Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата не може да се намеси, но има нарушения

56 коментара
Прокуратурата не може да се намеси, но има нарушения

Главният прокурор Борис Велчев е разпоредил на компетентните прокуратури в страната да извършат проверки по повод постъпили сигнали от депутати и граждани, които се отнасят до законосъобразността при връщането на “царските имоти”.

Това съобщиха от Върховната касационнна прокуратура (ВКП) в сряда, часове след като Народното събрание създаде временна комисия, която да установи отнетото и възстановено имущество на бившите български монарси.

От съобщението става ясно, че прокуратурата продължава да проверява дали има закононарушения от съответните длъжностни лица – кметове и областни управители - при издаването на заповеди за деактуване на държавни или общински имоти без наличие на законови основания за това.

Юристи обясниха за Mediapool, че прокуратурата може да провери единствено за вероятни престъпления по служба на длъжностните лица – т.е. дали не са превишили правомощията си като са деактували държавен или общински имот, за който няма всички необходими документи за собственост или като не са спазили законовата процедура.

Не е работа на прокуратурата обаче да определя дали някой е собственик или не, тъй като това е в правомощията на съда.

От ВКП припомнят, че прокуратурата не може да предявява искове пред съда за спорове по материални права – т.е. да преценява правото собственост.

Споровете за материално право се решават по общия исков ред, каквато е константната практика на Върховния административен съд, допълват от ВКП.

В съобщението се припомня още, че до момента е установено, че във връзка с решението на Конституционния съд, с което е обявен за противоконституционен Закона за одържавяване на царските имоти, владението на недвижимите имоти е предадено на наследниците им на основание заповеди за деактуване на кмета на Столична община и областни управители.

Управляващите с мнозинство в комисията за царските имоти

Повече от половин година след съставянето на коалиционното правителство, спорният между БСП и НДСВ въпрос за т.нар. царски имоти е на дневен ред и ще бъде разглеждан от специална парламентарна комисия.

В края на определения ѝ едномесечен срок на действие доминираната от управляващите комисия трябва да се произнесе по въпроса за “установяване на отнетото и възстановено имущество на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис Трети и техните наследници”.

Комисията, оглавявана от социалиста Пламен Ранчев, бе създадена в сряда по инициатива на левицата, след постоянните натяквания на опозиционната ДСБ и депутата от ОДС Яне Янев, както и на някои медии, според които лидерът на НДСВ и бивш премиер Симеон Сакскобургготски незаконно е получил върнатите му имоти. БСП споделяше същото мнение преди изборите, но след сключването на коалиция с НДСВ бе направен опит темата да се покрие.

По време на обсъжданията за създаването на комисията ДСБ и БНС предложиха в нея да участват по равен брой депутати от всички парламентарни групи. Управляващите не приеха това и в крайна сметка бе прокарано решението участието в 14-членната комисия да е според големината на групите. Така левицата има четирима представители – освен председателя Пламен Ранчев, депутатите Мая Манолова, Марко Мечев, Надя Балева. От НДСВ в комисията влизат Борислав Ралчев, Борислав Великов и Минчо Спасов. От ДПС са Христо Бисеров и Четин Казак, от ОДС – Яне Янев, от ДСБ – Екатерина Михайлова, от БНС – Борислав Китов, от “Атака” – Павел Чернев, от независимите – Петър Манолов.

Зам.-председателят на ДСБ Веселин Методиев каза, че по въпроси, които вълнуват обществото, е редно комисии да се създават на паритетен, тъй като в противен случай може да се очаква, че тези комисии ще бъдат единствено и само за да легитимират, узаконят или да прокарат политика на мнозинството.

Съпредседателят на БНС Красимир Каракачанов заяви, че ако целта е не да се "хвърли прах в очите на хората", а да се направи нормален преглед по темата, то трябва да се подкрепи предложението на ДСБ за паритетно участие в комисията.

Яне Янев от ОДС припомни предложението на опозицията да се проучат всички документи и действия по казуса с цел излизане със законодателно решение по проблема. Той поиска по време на действието на комисията да бъде спряно всякакво разпореждане с възстановените вече имоти. По думите му проблемът не трябва да се решава с диктатурата на мнозинството, защото тогава ще е ясно решението и чрез него управляващите ще се упражняват във взаимен рекет.

Павел Шопов от “Атака” изрази задоволство, че за първи път въпросът се поставя по същество, но също настоя за паритетен принцип.

Председателят на ПГ на НДСВ Анелия Мингова заяви, че за партията ѝ казусът е юридически и отдавна е намерил своето решение. НДСВ обаче ще подкрепи предложението на левицата за създаването на комисията, защото въпросът отдавна бил излязъл извън юридическите рамки, подчерта тя.

“Поставянето му в предишното Народно събрание, когато НДСВ имаше мнозинство, би създало впечатлението, че се създава партиен подход”, заяви Анелия Мингова.

Същите мотиви преди седмица изрази и лидерът на БСП Сергей Станишев, като се позова на становището на лидера на НДСВ Симеон Сакскобургготски.

Според Мингова одобряването на инициативата на БСП ще доведе до принципното разглеждане и приключването на въпроса и няма да позволи ляв или десен реваншизъм. Мингова обясни още, при разглеждането на проблема трябва да се защити конституционният принцип за равенството на всички пред закона. Тя защити пропорционалния принцип в участието на комисията с аргумента, че така се отразявала действителната представителност в Народното събрание.

