Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Природозащитници искат наказания за отговорни лица по Черноморието

Докато кабинетът готви поредните законови поправки, безобразията по морето продължават

7 коментара
Природозащитници искат наказания за отговорни лица по Черноморието

Наказания за отговорни лица и законодателни промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и Закона за устройство на територия за прекратяване на незаконното строителство по Черноморието искат представители на природозащитната коалиция "За да остане природа в България" и на сдружението "Да запазим Корал".

Позицията им е изпратена до премиера, няколко министерства, ДАНС и медиите.

Според екоактивистите кметът и главните архитекти в община Царево от години издават незаконосъобразни строителни разрешения, което е потвърдено и по съдебен ред. Напълно се пренебрегва възможността за присъединяване на разрешените строежи към мрежите и съоръжения на техническата инфраструктура, отбелязват природозащитниците. Според тях не се вземат предвид или директно се манипулират изискващите се процедури по екологичното законодателство. От екокоалицията отбелязват, че ДНСК и МРРБ нееднократно са принуждавани да обжалват строителни книжа или да спират строителство на фаза, в която обаче природата вече е увредена.

Природозащитниците апелират към разследващите органи и прокуратурата за подробно разследване на всички корупционни практики, свързани с издаването и одобряването на строителни книжа от Община Царево, свързаните с нея лица, от МРРБ и от МОСВ.

Настояваме за незабавна оставка или уволнение, както и за подвеждане под наказателна отговорност на лицата, които през последните години са взели дейно участие в унищожаването и обезобразяването на природата и са действали в нарушение на закона, като са ощетили държавата и гражданите, се казва в позицията.

Сред посочените в искането лица са действащият и бившият кмет на Царево, главни архитекти на общината, кметският наместник в с. Лозенец, както и директор на дирекция в МОСВ – за липсата на отговор в продължение на две години за обявяването на нова защитена зона на къмпинг "Корал".

Екоактивистите призовават още МРРБ да публикува списък на землищата, в които е направено картиране на плажове, дюни, крайбрежни езера и лимани, но още не е завършено.

Над 3000 дка дюни по морето са станали частни терени през последните десетина години. Данните са на коалиция "За да остане природа в България". След последните скандални случаи на посегателства на защитени зони край морето неправителствени екоорганизации призоваха властта да вземе спешни мерки срещу унищожаването на ценни територии по Черноморското крайбрежие.

Схемите

Схемите, по които са се случвали тези безобразия през годините са основно две, стана ясно от обясненията на еколога Тома Белев.

Едната е преотреждането на терените от публична държавна собственост в частна чрез обявяването им за пасища и гори. След това процедурата обикновено завършва със заменки с имоти от вътрешността на страната, заради което в момента срещу България има дело в Европейския съд.

Първата "приватизация" на дюните е на Аркутино през 1993 г., твърди Белев. По подобна схема и без оценка терените са придобити от голяма строителна компания.

За унищожаването на дюните помага и властта, която през 2005 г. променя в закона понятието за крайбрежен плаж. Това ѝ развърза ръцете и само след два месеца правителството на Симеон Сакскобургготски в края на мандата си деактува всички дюни в района на Шкорпиловци и Камчия, припомни Тома Белев. Според него най-големите поразии са станали в рамките на три години по време на управлението на НДСВ и тройната коалиция с премиер Сергей Станишев.

Другият начин за унищожаване на дюни е приемането на общите устройствени планове в противоречие на екологичните норми и на подробни устройствени планове, с които неурбанизирани територии стават урбанизирани. По този начин не ги лови Законът за устройство на Черноморското крайбрежие, който влезе в сила от 1 януари 2008 г.

Жертва на такива схеми са плажът на Карадере в община Бяла, както и плажовете на Несебър и къмпинг "Юг".

Поредни законови промени

Екоорганизациите призоваха за нови промени в законите. В сряда правителствто одобри поредните в Закона за устройство на територията, които предстои да бъдат гласувани от депутатите.

