Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата няма нито едно разследване за подкуп по върховете на властта

Данните за корупционните дела разбиват мита за нуждата от огромен спецсъд и специални заплати

8 коментара
снимка БГНЕС

Прокуратурата няма нито едно разследване за подкуп срещу депутат, министър, заместник-министър, областен управител или какъвто и да е друг член на изпълнителната или законодателната власт. Това показват данните на държавното обвинение за висящите разследвания за т.нар. "корупционни" престъпления. Те са предоставени на Mediapool по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).

 

Изводът от получената информация е, че корупцията е главно в местната власт.

 

България вече 11 години е критикувана от Европейската комисия за липсата на резултати в борбата с корупцията по върховете на властта. Справката за висящите разследвания показва, че тази картина няма да се промени в следващите поне шест години. В общия случай това е минималният скрок от започване на едно подобно дело до произнасянето на окончателна присъда.

 

Общо 127 разследвания

 

В момента прокуратурата води общо 127 разследвания за "корупционни" престъпления по високите и средните ешелони на властта. При успешно приключване те ще бъдат внесени в специализираните съдилища. Практиката показва, че голяма част от тези разследвания няма да стигнат до съда, защото ще бъдат прекратени.

 

Прокуратурата води едва 16 разследвания за "корупционни" престъпления, извършени от високопоставени политици. Някои от тези деяния нямат нищо общо с корупцията, но се сдобиха с такъв етикет покрай поправките в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).

 

Срещу депутати има три разследвания. Едното е за безстопанственост, другото е за пране на пари, а третото е за осуетяване на наказателно преследване. Водят се четири разследвания срещу министри – за длъжностно присвояване, неизгодна сделка и две за престъпления по служба.

 

Досега прокуратурата има много лоша успеваемост по делата за престъпленията по служа.

 

Делата срещу заместник-министри са пет – едно за безстопанственост и четири за престъпления по служба. Срещу шефове на държавни агенции има четири дела – едно за безстопанственост и три за престъпления по служба. Разследва се един областен управител отново за престъпление по служба. И това е всичко. По-натътък в таблицата с висящите досъдебни производства по върховете на властта идват нулите.

 

Няма "корупционни" разследвания срещу управители на здравната каса, срещу директорите в НАП, НОИ, шефовете в митниците, членове на Комисията за конфискация и Висшия съдебен съвет, съдебните инспектори, членовете на Бюрото за контрол на СРС и заместник-областните управители.

 

Местната власт се оказва свърталище на корупцията

 

Данните на държавното обвинение показват, че най-много разследвания има в местната власт, вероятно защото и нейните представители са по-многобройни. Общо 76 дела се водят срещу бивши или настоящи кметове на общини. Те са главно за безстопанственост (15) и за престъпления по служба (34). Има и две дела за подкуп, които без съмнение могат да се нарекат "корупционни". Мишени на прокуратурата са по осем зам.-кметове и кметове на райони.

 

Кметовете "генерират" общо 93 от всички 127 разследвания за корупция в държавата.

 

Любопитното е, че всички "корупционни" разследвания срещу съдии и прокурори (17) са повече от тези срещу цялата изпълнителна и законодателната власт (16). Съдебната власт позволява на прокуратурата все пак да отчете и някакви разследвания за подкупи – общо шест. Двама съдии и четирима прокурори са мишени на такива разследвания. За цялата останала част на държавния апарат има две такива разследвания (както бе споменато те са срещу кметове – б.а.).

 

Очевидно няма нужда от голям и скъп спецсъд

 

Поправките в закона, които вкараха "корупционните дела" в специализираните съдилища, влязоха в сила на 5 ноември. Още от 2 ноември шефът на спецсъда Георги Ушев започна да говори, че има риск правораздаването да блокира заради очакваното огромно постъпление от "корупционни" дела. Той поиска в неговия съд да дойдат още 15 съдии.

 

Очакванията на съдия Ушев очевидно не кореспондират с реалността.

 

В момента 18 съдии гледат едва около 250 дела от общ характер годишно. Това е малко повече от едно дело на месец на съдия. По-голяма част от работата в спецсъда минава в разпити и разрешаване на подслушване.

 

Ако всички "корупционни" разследвания на прокуратурата стигнат до спецсъда (което е невъзможно - б.а.), то спецсъдиите ще имат по около две дела на месец. По-вероятно е до съда да стигнат около 60 от тези разследвания, т.е. половината. Така  натовареността на спецсъдиите ще стане дело и половина на месец. При назначаването на 15 нови съдии, натовареността ще падне дори под едно дело на месец на магистрат.

 

За сравнение, натовареността на съдиите в Софийския градски съд, където ще продължават да се гледат много тежки дела, е над пет дела месечно.

 

Митът за предстоящата огромната натовареност доведе до скандалната поправка в Закона за съдебната власт, която позволи спецмагистратите да получават по 18 заплати годишно. Всички останали ще получават редовните си възнаграждения, евентуално с някакъв малък бонус за натовареност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #8
  2. анита хегерланд
    #7

    Защо?!

  3. vivanov062
    #6

    Не е възможно журналистите от МЕДИАПУЛ да са толкова ограничени!!! Как е възможно да смяташ бройка на дела, като критерий за натовареност. ТОВА Е СМЕХОТВОРНО И ТЪЖНО! НЯМА ЛИ НЯКОЙ КОЙТО Е РАБОТИЛ ПО ТАКИВА ДЕЛА И ДА СИ ОБЯСНИ, ЧЕ МЕЖДУ ДЕЛО И ДЕЛО ИМА КОЛОСАЛНА РАЗЛИКА ....

  4. Gracata
    #5

    28години Демокрация,10години членове на ЕС-Цирк в Цирка. Плодотворна размяна на циркови номера с уникални клоуни в Народното събрание,които играят на "ТУКА ИМА ТУКА НЯМА".Зайчето (приватизацията) в цилиндъра на фокусника е с бяла роза в устата и гербер на опашката. За каква Съдебна система и Прокуратура говорим?Цирка изгоря и артистите се преместиха в съседната сграда.

  5. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Просто и ясно-при демокрацията няма коруцпия! Нито в приватизацията, нито в управлението на активите, нито в обществените поръчки, нито в Евро фондовете! Нито в концесиите!

  6. milan
    #3

    Как ще има,като БСП си изгласуваха на изпроводяк,през 2008,Закон за оневиняването на висши държавни служители?Този закон изглежда се харесва и на ГЕРБ,защото за цялото си управление,не го отмениха.

  7. daskal
    #2

    Не ставайте смешни! Как да има разследване, когато няма какво да се разследва - навсякъде по върховете цари ред и законност. Накъдето и да погледнеш - само прекрасни и честни слуги на народа. За него се трепят те, не за себе си и за своите роднини и приятели.

  8. Лизи Гугуткова
    #1

    Според социологически изследвания, доверието в прокуратурата е 6%. Венецианската комисия вече критикува „съветския модел“ на българската прокуратура, който я превръща в източник на корупция и изнудване и създава възможности за използване на институцията за политически цели. Не е без значение и фактът, че според Трансперънси Интернешънъл, България не само е най-корумпираната страна в Европейския съюз, но е по-корумпирана от провалени държави в Азия и Африка. Страната ни е и „лидер“ по губене на дела в Съда в Страсбург. След като ЕК обвини Гл.прокурор на Украйна, че препятства борбата с корупцията, очаквам това за цацата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.