Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължава бездоходният сън на парите в Сребърния фонд

Със средствата трябваше да се вдигат пенсиите в края на 2018 г.

3 коментара
Продължава бездоходният сън на парите в Сребърния фонд

Парите в Сребърния фонд ще продължат да стоят в БНБ, без да носят никаква доходност, до 2019 г., реши правителството на редовното си заседание в сряда. На него беше приета дългосрочна инвестиционна политика на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (т. нар. "Сребърен фонд”) и Средносрочна стратегия за инвестиране на средствата на фонда за периода 2017-2019 г.

Така се запазва обикновеното съхранение на средствата във фонда, които започнаха да се събират там от есента на 2008 г. с цел повишаване на пенсиите с постъпващите отчисления от приходите от концесии, от приватизация и при евентуален бюджетен излишък, какъвто обаче от години не е отчитан от финансовото министерство след приключването на годината. И ако до 2011 г. трупаните във фонда пари все пак носеха доходност от 2 процента, в последните две години те просто се пазят по сметките на БНБ.

До края на юни 2016 г. във фонда имаше 2.64 млрд. лв., по данни на финансовото министерство. Постъпленията за 2015 г. бяха 100 млн. лв., основно от концесии, след като няма приватизационни сделки в последните две години. Такава се очертава тенденцията в раздържавяването и за 2016 г., а концесията на летище София, от която се чакат еднократни 660 млн. лв., бе изключена от правилото за вноска на приходите в Сребърния фонд.

Така продължава крайно консервативният подход за управляване на фонда, който бившият финансов министър Симеон Дянков при първото правителство на ГЕРБ се опита да разчупи с опция парите да може да се инвестират в ДЦК, но срещна голям обществен отпор.

Мотивът за запазване на нулевата доходност от парите за пенсии е, че "настоящите пазарни условия не предполагат реализирането на висока доходност при желаните ниски нива на инвестиционен риск, поради което най-добрата алтернатива за инвестиране на средствата на фонда ще продължи да бъде под формата на депозит в централната банка или други инструменти, които тя предлага".

По закон до 20% от парите могат да се държат по сметки в търговски банки, до 70% - в акции на компании от ЕС, до 1/3 - в облигации, емитирани от държави или компании с присъден инвестиционен рейтинг и т. н. Тези възможности обаче реално не се ползват от управата на Сребърния фонд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #3

    Тези пари излиза да са средно по 400 лева на човек, така че не виждам как ще гарантират устойчивост на пенсионния фонд, освен ако броя на пенисонерите не почне рязко да спада в бъдеще (което при сегашното развитие е много вероятно!).

  2. tim
    #2

    Ами идете и сложете 100 000 лв в някоя читава банка и ще видите, че ще ви дадат лихва от 0.3% за ГОДИНА. Като се прибавят някои такси и нещо друго - ето ти НУЛА. По-добре да си стоят в БНБ.

  3. Емил Станоев
    #1

    Сребърния фонд е позициониран във Фиска . И няма как да го извадят сега. Там го прати Дянков , което е спорно защото изобщо не се знае за какво ги изхарчи , но е по-лесно да се каже че е във Фиска.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.