Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Програмираното остаряване" на технологиите не е от вчера

4 коментара
"Програмираното остаряване" на технологиите не е от вчера

Програмираното остаряване на някои стоки, независимо дали са найлонови чорапи, телефони или принтери, е повод за дебати от много години, информира Франс прес.

Понятието "програмирано остаряване" се ражда през 1932 година в разгара на икономическата криза в Съединените щати, когато строителният предприемач Бърнард Лъндън се застъпва за съвсем законно налаганото остаряване на потребителските стоки, за да се стимулират промишлеността и растежът.

Днес някои производители са заподозрени, че ускоряват обновяването на продуктите си, като програмират преждевременно края на техния живот или като правят по-ниско качеството на някои от компонентите им. А това предизвиква разхищение и трупане на отпадъци.

Някои експерти обаче изтъкват, че никакви научни данни не доказват съществуването на такива промишлени стратегии.

В доклад на френската Агенция за околна среда и управление на енергията през юни беше установено, че потребителите се обявяват против "програмираното остаряване", но подменят своите все още работещи мобилни телефони, без да изпитват угризения.

В Германия проучване на университета в Бон от 2003 година съвместно с Федералната агенция по околна среда, обхванало десетина домакински електроуреда (телевизори, електрически кани, аспиратори) не успя да докаже съществуването на "умишлена стратегия" за овехтяване.

Показателни примери

Някои мастилено-струйни принтери са критикувани заради чипове, които ограничават функционирането им след известен брой разпечатки и карат потребителя да подменя тонера при положение, че в него има още мастило.

В четвъртък парижка прокуратура обяви за първи път във Франция разследване за "програмирано остаряване" и "измама" срещу японския производител Епсон (Epson).

Преди Коледа американският технологичен гигант Епъл (Apple) призна, че умишлено забавя работата на старите си модели айФон (iPhone) с цел да продължи живота на тези смартфони.

Признанието му предизвика съдебни искове в САЩ и Израел, както и жалба пред парижката прокуратура, подадена от асоциацията Спор на програмираното остаряване (Hop).

Епъл се извини в четвъртък, че е забавял устройствата си и посочи, че ще намали цената за подмяна на батериите за айФон6 (iPhone 6) и ще въведе функция, позволяваща да се контролира по-добре състоянието им.

Подобен е случаят с найлоновите чорапи: за да намали здравината на продаваните през 1940-те години чорапи, много по-слаби от предишните копринени модели, американският производител Дюпон (Dupont) променил оригиналната формула за найлоновия чорап.

А през 1925 година "Картелът на Феб", обединяващ основните производители на електрически крушки в света, налага един вид продължителност на живота на волфрамовата нишка до не повече от 1000 часа.

Франция на теория от лятото на 2015 година предвижда санкции за "програмираното остаряване", а именно всякакви техники чрез които производителят цели умишлено да намали продължителността на живота на дадена стока, за да предизвика купуване на нови.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Малките домакински уреди работят средно 2 години, а големите - от 3 до 8 години. Ето това е истинско разхищение и увеличаване на боклука в световен мащаб, защото тенденцията обхваща производството в последните две десетилетия.

  2. Калифорнийска пожарна, крушката работи над 117 г! http://dailymail.co.uk/news/article-2004797/

  3. Коментарът е изтрит в 23:05 на 2 януари 2018 от автора.
    #2
  4. dimotimo
    #1

    През втората световна фирмата 3М излиза с няколко революционни продукта, някой от тях са устойчиви на износване материи. Те, естествено, излизат от производство като икономически неизгодни. Понеже съм в печатарската сфера, да добавя. Ходих на тур из една от най-големите софийски печатници. Там имаше машина на която печатните глави(това е един от най-скъпите консумативи) не са сменяни от 12 години и работят перфектно. Компанията производител е фалирала! Има мноооого достижения на науката, които са достигнали само някой добре скрит и заключен шкаф или в най-добрия случай - военните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.