"Основният проблем е, че като граждани нямаме право да обжалваме тези планове. И това продължава вече 15 г. Затова искаме властта да направи промени в законодателството", призова Тома Белев. Плановете без екологична оценка да се обявят за недействителни, призова и Александър Дунчев от WWF. Той поиска мерките, които първото правителство на Бойко Борисов взе срещу застрояването на дюните в началото на 2013 г. след "дюнигейт" в Несебър, да бъдат довършени сега с нови промени в законите за устройството на територията и за черноморското крайбрежие.

В сряда кабинетът одобри промени в Закона за устройство на територията, като част от тях целят да бъде защитено Черноморското крайбрежие. Целта на промените е по-засилен контрол на главните архитекти на общините, които издават разрешения за строеж, чрез по-високи глоби, каза министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Тя обаче призна, че дори да наложат санкции на главните архитекти, след това те биват отменяни от съда.

Отново ще се върне и двуинстанционна процедура, за да може държавата да обжалва решения на първоинстнционния съд пред по-горната съдебна инстанция. Тази възможност беше премахната при първото управление на ГЕРБ с аргумента да не пречим на инвеститорите.

Друга мярка е обявяването на т.нар. екоконцесия на плажове, като "Корал" и "Делфин" са първите, за които правителството вече взе решение.

На ход са прокуратурата и съдът

Въпреки че през годините прокуратурата е била информирана за незаконните сделки по морето, до момента те все още не са отменени, посочи разследващият журналист Асен Йорданов пред Нова телевизия.

"Продажбите от страна на държавата на територии от природен парк "Странджа" са абсолютно незаконни. Лично аз алармирах прокуратурата с конкретни данни и документи. Имам прокурорско постановление от преди две години, че продажбите са незаконни, но до ден днешен сделките не са развалени", каза Йорданов.

Той посочи, че Синеморец е част от всички безобразия, които стават по морето и които се активират с началото на сезона.

"Зрее много голямо напрежение, което продължава да ескалира. При устието на река Велека вече усилено се застроява, но незаконно. Прокуратурата е сезирана от Регионалната инспекция по опазване на околната среда. Това е добре, но ако не беше направено с 10 години закъснение, тъй като самата сделка за земята е сключена отдавна, бетонът нямаше да бъде излят", коментира Йорданов. Той допълни, че строежът е незаконен, защото земята, която е придобил частникът, е била публична общинска собственост и община Царево не е имала никакво право да я продава.

"Спекулация е да се говори, че има политическа воля да се въведе закона в норма, при положение че няма такава", смята Асен Йорданов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #7
  2. asigma
    #6

    "Над 3000 декара дюни..." от 23. 04. 15- вчеращния ден- април 22 е Международен ден на Земята. През времетраенето на комунизма са опазвани за да се "ползват" днес. Краят зависи от началото- " Finis origine pendent".

  3. Vitkova
    #5

    Всичко добре, ама малко множко ми се видят "над 3000 дка дюни". Тука Белев попрекали. Как очаква да го възприемат насериозно при положение, че хвърля ей така някакви фантасмагорични цифри в пространството. Освен подигравки, няма как да очаква друго.

  4. mlaleva5
    #4

    ами явно пак са дръпнали тревица,щом така си бръщолевят врели-некипели.

  5. The Big Bad Wolf
    #3

    Зелените си приказват приказки за лека нощ и мислят, че някой им вярва

  6. jivka65
    #2

    Според Тома Белев явно щом е пясък значи е дюна. Къде точно намериха, че може да се намират физически 3000 дкр. дюни, че даже и още са останали.

  7. strobo
    #1

    Е така е котеца, при капитализЪма хубавите жени, хубавите коли, хубавите храни, хубавите вина и хубавите места са за богаташите-чичковци паричковци... След 26 години ударно писане на закони, нон стоп, време е да научите че няма закон който да промени това фундаментално правиро и да мирнете... При ТАТО ставаше, почивна станция на дюните за трудещите се и те ти всеки 5-8 години, всеки трудещ се отмаря на дюните срещу 3.5 "легло-нощо" ден...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.