Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемът на Германия е проблемът на Европа

8 коментара
Проблемът на Германия е проблемът на Европа

Германците се радваха на дълъг отпуск от историята, но изглежда ваканцията им вече свърши. С това впечатление останах, когато миналия месец пътувах из Германия малко преди федералните избори. Бях поразен колко ненормално нормална изглеждаше страната – просперираща, демократична и толерантна. Докато други европейски общества са разкъсвани от тревожност и гняв, в Германия голямото мнозинство от гражданите е доволно от икономическото положение. Правителството може да харчи повече откогато и да било, безработица почти няма, а тонът на избирателната кампания се отличаваше от последните американски избори, както една семейна драма се различава от филм на ужасите.

Но под тази ненормална нормалност се крие нещо обезпокоително. Макар повечето германци да са съгласни, че страната им преживява период на изобилие, малцина биха казали, че утрешният ден ще бъде по-добър или поне също толкова добър като днешния. Човек лесно може да усети тревогата малко под повърхността.

Германските избори показват, че от всички кризи, ударили Европейския съюз през последното десетилетие – тази на еврозоната, Брекзит, войната в Украйна – бежанската криза е тази, която ще окаже най-силно влияние върху бъдещето на Европейския съюз. Проблемът този път не е в икономиката. Притокът на бежанци и предизвиканата от него културна и демографска паника обяснява най-добре тревогата сред традиционните политически партии в Европа. Тази криза се превърна в нещо като европейския 11 септември, защото тя промени фундаментално начина, по който гражданите гледат на света.

Изборите в Германия показаха също, че разделението между Изтока и Запада е не просто разделение между Германия и нейните посткомунистически съседи, а понякога и в самия Запад. Крайно дясната Алтернатива за Германия постигна своя най-добър резултат в източните провинции на Германия, на територията на бившата комунистическа република, където бежанците са далеч по-малко, отколкото в останалата част на страната. И макар на повърхността Изтокът и Западът да изглеждат разделени по въпроса за миграцията, бежанската криза открои нарастващото възмущение на бившите източногерманци след падането на комунизма.

Един местен политик ми каза язвително: „Правителството иска от нас да интегрираме бежанците, но защо първо не интегрира нас?“ Повече от 25 години след обединението на Германия много източногерманци все още се чувстват като граждани втора класа, чиито заплати и пенсии са по-ниски от тези в западната част на страната.

Нелепата ирония е, че тъкмо крайнодясната Алтернатива за Германия, а не посткомунистическата партия на левицата, успя да мобилизира недоволството на губещите от обединението. Германската демократична република винаги се е представяла като въплъщение на германския антифашизъм. А днес носталгията по ГДР или поне възмущението за това как Германия се отнася към нейното наследство, позволи на една позитивно настроена към фашизма партия да се превърне в парламентарна сила.

Кризата на политическия център, предизвикана от реакцията срещу пробежанската политика на германското правителство, може и да облекчи изработването на обща политики по миграцията в Европа. Днес в Европа има съгласие, че границите трябва да бъдат затворени или поне само внимателно открехнати.

Същевременно сближаването между Изтока и Запада по въпроса за миграцията само задълбочи недоверието между двете страни на Европа. Очакваната коалиция между християндемократи, либерали и зелени, която би трябвало да управлява Германия, най-вероятно ще бъде по-критична към източноевропейските правителства, отколкото досегашната коалиция. Новото германско правителство вероятно ще възприеме някои от антимиграционните политики, предлагани от източноевропейците, но заедно с това ще окаже много по-силен натиск над правителствата, които първи защитиха тези политики.

Макар страхът от чужденците да е в сърцевината на конфликта между Изтока и Запада в Европа, причината за отчуждението на Изтока от европейския проект се крие другаде. Тя се корени в травмата на хората, които останаха в бившите комунистически страни. Мислете това отчуждение като закъсняла реакция срещу последиците от емиграцията на милиони източноевропейци на Запад през последните 25 години.

В периода между 1990 и 2015 г. бившата ГДР е изгубила 15% от своето население. Масовата миграция от посткомунистическа Европа към Запада се отрази негативно не само на икономическата конкурентоспособност и политическата динамика на тази част от Европа, но и накара тези, които останаха, да се чувстват като същински лузъри. Хората, които имат корени, се разбунтуваха срещу онези, които имат бързи крака. Тъкмо хората от обезлюдените райони на Европа най-ентусиазирано подкрепиха популистите.

