Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата нарочи Джевдет Чакъров за кашата на Калиакра

Обвинението откри, че резерватът е по-голям от нужното, а екоексперти тепърва ще проверяват това

3 коментара
Прокуратурата нарочи Джевдет Чакъров за кашата на Калиакра

Прокуратурата нарочи в понеделник депутата от ДПС Джевдет Чакъров за основен виновник за кашата със защитената зона "Калиакра". В качеството си на министър на околната среда и водите през 2007 година той е издал заповед за определянето на площта на понто-сарматските степи. Според Върховната административна прокуратура площта, определена от Чакъров, била по-голяма от реално заеманата от тези степи. След това определената от Чакъров територия е влязла и под защитата на мрежата "НАТУРА 2000".

Не става ясно как държавното обвинение е установило каква точно е площта на понто-сарматските степи.

"Заповедта е издадена, без от министъра на околната среда и водите да е установено категорично, че във всички места по приложения координатен регистър се намира природно местообитание понто-сарматски степи", се казва в съобщението на прокуратурата.

Сега казусът със заповедта на Чакъров е изпратен на Върховната касационна прокуратура, която трябва да прецени дали той е извършил престъпление.

Според държавното обвинение Чакъров е допуснал "съществено нарушение", което не съответства на целите за осигуряване биологичното разнообразие в района.

Поради тази причина Върховната административна прокуратура е оспорила в съда част от заповедта на сегашния министър Нено Димов, с която за две години се забранява земеделието върху площта на защитена зона "Калиакра“. Прокуратурата не е оспорила забраната за строителство. Заповедта на Димов стъпва върху площта на резервата, определена от Джевдет Чакъров.

От екоминистерството коментираха, че ще оказват пълно съдействие на прокуратурата по предстоящата проверка, но междувременно ще продължава работата на сформираните експертни групи по земеделие, енергетика, туризъм и рибарство. Институцията напомни, че експертите и местната общественост трябва да постигнат съгласие за бъдещите ограничения на стопанските дейности в защитените зони.

До септември трябва да е готов интегрираният план за управление на защитената територия "Калиакра", ако България иска да избегне първоначална глоба от Брюксел от 1.5 млн. евро и след това ежедневна санкция от 20 хил. лв. за това, че върху екозоната са изградени шест ветропарка и голф курорт.

Прокуратурата знае, Нено Димов не знае

Междувременно от Варна министърът на околната средата Нено Димов обяви, че ще бъдат търсени международно признати експерти за преразглеждане на зоните от "НАТУРА 2000" по казуса "Калиакра". Според него това ще помогне страната ни да не търпи санкции от ЕС.

Нено Димов допълни, че през следващата седмица в Каварна ще бъдат изпратени специалисти от министерството, които да разгледат защитената територия на място. По думите му след средата на септември ще започнат разговорите за плана за управление.

"Работата на експертите на място ще бъде основата на заданието за картирането и режимите, които ще последват", каза министърът.

Според него теренните работи при очертаването на районите по "Натура" преди години не са били качествени. Той уточни, че е видял обекти, включени в мрежата от защитени зони, които очевидно няма как бъдат такива.

В "НАТУРА" влиза изградена преди много години инфраструктура, която няма как да бъде защитена зона, а най-фрапиращият случай е на действащо гробище (в село Топола край Каварна – б.р.)", допълни министърът.

Съобщението на прокуратурата и изказването на Нено Димов идват в един същи момент. Не става ясно само как в екоминистерството не знаят каква точно е територията на степите, а в прокуратурата знаят.

"Прокуратурата като алтернатива на БАН"

В този дух е коментарът и на представителят на Асоциацията на парковете Тома Белев, който във Фейсбук попита: "За какво тогава ще наемаме експерти за НАТУРА 2000 от чужбина, направо да си наемаме прокурорите, те отварят архивите на Цацаров и кеф ти данни за понто-сарматски степи, кеф ти за пъстър пор, кеф ти за степна мишка - пей сърце".

"Прокуратурата като алтернатива на Българска академия на науките - ето къде са отишли парите за наука. За сведение на Цацаратурата 62С0 хабитата беше включен в Закона за биологичното разнообразие през ноември 2007, а предложенията за зона "Комплекс Калиакра" е прието в Национален съвет по биоразнообразието на 21 ноември 2006 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #3

    Международно признатите експерти са наемни работници нали? И какво правят наемните работници - изпълняват изискванията на работодателя. Кой в случая ще им бъде работодател - държавата, засегнатите страни или зелените НПО?

  2. memento
    #2

    пари на вятъра за закъснели действия..решението на съда на европейския съюз е влязло в сила, оттам или се изпълнява или не се изпълнява. опасна игра играе прокуратурата - изцяло в услуга на изпълнителната власт и като клин в съдебната власт.

  3. stefanmg
    #1

    Кога ще се сезира прокуратурата, че Теменужка Петкова е излъгала ЕК, че перките на Калиакра не получават държавна помощ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.