и ще се върнем към плановата икономика, допълни тя.

По думите на ръководството на МОСВ, обещанията на Ковачки, че спешно ще инвестира в сероочистки, ако не затворят предприятието му, са празни думи.

Затова на централата е даден срок до 31 октомври поетапно да спре работа, ако не стори това, регионалната екоинспекция принудително ще преустанови експлоатацията ѝ.

“Лошо е, че хората ще останат без работа, но в социалното министерство са запознати със случая и предполагам, че вече обмислят мерки за тяхната заетост“, каза Караджова.

Манева успокои, че няма има проблеми с доставката на брикети за населението, тъй като складовете на дружеството били пълни и наличните количества спокойно могат да покрият търсенето за този отоплителен сезон.

За следващата зима правителството обмисля стимули за изработка и ползване на екобрикети, допълни зам.-министърът.

Казусът “Брикел“ изострил вниманието на ЕК

Случаят с централата на Ковачки само изострил силно вниманието на Брюксел към дейността на българските въглищни централи, съобщи още Евдокия Манева. След последния отказ да удължи работата на “Брикел“, Европейската комисия поискала от МОСВ подробна информация за изхвърляните парникови емисии от всички 10 ТЕЦ-а у нас.

Ведомството е изпратило данните за 2009-2010 г. и прогнози за периода до 2014 г. От събраната информация било видно, че ТЕЦ “Брикел“ е единствената, която не си е мръднала пръста, за да започне да покрива екоизискванията. Дори ТЕЦ “Република“ в Перник, чиято работа бе спряна принудително в края на миналата година, е привел единият от генераторите си в съответствие с еконормите, за да го пусне пак, посочи Манева.

Ако Ковачки въобще реши да инвестира в сероочистки на “Брикел“, централата може отново да заработи, след като ѝ се промени комплексното разрешително, посочи Караджова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. доволен
    #18

    Дано го затворят и него заедно с Брикел

  2. данъчен
    #17

    Всичките му фирми са със задължения и към бизнеса и към НАП.

  3. работник
    #16

    То не може само да се точат предприятията и тищо да не се инвестира и хората които работят да се чудат сега къде да отидат

  4. темида
    #15

    ВИНОВЕН

  5. Също е на Ковачки
    #14

    ТЕЦ "Бобов дол" не е държавен. Той също беше купен от ковачки. само мини Бобов дол са държавни, но са отдадени на концесия от Овчаров на местни мутри, които го преотстъпват на Ковачки.

  6. user
    #13

    е сега вече гоцето ще пометне

  7. Бургазлия
    #12

    А???

  8. an
    #11

    манева купувала ли брикети от склад под открито небе?всяка последваща манипулация ги превръща в пепел.

  9. Стойка Борисова
    #10

    Спирането е една голяма аномалия.НИЕ РАБОТЕЩИТЕ НЯМАМЕ НИКАКВА ВИНА.СИГУРНА СЪМ-ИМА НАЧИН ДА СЕ РЕШИ ВЪПРОСА.И НЕКА Бог да е с нас.КАКВО СЕ ПОЛУЧАВА. ГОЛЯМА БЕЗРАБОТИЦА В РАЙОНА-ГЛАД И СТУД В ГЪЛЪБОВО.БЪДЕТЕ РАЗУМНИ-УПРАВЛЯВАЩИ.

  10. buffff
    #8

    LK

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.