Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протестен лагер на непреклонни поляци срещу управляващите консерватори

1 коментар
Протестен лагер на непреклонни поляци срещу управляващите консерватори

Под прозорците на полския премиер са разпънати палатки, има кухни и пъстри банери. Тази живописна обстановка е дело на противници на правителството, които от близо 150 дни не напускат това "микросело". Трите палатки, в които денонощно има десетки доброволци, заемат стотина метра от елегантната улица, граничеща с парка Лаженки, пише Франс прес в кореспонденция от Варшава.

Целта им е да се борят срещу предприетата от властта реформа на Конституционния съд. Правят го чрез дискусии, петиции и раздаване на брошури. Според опозицията предизвикалата противоречия реформа на Конституционния съд може да парализира работата му. От декември 2015 г. тя доведе до много протести в Полша.

"Правителството отказва да публикува постановленията на Конституционния съд. Това обаче е негово задължение. Демокрацията е пренебрегната. Само международното обществено мнение ще ни помогне", заявява пред АФП Матеуш Кийовски, ползващият се с много добър медиен имидж основател на Комитета за защита на демокрацията (известен с полските си инициали - КОД - б.ред.) - опозиционно движение срещу консервативното правителство.

"Ние сме твърдо против всякаква форма на агресивна съпротива. Протестираме с усмивка", добавя Славомир Милови, активист на КОД.

"Прекалено ценим свободата си, която спечелихме преди 26 години, за да ни я отнемат сега", добавя той.

Реакциите на минувачите при вида на "селото" варират от клаксони до знаци на победата, от селфита до обиди. "Един път испанци ни казаха: "С вас сме, бихме искали да направим същото у нас", припомня си Йежи Гогул, един от координаторите на групата, който носи гордо значката си "I love KOD".

"Живеещи наблизо ни носят продукти от повече от 100 дни", казва Славомир.

"Една дама ни носи всеки ден чудесна супа", добавя 71-годишната Александра Южук, дошла от северната част на Полша, за да дежури в "селото".

Като много други доброволци пенсионерката Александра се гордее, че е от КОД, който според нея е "второто обществено движение след "Солидарност", синдикатът, в който е членувала и който помогна за свалянето на комунистическия режим.

Александра си позволява да остава по 12 часа в лагера, но други работят. Йежи е адвокат във Варшава, който така си подрежда нещата, че да идва най-малко за по 3 часа на ден.

"Нощните дежурства са най-тежки заради температурите", обяснява той. Във всеки случай обитателите на "селцето" имат запаси, на които да разчитат. В палатките, истински пещери на Али Баба, се трупат шишета с вода, пакети кафе, чай, сладки и купчини от различни уреди.

За да не останат незабелязани, доброволците на КОД отразяват в социалните мрежи всеки момент от живота на лагера, например смяната на датата на огромния календар. Това е церемония, на която всеки ден се прави снимка, която се публикува в социалните медии. Нещо като Солидарност 2.0.

Този импровизиран лагер е разрешен от кмета на Варшава, който е от опозицията, обяснява Кийовски, ръководителят на КОД. Но въпреки това двама полицаи минават всеки ден, за да проверят документите, даващи разрешение за проявата. "Благодарим на полицията, че извършва тези проверки. Те гарантират сигурността ни", държи да подчертае Александра.

Само на няколко метра оттам се намира палатката на инициативата "Граждани на Полша". Това движение също се е настанило в "микроселото", но членовете на КОД го смятат за по-радикално.

"Като обикновени граждани ние се разграничихме от КОД, но въпреки това подкрепяме техните действия", казва пред АФП Тадеуш Якшевски, член на плуралистичната инициатива. "Тук няма йерархия, всички имаме едни и същи функции".

Логистиката на тази неформална група е по-скромна от съседната палатка на КОД. Има само бутилки с вода, походни легла и топли дрехи. Една смяна при тях продължава средно три дни.

"Да се спи тук през нощта е много удобно", смее се Пшемислав Дуда, друг доброволец и показва спартанското си походно легло. "Да се съвместяват работата и смяната на стачния пост е много трудно, децата ни се оплакват", добавя той, смеейки си, но изпълнен с решимост.

В миниатюрното селце всички живеят като семейство. Разделено семейство, но движено от обща цел: да се запази полската демокрация, за да "се остане в Европа".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. larry
    #1

    понеже е Полша и нема как да въоръжим демократична опозиция, като в страните от мала азия , и тя да води въоръжена борба за "свобода", ше инвестираме в палаткови лагери :) хехехех

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.