И макар политическият гняв да е видим едновременно в източната и западната част на Германия, както и в източната и в западната част на Европа, има обаче една многозначителна разлика: когато са недоволни от статуквото, хората на Запад търсят алтернатива сред основните политически партии – мнозина от разочарованите от християндемократите на г-жа Меркел в Западна Германия подкрепиха либералите. Докато хората на Изток търсят алтернативата в политическите крайности.

Централната роля на Германия за бъдещето на Европа се дължи не само на нейната икономическа и политическа сила, дължи се и на факта, че за разлика от останалите европейски страни разделението Изток-Запад за нея е не просто сблъсък между отделни страни-членки, а разделение в самото общество.

*Англоезичната версия на текста е публикувана в сайта на „Ню Йорк таймс“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #8

    Този от кога стана специалист /И/ по Германия?

  2. brambar
    #7

    Иван Кръстев съзнателно или не пропуска един основен факт в анализа си. И, той е, че гражданите на западната част на Германия са "по-толерантни" към бежанците и проблемът с тях, заради страха да не изгубят благосъстоянието и благополучието, на което се радват. Едновременно с това, от чисто историческа гледна точка, югозападните провинции винаги са били обект на засилен обмен на национални групи. Няма да цитирам историята. За разлика от тях, Източните провинции са били в исторически план много по-агресивни

  3. анита хегерланд
    #6

    Бежанската криза не оказа силно влияние на изборите в Германия, защото там това се случва от няколко десетилетия с турските гастарбайтери, които постепенно се заселиха и има второ поколение двуезични мюсюлмани, които са с различна степен на интеграция.

  4. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #5
  5. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #4
  6. тото
    #3

    ТОЗИ НЕ Е ПРАВ .МИГРАНТИЕ И СКАКАЛЦИТЕ СИ ПРИЛИЧАТ ПО НЯКОЛНО ПРИЗНАКА РАЗВЪЖДАТ СЕ НА ТОПЛО ДВИЖАТ СЕ НА СЕВЕР И ВИНАГИ ИЗЯЖДАТ РЕКОЛТАТА.ЗА ЕВРОПА СЕГА Е САМО НАЧАЛОТО НО В ИЗТОЧНА ЕВРОПА ЗНАЯТ И ЗА СЕВЕРНИ СКАКАЛЦИ ЗА ТОВА РЕАГИРАТ ОСТРО ТЕ ПЛАЩАХА РЕПАРАЦИИ С ТОНОВЕ ХРАНА И СТОКА.НО ВРЕМЕТО НА ПРОСПЕРИТЕТА СВЪРШВА КОГАТО СОЦИАЛНИТЕ ПЛАЩАНИЯ ИЗЯДАТ ПАРИТЕ ОТ ПЕЧАЛБАТА,ЩВЕДИТЕ ВЕЧЕ ГО УСЕЩАТ ПОСТЕПЕННО ЩЕ ДОЙДЕ ДО ВСИЧКИ.

  7. edin.drug
    #2

    Изглежда и на Ню Йорк Таймс им е паднало нивото :) Резюме: в Германия няма проблем - това е подозрително. Всъщност има проблем - бившите соцове станаха фашаги, защо? (ами защото двете идеологии са много близки и лесно си преливат адептите - виж Иване Гърция, виж Атака). Западът гласува що-годе разумно. Ние на Изток гласуваме за иди0ти. Чакайте очевидното. Това е статията на Иван Кръстев.

  8. Знайко
    #1

    Драга редакция, кога ще престанете да публикувате провокациите на "путинския пудел" Иванчо Кръстев. А иначе, относно различията между западните и източните германски провинции: оказва се, че 45 години комунизъм могат трайно да развратят не само българите, но и германците. Спомням си, преди много години в Дрезден домакинът ми на чашка казваше: "Ние в DDR казваме - по-добре комунизъм, отколкото война". Оказа се, че не е прав: разрушените от войната страни се възстановиха и сега просперират, а разрушените от комунизма не е ясно кога ще се възстановят (може би, никога).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.