Според мнението на политическите наблюдатели създаването на комисията за царските имоти преследва няколко цели. Едната е да се пресекат непрестанните опити на опозицията да поставя в центъра на вниманието връщането на царските имоти. Втората е БСП да отговори на недоволството на левия електорат с антимонархически настроения, третият е да бъдат решени политическите проблеми на Симеон Сакскобургготски, чиито имидж на лидер на НДСВ търпи негативи от постоянното поставяне на имотните въпроси на дневен ред.

Комисията ще има и друга немаловажна задача – да отклонява общественото внимание от други по-важни проблеми.

Работата на комисията вероятно ще завърши с предложение за законово решаване на въпроса за имотите на фамилия Сакскобургготски на базата на решението на Конституционния съд от 1998 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

56 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SAPATA
    #56

    ритате се един друг за частните случаи.Абе не вдявате ли,че до един са подставени лица, за да пазят глобалните интереси на цяла престъпна и крадлива прослойка?Тази, която ограби България след 1944 год.Вие, или сте платени агитатори или сте толкова слепи, че не си заслужава човек да ви чете.Просто ми е жал,че тука рядко виждам хора, които биха искали промяна.

  2. Ирина Булмер
    #55

    За читателя и досега не стана ясно, чии имоти са на Симеон и неговите наследници и кои - на Интендантството. Може би това да стане ясно, след като се разследва от парламентарната комисия. Същата би трябвало да сезира ВАС при наличие на нарушения. А задачата на прокуратурата е да назначи разследване в тази връзка. Така изтълкувах смисъла на тази статия.

  3. Jazztice
    #54

    Абе ПРОФАН, как може да сравняваш Костов с Данчо Ментата! Как не каза нещо за Жан Виденов, за Беров!Ей много си прозд!!

  4. Justice
    #53

    че трябва да се говори срещу Костов. Той е единственият, който говори ясно и разбрано. Той единствен е в състояние да противодейства на червено-жълтата мъгла в държавата. Ако не вярвате дайте алтернатива! И затова Партията каза да говориме с повод и без повод срещу Костов. Хваща дикиш.Нъл тъй?

  5. Бабата
    #52

    Да,да Трибунчо,прав си.Ти го каза всички там Антоан Николовци,10%овци,Ники Василевци(назнач.Г.Петров за шеф на Булгартабак,с дневна надница=987лв)Милен Велчевци-външния дълг,Лидия Шундрева,м-р Церовски,Магистрал Тракиевски,Кобург Готски Имотски.Нищо не се забравя г-н Лакей Джустийский

  6. Захариса
    #51

    ..."Измекярът продаде на комар ордените и жезъла на перверзния си дядо - също комарджия." ...Не бяха на дядо му - на него никой не би дал нищо и назаем - БЯХА НА БЪЛГАРИЯ.А симеончо си ги продаде, като стой и гледай - какво да прави човекът - имотите на доня Маргарите вече беше изял...Останалото го знаем - гладен и разорен, ни се изтърси на главите..., за радост на такива като Justice.

  7. Захариса
    #50

    Да, трудовашките вестници и учиндолския грозник лепнаха този прякор на Ал Бож - добре, съгласна съм - вземал е 10-те процента и ти имаш право да се възмущаваш, но:Едва половин 800 дни след началото на управлението на симеончовото правителство, един от министрите му и тогава - николайчо василев, съвсем открито в интервю по тв заяви, че 10-те процента са си СЪВСЕМ НОРМАЛНА КОМИСИОНА, така че да не му задават занапред такива въпроси...Ха сега ми обясни, моля те, как така при правителството /първото/ на Иван Костов това беше срамно, а в симеончовото правителство - нищо срамно няма - съвсем обичайна практика, каза николайчо василев - така е по цял свят ...

  8. Simo
    #49

    Трибун, личи си какъв си педал! С какви доказателства разполагаш? Не се съмнявам, че и от ДСБ са крали! Всички, които управляваха крадоха, но крадоха тайно и поне няма доказателства! Този Марикон Кобургидиотски дори не си даваше зор да се крие -- ето Олимпи Кътев, Милен Велчев, Марикон Кобургидиотски крадоха пред всички! Според теб, тъпак мръсен, значи ли, че ако някой убие някого пред свидетели и не се помъчи и да избяга трябва да го пуснат да си ходи, защото имало незнам си колко убийци на свобода?

  9. nestinara
    #48

    Не се заблуждавай, Justice. И "неговите" не го искат. През февруари гледах по датската телевизия кръщенето на сина на датския принц. Имаше пълна катедрала гости.(вкл. и някакъв си гръцки принц??!!) Твоята "родова издънка" не беше представена. Често попадам на такива емисии в чужбина, но "твоите хора" все не са поканени. Саксофонски е популярен само в световните комарджийски среди. И знаеш ли защо?! Защото все губи. Винаги е добре дошъл там :-). Така дойде и тук в БГ - разорен. А такива като теб му

  10. reakzioner
    #47

    Ti pishesh, pak posle zabraviash i posle drug ti e vinoven! Nal tai!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.